Німецький винахідник Йоган Гутенберг у сер. XV ст. розробив технологію друку і сконструював друкарський верстат. У XVI ст. він попадає в Україну.
Точна дата книгодрукування на українських землях невідома. Першою друкованою книгою вважають«Апостол», виданий у Львові Іваном Федоровим у 1574 р. Згодом надруковано «Буквар». Це були перші книги, надруковані слов’янською мовою.
Згодом в Острозі була надрукована відома « Острозька Біблія» .
Українська усна народна творчість
Українська усна народна творчість, мабуть, найповніше відтворює духовну культуру народу. Український фольклор дуже різноманітний, У прозовій формі він представлений притчами, легендами, казками, переказами. У народній прозі також багато прислів'їв, приказок, афоризмів.
Важливу роль відігравала у житті народу пісенна творчість: календарно-обрядова і родинно-обрядова. До першої відносимо різні веснянки, гаївки, русальні пісні, обжинкові, підблюдні і т.д. До другої-вінчальні, поховальні, хрестильні і т.д.
Одною з провідних тем народної творчості є тема боротьби з зовнішніми ворогами - татаро-монгольськими та турецькими завойовниками. Це легенди, перекази, героїчні пісні, де центральним персонажем є київський лицар, борець проти турків - Михайлик.
У XV ст. зароджується історична пісня і поезія, пов'язана з виникненням Запорізької Січі, з боротьбою проти кримських орд і султанів - про Олексія Поповича, Марусю Богуславку, про Самійла Кішку, про Байду. Сповнені глибокого патріотизму, дійшли і до нашого часу пісні про визвольну боротьбу проти шляхетської Польщі, пісні про Хмеля - Богдана Хмельницького, «Ой, Морозе, Морозенку», та історичні думи, що виконувались під бандуру сліпими кобзарями .