У тілі дорослих тварин міститься 1,2+1,5 % кальцію з розрахунку на свіжу тканину. Основна маса його (близько 90 %) знаходиться у кістковій тканині в складі кристалів гідроксиапатиту, решта — в позаклітинній рідині, в тому числі плазмі крові. Крім формування скелету, кальцій бере участь у процесах зсідання крові, забезпечує нормальну збудливість і скоротливість різних м'язів, посилює систолічне скорочення серця, підвищує тонус серцевого м'яза, захисні функції організму, тонус симпатичного відділу вегетативної нервової системи, знижує проникність кровоносних судин.
В організм кальцій надходить у складі рослинних кормів і мінеральних добавок. Під впливом шлункового соку основна частина його перетворюється у кальцію хлорид, який є основною формою для абсорбції в тонкому кишечнику. Безпосередній механізм перенесення іонів кальцію через ентероцити до цього часу не з'ясований. Доведена участь у цьому процесі кальційзв'язуючого білка, що синтезується ентероцитами під впливом біологічно активних метаболітів вітаміну D3—1,25- та 24,25-дегідроксихолекаль-циферолу. Важлива роль у абсорбції важкорозчинних солей кальцію належить жовчним кислотам — холевій та дезоксихолевій.
Із організму кальцій, виводиться через кишечник, у лактую-чих тварин — з молоком, незначна кількість — з сечею.
У сироватці крові кальцій міститься в основному в двох формах: колоїдній, зв'язаній з білками (близько 40 % від загального кальцію), яка є біологічно неактивною, і у дифундованій, що складається з іонізованого кальцію (55%) і кальцію, зв'язаного з органічними аніонами (5%). Для оцінки стану кальцієвого обміну в сироватці крові частіше визначають вміст загального кальцію, а рівень іонізованого розраховують за формулою Й. Тодо-рова.
Кількість загального кальцію у сироватці крові визначають за допомогою атомної абсорбційної спектрофотометрії (рис. 71), автоматичних біохімічних аналізаторів і комплекснометричними методами з трилоном Б та індикаторами флуорексоном (за Віче-Вим €. П. і КаракашоВим Л. В.) або мурексидом (за Луцьким Д. Я-). Вміст загального кальцію у сироватці крові наведено в таблиці 11. Вміст кальцію в сироватці крові птиці залежить від віку й періоду продуктивності. В сироватці крові курчат денного віку він становить 10—12 мг/100 мл (2,5—3 ммоль/л); індиченят, гусенят і каченят— 12—16 (3—4 ммоль/л), у несучок всіх видів у непродуктивний період — 9—12 мг/100 мл (2,25— З ммоль/л), а в період яйцекладки у курей до 40 (10), індичок, качок і гусок до 46 мг/100 мл (11,5 ммоль/л).