Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Гормон паращитовидних залоз.

Клітини паращитовидної залози безперервно секретиують паратгормон, якийявляє собою білок, що складається з 80 амінокислот. Паратгормон регулює обмін кальцію і фосфору. В організмі дорослої людини міститься близько 1 кг кальцію, 99% цієї кількості входить до складу скелету. У крові концентрація кальцію досягає 10 мг%, одна половина його знаходиться в з’єднанні з белками, інша – в іонізованому стані й у вигляді солей недисоційованих на іони. Існує пропорційність між концентрацією іонів кальцію і фосфору. Їх добуток є постійною величиною. Звідси випливає, що збільшення змісту в крові кальцію повинне супроводжуватися падінням кількості фосфору.

 

 

Рис.55. Розташування паращптовидних залоз в організмі людини.

Механізм дії гормону паращитовидних залоз. Паратгормон діє на нирки, кісткову тканину і кишковик. У нирках паратгормон пригнічує зворотне усмоктування в кров солей фосфору, і вони посилено виводяться із сечею. При нестачі паратгормона вміст фосфору в крові, навпаки, підвищується.

Дія паратгормона на кісткову тканину виявляється в збільшенні остеокластів, що руйнують кісту. Це веде до збільшення в крові кальцію і фосфору. У кишковику паратгормон стимулює всмоктування кальцію в кров. При нестачі кальцію в крові підсилюється виділення паратгормона, що сприяє всмоктуванню кальцію з кишковика і виходу його з кісткової тканини. Кісткова тканина при цьому піддається руйнуванню. Одночасно з виходом кальцію виходить і фосфор. Однак паратгормон, впливаючи на нирки, зменшує його зворотне всмоктування, і фосфор посилено виділяється із сечею.

Гормон тиреокальцитонін утворюється в щитовидній залозі і діє в організмі протилежно паратгормону: сприяє переходу кальцію з крові в кісткову тканину.

Гіпер- і гіпофункція паращитовидних залоз. При гіперфункції паращитовидных залоз розвивається хвороба Реклінгаузена. Вона виявляється в розсмоктуванні кісткової тканини, що стає м’якою, деформується, викривляється. У крові різко збільшується кількість кальцію. У результаті посиленоговиділення із сечею фосфатів і солей кальцію можуть утворюватися ниркові камені. Солі кальцію відкладаються в інших внутрішніх органах і в судинах. Одночасно знижується збудливість нервової і м’язової систем.

Гіпофункція паращитовидних залоз виявляється в зменшенні кількості кальцію в крові, що є причиною підвищення збудливості нервової системи і виникнення в зв’язку з цим тетанії – приступів тонічних судом. Судоми можуть захоплювати окремі м’язи чи всю мускулатуру в цілому. Лікують захворювання паратгормоном.

НАДНИРНИКИ


Читайте також:

  1. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу
  2. Аденогіпофіз, його гормони, механізм впливу, прояви гіпер- та гіпофункцій.
  3. Балансова теорія визначення статі. Диференціація статі і роль гормонів у цьому процесі.
  4. ГОРМОНАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  5. Гормони аденогіпофіза, їх фізіологічне значення, механізм дії.
  6. Гормони периферичних залоз
  7. Гормони статевих залоз
  8. Гормони шлунковокишкового тракту
  9. Ендогенні причини викликають порушення перетворення, всмоктування і проміжного обміну вуглеводів, нейро-гормональ-ної регуляції метаболізму.
  10. Ефекти гормонів аденогіпофіза
  11. Зменшення рівня кальцію в крові зумовлене порушенням функції паращитовидних залоз, лежить в основі післяродової гіпокаль-цемії (див. главу XII).




Переглядів: 840

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Місце розташування, розмір і структура паращитовидних залоз. | Місце розташування в організмі, розміри і структура наднирників.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.