Відповідність сукупних доходів, витрат, попиту та пропозиції
Пояснення до схеми:
Схема відображає зв’язок між чотирма аналізованими макроекономічними явищами. Сукупні доходи, як уже пояснювалося, перетворюються на сукупні витрати в процесі їх реалізації.
Сукупні витрати домогосподарств, підприємців інвесторів, держави та закордонних споживачів формують сукупний попит. Адже саме витрати суб’єктів економіки на придбання товарів і визначають попит.
Сукупний попит визначає сукупну пропозицію, оскільки виробники орієнтовані на задоволення попиту споживачів.
Сукупна пропозиція (загальний обсяг товарів і послуг, що можуть бути створені за наявних ресурсів) визначає рівень сукупних доходів власників ресурсів. Це пояснюється тим, що лише за умови використання ресурсів і створення продукту власники ресурсів одержують доходи.
Торкнемося проблеми рівноваги сукупного попиту і пропозиції. Для цього подумки об’єднаємо окремі ринки товарів і послуг країни у єдиний ринок. На цьому загальному ринку формується загальна рівноважна ціна (загальний рівень цін) та рівноважний обсяг виробництва. Пояснимо особливості цього формування за допомогою графіка. Зауважимо, що зовні графік макроекономічної рівноваги сукупних попиту і пропозиції схожий на графік рівноваги попиту та пропозиції на ринку окремого товару. Але це лише формальна схожість. Скориставшись поясненнями до графіка, ви зрозумієте відмінності.