Найкращий спосіб дослідити ціле — це вивчити внутрішні зв’язки. В цій темі розглянемо деякі фундаментальні зв’язки явищ, розуміння яких складе основу уявлень про економіку як ціле.
Після вивчення теми ви дізнаєтеся:
· які суб’єкти вступають у відносини на макроекономічному рівні;
· що таке сукупні доходи та сукупні витрати і як вони пов’язані;
· які особливості мають попит і пропозиція на макроекономічному рівні;
· чому економіка розвивається циклічно та якими бувають цикли.
Для економіки вивчення внутрішніх зв’язків, перш за все, означає розкриття особливостей кругообігу. У ньому беруть участь чотири макроекономічні суб’єкти, кожен з яких представляє одну з частин (секторів) економіки. Ними (суб’єктами) є домашні господарства, підприємці, держава і закордонні споживачі вітчизняної продукції. З проблемою економічного кругообігу ви вже ознайомилися тоді, коли вивчали різні економічні системи. Тут знову звернімося до схеми кругообігу. Але це вже буде трохи інша за змістом схема — вона акцентуватиме увагу на проблемі: сукупні доходи — сукупні витрати.
Проблема доходи — витрати є важливою і для окремого підприємства, і для економіки в цілому. Для визначення результативності діяльності окремого підприємства, як нам уже відомо, необхідно зіставити його доходи від реалізації й витрати. Якщо доходи перевищують витрати, то це є свідченням успішної діяльності. Подібне зіставлення необхідно робити і на макроекономічному рівні. Проте критерій успішної діяльності економіки в цілому інший: на макроекономічному рівні має досягатися відповідність, або, як кажуть інакше, баланс сукупних доходів і сукупних витрат. Для пояснення цієї тези скористаємося прикладом.
Приклад.Нехай уся економіка країни обмежується виробництвом одного товару — цукру; єдиний ресурс, який у цьому виробництві використовується, — це праця. Для спрощення ситуації ми поки що не братимемо до уваги двох інших суб’єктів: державу і закордонних споживачів. Зв’язки виробників і домогосподарств у цьому випадку відображає така схема: