Схема відображає рух ресурсу праці від домогосподарств до підприємців і зворотний рух виробленого цукру. Це складає внутрішнє коло кругообігу.
Зовнішнє коло складається з руху доходу у вигляді зарплати від підприємців до домогосподарств і зворотного руху споживчих витрат, тобто використання набутих доходів на придбання цукру.
Нормальне функціонування економіки вимагає дотримання вимоги (правила): будь-яка дія, що спричиняє зміни у доходах, передбачає відповідні зміни у витратах і, навпаки, будь-яка дія, що означає зміну витрат, вимагає змін у доходах.
Уявімо ситуацію: виробники цукру, бажаючи збільшити його виробництво, залучили додатковий ресурс праці, але відповідним чином не збільшили сукупні доходи власників цього ресурсу (домогосподарств). Наслідком цього буде те, що додатковий цукор не буде реалізований, адже для його реалізації не вистачатиме доходів і споживчого попиту.
Розглянемо іншу ситуацію: домогосподарства домоглися підвищення доходів, але обсяги виробництва залишилися без змін. Наслідком цього стануть нереалізовані доходи через нестачу цукру.
І перша, і друга ситуації порушують рівновагу в економіці, і тому обидві вони є небажаними.
Відповідність доходів і витрат на макрорівні впливає на обсяги сукупного виробництва країни, темпи економічного зростання, зайнятість населення, рівень цін.
Переконавшись у необхідності досягнення рівноваги між сукупними доходами і витратами,маємо тепер з’ясувати їхню структуру та дослідити, як сукупні доходи перетворюються на сукупні витрати. У цьому допоможе схема, яка враховує не лише домашні господарства і підприємницький сектор, а й державу і закордон.