Згідно зі ст. 21 Закону України «Про кооперацію» пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі.
Розмір паю члена кооперативу залежить від його фактичного внеску до пайового фонду. Паї, в тому числі резервного і спеціального фондів, є персоніфікованими і у сумі визначають загальну частку кожного члена кооперативу у майні кооперативу.
У разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельної ділянки – у натурі. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї загальної частки встановлюються статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1 січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу.
Право власності членів кооперативу – фізичних осіб на свою загальну частку успадковується.
Органи управління ВК
Компетенція органів управління ВК передбачена ст. 101-106 ГК, ст. 15-18 Закону України «Про кооперацію».
Згідно із ч. 2 ст. 101 ГК вищим органом управління ВК є загальні збори членів кооперативу. До органів управління кооперативу належать правління (голова) кооперативу та ревізійна комісія (ревізор) кооперативу.
Статутом ВК може бути передбачено спостережну раду кооперативу.
I. Загальні збори ВК та їх компетенція.Питання, що належать до виключної компетенції загальних зборів, передбачені в ст. 102 ГК та ст. 15 Закону України “Про кооперацію”.