Легітимація суб’єктів підприємницької діяльності – це підтвердження державою законності входження суб’єктів підприємництва у відносини у сфері підприємництва.
Процедура легітимації, залежно від виду підприємницької діяльності, може включати:
● один елемент – державну реєстрацію (для заняття видами діяльності, які не вимагають спеціальних дозволів);
● два елементи – державну реєстрацію, ліцензування або патентування;
● три елементи – державну реєстрацію, ліцензування та патентування.
Державна реєстрація є загальною умовою здійснення підприємницької діяльності будь-яким суб’єктом незалежно від його організаційно-правової форми і виду діяльності. А ліцензування та патентування є спеціальною умовою здійснення деяких видів підприємництва.
Державна реєстрація як елемент легітимації
Державна реєстрація суб’єкта господарювання передбачена ст. 58 ГК, а процедура її проведення регламентується Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі Закон).
Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.
Згідно зі ст. 4 вищезазначеного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців – це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.