Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація й асортимент рибних консервів

У підручниках, навчальних посібниках і довідниках немає науково-обгрунтованої класифікації рибних консервів. Труднощі в класифікації цієї групи товарів зумовлені тим, що групування можна здійснювати за різними ознаками.

На формування асортименту рибних консервів впливає багато факторів: вид риби, частина тіла риби або орган, які використовуються для виготовлення консервів, вид заливки і теплової обробки напівфабрикату, спосіб подрібнення (для паштетів і паст), якість готового продукту (товарні сорти), призначення.

У літературних джерелах класифікація рибних консервів не однотипна. Більшість авторів весь асортимент консервів об’єднують у такі групи: натуральні, в томатному соусі, олії, маринаді, риборослинні, паштети і пасти.

Консерви натуральні. Їх виготовляють з найбільш цінних видів риб: оселедцевих, скумбрієвих, ставридових, окуневих, вугра, палтуса, лососевих, осетрових та ін. В цих консервах добре зберігаються споживні властивості риби, з якої вони виготовлені (смак, аромат, колір). Натуральні консерви використовують для приготування перших та других страв, салатів, холодних закусок.

Консерви цієї групи поділяють на кілька підгруп: у власному соку, з додаванням олії, в бульйоні, в желе, юшка і супи.

Для виготовлення консервів у власному соку використовують сиру рибу або її органи. Напівфабрикат укладають у банки і додають сіль (1,5-2 % маси риби), перець і лавровий лист. Сік (бульйон) утворюється в процесі теплової обробки (стерилізації). При виготовленні консервів з лососевих і осетрових риб прянощі не використовують; в цих консервах найкраще зберігаються природні смакові і ароматичні властивості риби. Делікатесними консервами цієї підгрупи є печінка з тріски, пікші, нототенії, морського окуня та інших риб.

Для приготування натуральних рибних консервів з додаванням олії в банки з укладеним сирим напівфабрикатом додають незначну кількість олії (приблизно одну чайну ложку на умовну банку), сіль, запашний перець, гвоздику; інколи використовують олію, ароматизовану червоним перцем і спиртовим розчином укропної олії. Виготовляють консерви цієї підгрупи з ставриди, скумбрії, шаблі-риби, оселедців та ін. (наприклад, “Ставрида атлантична з додаванням олії”, “Оселедець атлантичний натуральний з додаванням олії”).

Консерви в бульйоні виготовляють переважно зі ставридових і скумбрієвих риб, кефалі та інших риб. Сирий напівфабрикат укладають у банки, додають сіль, смажену цибулю і заливають процідженим гарячим бульйоном. Для приготування бульйону використовують голови (без зябер) і хвостові плавці. Співвідношення сировини і води 1:1. Представники цих консервів: “Ставрида чорноморська в бульйоні”, “Скумбрія чорноморська в бульйоні”.

Консерви в желе виготовляють з сирої, бланшованої і обсмаженої риби. Для приготування консервів з сирої риби використовують скумбрію азово-чорноморську, кефаль, салаку, прісноводного окуня і судака, сазана, тріску, сайру та ін. Консерви в желе з цих риб носять назву: “Салака в желе”, “Скумбрія азово-чорноморська в желе”, “Вугор в желе” тощо. При приготуванні заливки (желе) для консервів використовують желатин або агар, сік відвареної свіжої цибулі, сіль, оцтову кислоту. В кожну банку додають один лавровий лист, 2-3 зернини чорного і запашного перцю, одну гвоздику.

Для приготування консервів в желе з щуки та дрібних частикових риб напівфабрикат бланшують у слабкому розчині солі; напівфабрикат з тріски і міноги попередньо обсмажують. Заливку для консервів з цих риб готують на бульйоні з додаванням агару та оцтової кислоти.

Юшка і супи рибні близькі до консервів у бульйоні. Юшку готують з двох-трьох видів риб з додаванням цибулі, зеленої петрушки та зеленого кропу, перцю чорного та запашного, лаврового листа і солі. З океанічних карасів, скумбрії і ставриди виготовляють “Юшку рибальську”; з окунів річкових і озерних - “Юшку з окуня”. “Юшку чорноморську” випускають за трьома рецептурами, “Юшку азовську” - за вісьма. Крім юшки звичайної випускають також юшку концентровану під назвою “Юшка концентрована”, “Юшка концентрована з тріски” та ін. Супи виготовляють з одного-двох видів риб. Заливку для супів готують на рибному бульйоні або воді. До складу заливки входять прянощі, сіль, цибуля, морква. В рецептуру деяких супів, крім того, входять крупи (перлова крупа - в суп рибний Любительський; рис і часник - у суп Кубанський). Супи виготовляють також з рибопродуктів (суп рибний з фрикадельками).

Консерви у томатному соусі.Їх використовують як закусочний продукт і для приготування других страв. Для виготовлення консервів цієї групи використовують майже всі види промислових риб, їстівні органи і частини, рибний фарш. Напівфабрикат переважно обсмажують в олії; його укладають у банки також сирим та бланшованим. Рибні котлети і тюфтельки виготовляють з фаршу з додаванням цибулі, солі і меленого перцю. Консерви з бланшованої або сирої риби і печінки (тріски, пікші) близькі за технологією до натуральних консервів; відмінність у тому, що напівфабрикат заливають томатною заливкою. Рибні консерви в томатному соусі мають такі назви: “Кілька в томатному соусі”, “Тріска смажена в томатному соусі”, “Котлети з частикових риб у томатному соусі”, “Печінка тріски в томатному соусі” тощо.

Консерви в олії.Це делікатесні закусочні продукти, які виготовляють з більшості видів риб. Консерви цієї групи залежно від термічної обробки напівфабрикату поділяють на такі підгрупи: з риби бланшованої, обсмаженої, копченої, пропеченої і підсушеної (одночасно).

Для приготування консервів “Риба бланшована в олії” використовують олію обсмажену або ароматизовану томат-пастою, прянощами, коптильною рідиною. Згідно з рецептурами в консерви додають ті або інші прянощі. Консерви цієї підгрупи випускають під назвами: “Сайра бланшована в олії”, “Ставрида бланшована в ароматизованій олії” тощо.

Для приготування консервів “Риба обсмажена в олії” використовують напівфабрикати обсмажені в олії. Назви цих консервів: “Камбала смажена в олії”, “Тріска смажена в олії” та ін.

Консерви в олії з копченої риби виготовляють таких типів: “Шпроти в олії”, “Риба копчена в олії”, “Кіперс в олії”. Для приготування консервів перших двох типів напівфабрикат коптять гарячим способом.

Консерви типу “Шпроти в олії” виготовляють з кільки, салаки, хамси, дрібного атлантичного оселедця. Кращою сировиною є кілька балтійська (шпрот). З копченої риби видаляють голову і хвостову частину. Тушки щільно укладають рядами в банки і заливають гарячою сумішшю рафінованої соняшникової і гірчичної олії в співвідношенні 3:1, закатують і стерилізують.

Консерви типу “Риба копчена в олії” виготовляють з різних видів риб: оселедцевих, тріскових, камбалових, сайри та ін. Їх випускають під такими назвами: “Оселедець копчений в олії”, “Тріска копчена в олії”, “Камбала копчена в олії” тощо.

Для виготовлення консервів “Кіперс в олії” використовують атлантичного оселедця. Рибу у вигляді пласта з головою солять, потім коптять при температурі 55-60оС до появи золотисто-жовтого забарвлення. Після видалення голови і плавців рибу порціонують на шматки, укладають у банки, бланшують при температурі 120оС протягом 20 хв, заливають олією (соняшниковою, оливковою або соняшниковою та гірчичною в співвідношенні 1:3), закатують і стерилізують.

Консерви з пропеченої і підсушеної риби в олії. Цю групу консервів називають “Сардини в олії”. Є кілька видів “Сардин в олії”: чорноморські - з барабулі; каспійські - з каспійської кільки; балтійські - з балтійської кільки і салаки; північні - з дрібного атлантичного і біломорського оселедця; атлантичні - з атлантичних сардин; далекосхідні - з дрібної скумбрії. Для виготовлення консервів цієї групи використовують соняшникову, оливкову та арахісову олії. Інколи олії ароматизують коптильною рідиною або прянощами і томатопродуктами (“Сардини атлантичні в олії пікантні”, “Сардини атлантичні в ароматизованій олії”). За смаком і запахом сардини в олії, ароматизованій коптильною рідиною, нагадують шпроти, а за зовнішнім виглядом - сардини.

Консерви в маринаді. Це невелика група рибних консервів. Їх виготовляють з кільки, салаки, тріски та інших риб. Напівфабрикат підсмажують, укладають у банки, заливають гарячим маринадом, закатують і стерилізують. Використовують консерви для закусок.

Консерви риборослинні.Їх використовують як закусочний продукт і для приготування перших і других страв. Крім риб, печінки, ікри, молочка і рибних продуктів (котлети, фрикадельки, тюфтельки, фарш) використовують різні види сировини рослинного походження (крупи, бобові, гриби, картоплю, овочі). Сировина рослинного походження дає змогу підвищити харчову і біологічну цінність консервів, поліпшити їхні смакові та ароматичні властивості, розширити асортимент. Рибні напівфабрикати укладають у банки сирими, бланшованими або смаженими. На дно банки вміщують частину гарніру, потім напівфабрикат і знову гарнір. Після цього в банку додають соус, олію, маринад, бульйон. Консерви цієї групи випускають під такими назвами: “Кілька в томатному осусі з овочами”, “Бички смажені з овочевим гарніром у томатному соусі”, “Тюфтельки рибні з овочевим гарніром у томатному соусі” та ін.

Рибні паштети і пасти. Для приготування рибних паштетів і паст використовують шматки і крихти консервного виробництва; продукцію, яка має деякі відхилення від вимог стандартів, але придатна для цих консервів (риба з дефектами розбирання, деформована, недокопчена, з механічними пошкодженнями, дрібна); печінку, ікру, молочко.

Паштети виготовляють таких різновидів: рибний, шпротний, з печінки тріскових, ікри риб. М’ясо, дрібну рибу або печінку пропускають крізь вовчок з діаметром щілин приблизно 2 мм. До фаршу додають олію, томатний соус, пасеровану цибулю, прянощі, сіль і цукор. Після перемішування суміш знову пропускають крізь вовчок і знову перемішують. Так повторюють кілька разів, поки маса не стане однорідною. Приготовлену масу укладають у банки, закупорюють і стерилізують. Рибні паштети поділяють на паштети з дрібної риби (кільки, тюльки та ін.) і з лососевих риб (із зрізів м’яса, прихвостової частини, печінки, молочка). Паштет шпротний виготовляють з салаки і кільки, які є відходами при виробництві шпротів і сардин. Паштет з печінки тріски виготовляють з провареної і частково знежиреної печінки, а паштет з ікри - ястиків і печінки ляща і судака.

Пасти відрізняються від паштетів більш ніжною та однорідною консистенцією. При виготовленні їх застосовують таку операцію, як протирання. З цією метою використовують спеціальні протиральні машини. Пасти представлені вузьким асортиментом: “Паста з йоржа”, “Паста оселедцева” та ін.

Більшість рибних консервів залежно від якості на товарні сорти не поділяють. Тільки деякі види консервів мають товарні сорти. “Шпроти в олії” і “Сардини” поділяють відповідно на “Шпроти вищого сорту” і “Шпроти”, “Сардини вищого сорту” і “Сардини”. Консерви натуральні з додаванням олії і в томатному соусі поділяють на вищий і 1-й сорти.

Отже, поділ рибних консервів на групи здійснюється за різними принципами. В основі поділу консервів на натуральні, в томатному соусі і в олії лежить вид заливки; риборослинні - вид основної сировини; паштетів і паст - ступінь подрібнення.

Недоліки є також у внутрішньогруповій класифікаційній структурі рибних консервів. Наприклад, крім рибних консервів у томатному соусі випускають консерви в інших соусах і заливках (соуси: гострий, гірчичний, білий, пікантний та ін.; заливки: гостра, пряна, чорносмородинова тощо).

На наш погляд, класифікаційні групування рибних консервів повинні визначатися такими ознаками: видом і різновидом основної сировини, видом і різновидом заливки, термічною обробкою напівфабрикату до закладання його в банки.

Залежно від виду основної сировини всі консерви поділяють на рибні та риборослинні.

Консерви рибні поділяють на такі підгрупи: з м’яса риб, з їстівних нем’ясних частин та органів риб, з рибних продуктів (виробів), паштети і пасти.

Консерви з м’яса риб (тушок, шматків, скибочок, філе, рулету). Їх поділяють на натуральні, в соусах, заливках, олії, маринаді. Консерви натуральні: у власному соку, натуральні з додаванням олії, в желе, в бульйоні; консерви в соусах: томатному, гірчичному, томатно-гірчичному, гострому, томатно-гострому, томатно-овочевому, яблучному, яблучно-томатному, яблучно-сливово-томатному, яєчному, білому, рожевому, кроповому, крільовому, майонезному; консерви в заливках: у пряній, гострій, чорно- і червоносмородиновій; консерви в олії: звичайній (соняшниковій, оливковій, гірчичній) і ароматизованій; консерви в маринаді.

Консерви з нем’ясних їстівних частин і органів риб. Їх поділяють на консерви з голів і печінки (натуральні); з хрящів і печінки (в томатному соусі).

Консерви з рибних продуктів (виробів). Їх виготовляють у вигляді рагу (натуральні); котлет, тюфтельок, фрикадельок (у томатному соусі); пельменів (у бульйоні).

Паштети і пасти: паштети рибні, шпротні і з нем’ясних їстівних органів (молочка, печінки); пасти - рибні.

Консерви риборослинні. Консерви цієї групи поділяють на такі підгрупи: з м’яса риби і сировини рослинного походження; з нем’ясних їстівних органів риби і сировини рослинного походження; з рибних продуктів (виробів) і сировини рослинного походження.

Консерви з м’яса риби і сировини рослинного походження поділяють на консерви з овочевим гарніром (у томатному соусі, олії, маринаді, без заливки); з крупами (в томатному соусі, в олії); з крупами та овочевим гарніром; з крупами та ікрою (в олії); з грибами (в маринаді); з бобовими (в гострому і томатному соусах); з бобовими і овочевими гарнірами (в томатному соусі та олії).

Консерви з нем’ясних їстівних органів риби і сировини рослинного походження. Їх випускають у вигляді фаршу і молочка з овочевим граніром (у томатному соусі); фаршу, молочка і печінки з крупами (у томатному соусі).

Консерви з рибних продуктів (виробів) і сировини рослинного походження. До них належать котлети рибоовочеві (в томатному соусі); тюфтельки рибні з овочами (в олії); фрикадельки рибні з овочевим гарніром (у томатному соусі); пельмені рибні (в бульйоні); плов з осетрових риб; голубці рибні (в томатному соусі); фарш рибний закусочний з томатом.

За призначенням рибні консерви поділяють на консерви звичайного харчування; для приготування перших страв (юшка, супи); для приготування других страв (натуральні консерви); закусочні; для дієтичного харчування (бички в желе дієтичні, судак у томатному соусі дієтичний); для дитячого харчування (суфле рибне).

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Аналіз асортименту і структури продукції
  7. Аналіз асортименту й структури випуску продукції.
  8. Аналіз товарного асортименту та номенклатури
  9. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  10. Асортимент кондитерських виробів для діабетиків
  11. Асортимент круп
  12. Асортимент овочевих консервів




Переглядів: 5737

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фактори формування споживних властивостей рибних консервів | Приймання рибних консервів за кількістю й якістю

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.