Обставини, що виключають юридичну відповідальність.
Слово вчителя.
Одним із принципів законності держави є принцип невідворотності відповідальності за скоєне правопорушення. Але законодавством України передбачено підстави звільнення від юридичної відповідальності:
— необхідна оборона;
— крайня необхідність;
— дії під час затримання правопорушника;
— стан неосудності.
Аналітична гра «Займи позицію».
При підготовці до цієї гри відбираю із повідомлень засобів масової інформації найбільш актуальні та цікаві приклади юридичних ситуацій.
Завдання.
1) Ознайомтесь із запропонованими ситуаціями.
2) Визначтесь, чи слід застосувати покарання до правопорушника, чи ні. (При цьому учні займають відповідне місце біля стіни класу.)
3) Обґрунтуйте свою точку зору.
Юридичні ситуації.
1) Дідусь, який уночі, почувши грюкіт у двері, намагався переконати непроханих гостей піти. Потім він узяв рушницю і, коли двері було вибито, вистрілив у нападника. Ранком, коли прийшли люди, виявилося, що біля дверей лежить тіло 17-річного юнака, вбитого дідусем пострілом із рушниці. (Приклад необхідної оборони.)
2) У переповненого людьми автобуса відмовили гальма. Водій спрямував машину, що втратила управління, на кіоск і розтрощив його. Пасажири одержали легкі тілесні ушкодження. (Приклад крайньої необхідності.)
Робота з документом.
Організовуючи цю роботу, користатися підручником [с. 41—42], хрестоматією [с. 651—654], Кримінальним кодексом України [ст. 36—42] або наступним витягом з Кримінального кодексу України.