Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методологія макроекономічного аналізу.

Для виконання своїх функцій (пізнавальної та прикладної) макроекономіка має спиратися на певні методи та принципи, які в сукупності становлять її методологію. Згідно з методом сходження від абстрактного до конкретного процес пізнання причинно–наслідкового механізму функціонування та розвитку національної економіки можна розкласти на два етапи.

Перший етап – використання фактів економічної практики з метою обґрунтування теоретичних положень про поведінку економіки. У процесі обґрунтування теоретичних положень макроекономісти можуть рухатися як від фактів до теорії, так і від теорії до фактів. Цього можна досягти за допомогою таких загальнонаукових методів, як індуктивний і дедуктивний. Згідно з індуктивним методом макроекономісти збирають і систематизують факти і на цій основі формулюють певні теоретичні положення (принципи, закони), які характеризують відповідні зв’язки та залежності в економіці. Прикладом може бути крива Філліпса, яка відбиває обернений зв’язок між інфляцією і безробіттям.

Дедуктивний метод являє собою продукування нових теоретичних положень на основі вже відомих науці знань. Спираючись на певну суму знань і використовуючи інтуїцію та логічні міркування, макроекономісти формулюють нові теоретичні положення, що носять форму гіпотези. Це означає, що в основі дедуктивного методу лежить висунення гіпотези, яка підлягає перевірці фактами. Не всі гіпотези отримують статус теорії. Деякі з них досить складно перевірити фактами. Так, у сучасній макроекономіці отримала логічне обґрунтування функція споживання, яка враховує життєвий цикл людини. Згідно з цією функцією рівень споживання людей залежить не лише від поточного доходу, а й від доходу протягом усього їхнього життя, який перерозподіляється між окремими періодами життя за допомогою заощаджень і позик. Але оскільки перевірити фактами зв’язок споживання з доходом людей, отриманим протягом їхнього життєвого циклу, досить складно, то логічний інструментарій цієї функції частіше називають не теорією, а гіпотезою.

Другий етап – використання теоретичних положень про поведінку економіки з метою цілеспрямованого впливу на економічну практику. На цьому етапі сукупність теоретичних положень, отриманих в процесі узагальнення фактів або перевірки гіпотез за допомогою фактів, використовується при виробленні економічної політики, тобто заходів, спрямованих на вирішення певних проблем і досягнення поставлених цілей. Наприклад, спираючись на теоретичне положення про обернену залежність між інфляцією і безробіттям у короткостроковому періоді, макроекономіка робить висновок: безробіття можна зменшити, але ціною певного зростання інфляції.

Головним методом розкриття предмета макроекономіки, тобто причинно-наслідкового механізму функціонування та розвитку національної економіки, є моделювання. Модель – це спрощена картина реальності, абстрактне узагальнення фактичної поведінки досліджуваних явищ. Моделювання дає можливість нехтувати несуттєвими, другорядними деталями і зосереджуватися на головних, принципових зв’язках, які спостерігаються в реальному житті.

У макроекономічних моделях використовуються змінні двох видів: ендогенні та екзогенні. Ендогенні змінні – це чинники, поведінку яких потрібно пояснити в процесі побудови моделі. Екзогенні змінні – це чинники, поведінка яких визначається за межами даної моделі. У процесі моделювання з’ясовується, як екзогенні змінні впливають на ендогенні. Це можна подати так:

Застосовуються моделі різних типів: графічні, математичні, схематичні. У процесі моделювання головним є не тип моделі, а її здатність адекватно відобразити взаємозв’язки, які існують у реальній економіці. В макроекономіці найбільше застосовуються математичні та графічні моделі.

Для ілюстрації математичної моделі звернемося до простої моделі ринку печива. Поставимо мету визначити кількість печива, яка може бути вироблена та продана на ринку. Щоб досягти цієї мети, слід побудувати кілька рівнянь, які описують попит покупців, пропозицію продавців і взаємовідносини між ними.

Припустимо, що попит на печиво (Yd) залежить від його ціни (P). Цю залежність подамо таким рівнянням:

Yd = f (P). (1)

Далі припустимо, що пропозиція печива (Ys) також залежить від його ціни, тобто:

Ys = f (P). (2)

В обох рівняннях f () – це функція, яка виражає залежність ендогенних змінних (у нашому прикладі — Yd і Ys) від екзогенних (у нашому прикладі – P).

І нарешті, припускаємо, що ціна печива змінюється так, щоб пропозиція дорівнювала попиту:

Ys = Yd. (3)

S
Наведені три рівняння становлять математичну модель ринку печива. Далі розглянемо, як будується графічна модель ринку печива.

На з рис. 1.1 попит на печиво відображує крива D, а пропозицію – крива S.

Рис. 1. Ринок печива

Рівновага між попитом і пропозицією на ринку печива досягається в точці перетину обох кривих. У цій точці попит врівноважується з пропозицією, що визначає рівноважний обсяг виробництва печива, тобто Y0, а рівноважна ціна становить Р1. Тепер припустимо, що внаслідок зовнішніх до моделі чинників ціна печива зросла до P2. Це вплине як на попит, так і на пропозицію печива. Так, попит на печиво буде меншим і дорівнюватиме Уd. Отже, між ціною і попитом на печиво існує обернена залежність. Тому крива D є спадною, тобто має від’ємний нахил. Пропозиція печива, навпаки, збільшиться і становитиме Ys. Це означає, що між ціною і пропозицією печива спостерігається пряма залежність.
У зв’язку з цим крива S є висхідною, тобто має додатний нахил.

У графічній моделі, наведеній на рис. 1.1, ціна, попит і пропозиція – це змінні моделі, серед яких ціна є екзогенною змінною, а попит і пропозиція – ендогенними. Якщо змінюється екзогенна змінна, тобто ціна, то змінюються й обидві ендогенні змінні, тобто попит і пропозиція. На графіку це відображується через відповідну зміну місцезнаходження точки попиту на нерухомій кривій попиту і точки пропозиції на нерухомій кривій пропозиції.

Залежність між змінними графічних моделей виявляється за допомогою нахилу кривої, який визначається за формулою

Нахил = . (4)

Отже, нахил кривої показує, на скільки одиниць змінюється ендогенна змінна у відповідь на зміну екзогенної змінної на одиницю. При цьому екзогенна змінна виконує роль причини і розміщується в знаменнику формули, а залежна є наслідком і знаходиться в її чисельнику. Щодо питання про те, на яких осях (горизонтальній чи вертикальній) графіка мають відкладатися ендогенні та екзогенні змінні, то в макроекономіці не існує єдиного підходу.

Крива може мати додатний або від’ємний нахил. Якщо він є додатним, то це свідчить про пряму залежність між змінними моделі, якщо від’ємним – про обернену залежність між ними. У першому випадку крива набуває вигляду висхідної лінії, у другому – спадної. У нашому прикладі, як уже зазначалося, крива пропозиції є висхідною лінією і відображує пряму залежність пропозиції печива від його ціни, а крива попиту є спадною лінією і свідчить про обернену залежність між попитом на печиво та його ціною.

У графічних моделях часто використовуються змінні, не пов’язані між собою. За таких умов нахил кривої може бути або нульовим або безмежним, а крива – у вигляді або горизонтальної, або вертикальної лінії залежно від того, на яких осях відкладаються ендогенні та екзогенні змінні.

У графічних моделях, як правило, відображується залежність між двома змінними, одна з яких є ендогенною, а інша – екзогенною. Оскільки ці змінні формують конструкцію моделі, то їх можна назвати базовими змінними. Але слід урахувати, що в процесі аналізу залежності між двома базовими змінними часто застосовується припущення «за інших незмінних умов» («ceteris paribus»). Таке припущення означає, що всі інші змінні за винятком базових, залишаються незмінними. Це спрощує аналіз і дає можливість зосередити увагу лише на дослідженні залежності між базовими змінними. У графічній моделі з печивом (рис. 1.1) ми припускали, що інші змінні, зокрема дохід домогосподарств, є сталою величиною. Тепер відмовимося від цього припущення і поставимо питання – як дохід домогосподарств впливає на базові змінні нашої моделі?

Вплив доходу домогосподарств на базові змінні моделі унаочнює рис. 1.2. Згідно з цим рисунком, початково рівновага на ринку печива забезпечується на умовах ціни, яка дорівнює Р1.

Рис. 2. Вплив доходу домогосподарств на ринок печива

Припустимо, що дохід домогосподарств збільшився. Тоді попит на печиво має зрости. На графіку це відображується через зміщення кривої попиту вправо уздовж нерухомої кривої пропозиції. Збільшення попиту на печиво в такій спосіб викликає такі наслідки:

— підвищення рівноважної ціни від Р1 до Р2;

— збільшення пропозиції, яка є функцією ціни;

— зростання обсягів виробництва печива від Y1 до Y2.

Якщо знімається припущення «за інших незмінних умов», то це означає, що модель доповнюється іншими змінними. Внаслідок такого збільшення кількості змінних всі базові змінні можуть перетворюватися в ендогенні, а роль екзогенних змінних виконують інші (небазові) змінні. На графіку вплив екзогенних змінних на ендогенні змінні відображується через зміщення відповідних кривих у відповідний бік. Як уже зазначалося, в розглянутій моделі (рис. 1.2) зростання доходу домогосподарств збільшує попит на печиво. Тому крива попиту зміщується вправо.

Переважна більшість макроекономічних змінних характеризує відповідні процеси та результати кількісно. Наприклад, кількісно вимірюються обсяги товарів, грошей, робочої сили, інвестицій тощо. Але одна частина таких змінних кількісно відображує процеси, а інша – результати певних процесів. Тому в макроекономіці розрізняють два типи кількісних змінних: запаси і потоки.

Запас – це кількість будь-чого, виміряна в даний момент часу. Потік – це кількісна визначеність зміни будь-чого за певний проміжок часу. Запасові і потокові змінні часто взаємопов’язані. Так, наявний в економіці на певну дату обсяг капіталу – це запас, а обсяг інвестицій за певний проміжок часу – це потік. Ідентифікація змінних як запасових або потокових дає можливість правильно оцінити результати функціонування економіки й визначити можливості суспільства щодо їх поліпшення. Наприклад, обсяг капіталу як запасу залежить від обсягу інвестицій як потоку. Звідси висновок – для збільшення обсягів капіталу слід збільшувати обсяги інвестицій.

Результати макроекономічного моделювання значною мірою залежать від того, який період часу охоплює модель. Тому в макроекономіці розрізняють два періоди: короткостроковий і довгостроковий. В основі такої періодизації лежить не фіксована величина часу, а його відносна тривалість, яка необхідна ринковим регуляторам для забезпечення певних змін в економіці. Короткостроковий період – це проміжок часу, упродовж якого ринкові регулятори не володіють здатністю адекватно відреагувати на збурення сукупного попиту і/або сукупної пропозиції і відновити в економіці повну зайнятість. Довгостроковий період – це проміжок часу, упродовж якого ринкові регулятори спроможні адекватно відреагувати на збурення сукупного попиту і/або сукупної пропозиції і завдяки цьому відновити в економіці повну зайнятість.

 

4. Моделі кругообігу. Загальні умови макроекономічної рівноваги.

В основі макроекономічного аналізу закладена модель кругових потоків (або модель кругообігу ВВП, доходів і витрат). Ця модель містить у собі тільки дві категорії економічних агентів – домашні господарства і фірми – і не припускає державного втручання в економіку.

 

Рис. 3. Модель кругових потоків

У такий спосіб економіка представлена замкнутою системою, у якій доходи одних економічних агентів з'являються як витрати інших. Витрати фірми на ресурси одночасно являють собою потоки заробітної плати, ренти й інших витрат для домашніх господарств. З іншого боку, потік споживчих витрат утворює виторг (чи дохід) фірми від реалізації готової продукції. Потоки «доходи-витрати» і «ресурси-продукція» здійснюються одночасно в протилежних напрямках і постійно повторюються.

Основним висновком з моделі є рівність сумарної величини продажів фірми сумарній величині доходів домашніх господарств. Це значить, що для закритої економіки (тобто без будь-яких зв'язків із зовнішнім світом) без державного втручання величина загального обсягу виробництва в грошовому виразі дорівнює сумарній величині грошових доходів домашніх господарств.

У відкритій економіці з державним втручанням модель кругових потоків ускладнюється. У модель вводяться дві інші групи економічних агентів – уряд і зовнішній світ. Рівність при цьому порушується, тому що з потоку «доходи-витрати» утворюються «витоки» у вигляді заощаджень, податкових платежів і імпорту. Витоки – це будь-яке використання доходу не на придбання виробленої усередині країни продукції. Одночасно в потік «доходи-витрати» вливаються додаткові кошти у вигляді ін'єкцій – інвестиції, державні витрати й експорт.


 


Читайте також:

  1. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  2. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  3. Важливою методико-методологічною проблемою є періодизація історії економічної думки, визначення пріоритетів, що підлягають аналізу.
  4. Види та напрямки економічного аналізу.
  5. Види фінансового аналізу.
  6. Встановлення конкурентного потенціалу підприємства за допомогою SWOT-аналізу.
  7. Економіко-математичні методи аналізу.
  8. Елементи теорії кореляційного та регресійного аналізу.
  9. Етапи і компоненти системного аналізу.
  10. Завдання синтезу і аналізу. Оптимальне проектування
  11. Загальна методологія оцінки рівня економічної безпеки субєкта господарювання.
  12. Загально- і конкретно-наукова методологія педагогіки.




Переглядів: 3181

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Предмет та функції макроекономіки. | Історія появи СНР як статистичної бази вивчення діяльності економіки країни.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.