Фондова біржа, по-перше, відкриває різним фірмам своєрідне джерело інвестицій. Уявімо, що підприємство потребує коштів для розширення своєї діяльності. Якщо взяти їх у банку, доведеться платити процент, який може видатись зависоким. До того ж у цьому випадку регламентуються строки використання позиченого капіталу. Функціонування фондової біржі забезпечує одержання коштів через випуск і продаж цінних паперів — зобов’язань підприємства, що потребує інвестицій. Кошти, одержані від цієї операції, стають для нього джерелом інвестицій.
Фондова біржа, по-друге, забезпечує постійний рух капіталів і спрямування їх у ті сфери, які гарантують вищу продуктивність. Уявімо, що випущені підприємством цінні папери приносять тим, хто їх придбав, високий дохід. Зрозуміло, що власники грошей віддають їх в обмін на цінні папери, маючи на меті саме отримати дохід. Вищий дохід за цінними паперами здатне забезпечити підприємство з вищими прибутками. В цьому випадку у нього є шанс реалізувати нові й нові тиражі цінних паперів, і кошти нових покупців акцій збільшуватимуть його капітал.
Фондова біржа, по-третє, в разі, якщо на ній продаються цінні папери, випущені державою, дає змогу останній віднайти кошти для державних потреб, зокрема для відшкодування державного боргу.
По-четверте, біржа виконує функцію особливого реєстратора ділової активності. На підставі динаміки курсів акцій розраховуються показники, за якими визначають поточний стан національної економіки, складають економічні прогнози.
Характеризуючи роль фондової біржі в економіці, зауважимо, що вона є вбудованим у ринкову систему стабілізатором, який забезпечує її (системи) стійкість і динамізм.