Ідеї Відродження мали розповсюдження не лише в Західній Європі, але й в Україні. Найбільш яскраво це проявилось в літературі. Яка в ХУІ ХVII. творилась латинською мовою. На її розвиток вплинули історичні і політичні події того часу: боротьба з татарською навалою, литовським та польським поневолюванням, міжусобні чвари місцевих феодалів, єретичний рух проти церкви. Характерними ознаками цієї літератури було поширення ідей гуманізму, утвердження величі і винятковості земної людини, а також пробудження історичної самосвідомості українського нбароду. патріотизму. Ці ідеї знайшли своє відображення в діяльності українських гуманістів.
Серед них-
Юрій Дрогобич (Юрій Котермак) - народився в Дрогобичі, який був отримав освіту і Краківському і Болонському університетах. Був доктором філософії і медицини. Він писав науков твори, що видавались за кордоном - у Римі, був першим українцем, якого вивчали у Італії, Німеччині Франції, студіював астрономію, був учителем М.Коперника.
Павло Русин ураїнський поет, що писав польською мовою, навчався в університетах Польщі т Німеччини, викладав у Краківському університеті римську літературу, писав польською і латинською.
Станіслав Оріховський (Роксолан), народився в с. Оріхові. Сучасник називали його «руськиі Демосфеном», був глибоко обізнаний з античною, середньовічною і гуманістичною, культурок мандрував студентом по всій Європі. Навчався у Польщі, Відні, у Німеччині, Італії. Товаришував Мартіном Лютером, засновником руху Реформації в Європі. Писав анти турецькі промови, виступав з перенесення столиці з Москви до Києва, виступав проти папи римського.
Вихідці із небагатих демократичних верств, ці письменники відстоювали українську мову, бул справжніми гуманістами.
Розвивається полемічна література .Яскравими представниками були Іван Вишенський, І. Гізель.