Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Глава 1. СОЦІОЛОГІЧНЕ ЗНАННЯ

Результатом взаємодії людей в суспільстві є переплетення сенсів, очікувань, діянь, і усе це складає предмет вивчення соціології. Отже, ми можемо визначити соціологію як наукове вивчення соціальної взаємодії і організації.

Соціологія - галузь науки про людську поведінку, що ставить метою розкриття причинно-наслідкових зв'язків, що виникають між індивідами і групами в процесі соціальних стосунків. Вона вивчає традиції, структури і інститути, вплив груп і організацій на поведінку і характер людей. Соціологія досліджує базисні характеристики людського суспільства в локальному і світовому масштабі, займається вивченням соціальної взаємодії і групової поведінки за допомогою досліджень, заснованих на точному і спеціалізованому зборі і аналізі фактів.

Соціологія з її опорою на спостереження і виміри дозволяє використовувати систематизовану інформацію для вирішення складних завдань, пов'язаних з соціальною політикою і вибором, є дієвим інструментом пізнання людиною свого становища в суспільстві, в сім'ї, в інших соціальних групах.

СОЦІОЛОГІЯ ЯК НАУКА

Соціологія і інші науки

Природні науки. У всі часи людина була одержима бажанням розкрити таємниці, що оточували його, і зрозуміти світ.

В процесі пізнання люди розробляли методи вивчення соціального і природного світу, з їх допомогою отримували, обгрунтовували і систематизували знання про світ. Соціологія - наукове дослідження суспільства і людської поведінки - є однією з наук, розроблених сучасною цивілізацією. Щоб краще зрозуміти місце соціології серед цих наук, необхідно спочатку розглянути окремо науки природні і громадські.

Природні науки - це теоретичні і академічні дисципліни, що ставлять своєю метою розуміння, пояснення і прогнозування подій і процесів природного середовища. Природні науки підрозділяються на спеціалізовані області дослідження відповідно до свого предмета, такі, як біологія, геологія, хімія і фізика. Далі вони підрозділяються на ще більше спеціалізовані розділи з вужчим змістом. Біологія включає ботаніку і зоологію, геологія - мінералогію і геоморфологию, хімія вивчає органічні і неорганічні речовини, у фізиці виділяють біофізику і квантову механіку. У кожній області досліджень розглядається певний "шматок" природи.

Громадські науки. Люди не обмежилися вивченням природи. Прагнучи отримати повніше уявлення про життя, вони створили також області науки, предметом яких є соціальний світ. Ці громадські науки вивчають людські відносини. Якщо природні науки прагнуть об'єктивно зрозуміти світ природи, то науки громадські ставлять своєю метою об'єктивно зрозуміти соціальний світ. Світ природи включає впорядковані (закономірні) зв'язки, які не очевидні, але повинні виявлятися в цілеспрямованих спостереженнях, впорядковані стосунки людей у соціальному світі теж не впадають у вічі, і їх доводиться виявляти за допомогою цілеспрямованих і регулярних спостережень.

Науки про суспільство включають антропологію, економіку, політологію, психологію, історію і соціологію. У свою чергу антропологія ділиться на культурну і фізичну антропологію; економіка на макро- і мікроекономіку; у політології є теоретичні і прикладні розділи; психологія може бути клінічною або експериментальною; історія - всесвітньою і історією окремих країн; об'єктом вивчення соціології є кількісні і якісні аспекти громадського життя. Оскільки нас цікавить соціологія, порівняємо її з іншими громадськими науками.

Політологія. Політологи займаються питаннями політики і управління державою. Вони вивчають те, як люди управляють своїм суспільством, різні форми правління, їх структуру і відношення до інших громадських інститутів. Особливий інтерес для політологів представляють способи досягнення людьми влади в суспільстві, то, яким чином вони зберігають за собою владні позиції, взаємовідношення тих, що володарюють з підвладними, політичні організації, інститути, рухи і поведінку виборців.

Економіка. Економічна наука також концентрується на вивченні одного соціального інституту. Економісти займаються дослідженням проблем виробництва, розподілу, обміну і споживання товарів і послуг в конкретному суспільстві.

Антропологія. Антропологія, споріднена соціології дисципліна, досліджує культуру як спосіб життя суспільства в цілому. Переважно вона концентрує свою увагу на вивченні культури дописьменных, або племінних, суспільств. У поняття культури як предмета антропології входять: артефакти групи, наприклад знаряддя праці, мистецтво і зброя; структура групи, тобто ієрархія і інші моделі, які визначають взаємини в суспільстві; ідеї і цінності групи, вплив вірувань на життя людей; форми комунікації в групі, особливо мова.

Психологія. Психологи займаються дослідженням психічних процесів, пов'язаних з інтелектом, емоціями, сприйняттям і пам'яттю. Така галузь психології, як соціальна психологія, вивчає соціальну обумовленість поведінки індивідів і груп, тобто типи поведінки у зв'язку з соціальними нормами, вихованням, віком, життєвим досвідом, походженням, а також вплив потреб, самооцінки на міжособові, внутрішньогрупові і міжгрупові стосунки.

Історія. Історична наука вивчає минуле людства в усій його конкретності і різноманітті, тобто має справу з минулою поведінкою і унікальними подіями. Вона складається зі всесвітньої (загальною) історії і історії окремих країн і народів. Галузями історичної науки є: історична географія, історіографія, економічна історія, а також археологія, палеографія, генеалогія, дипломатика, хронологія та ін.

Соціологія. У соціології багато спільного з іншими громадськими науками. З політологією її об'єднує те, що вона досліджує серед іншого проблеми політичних стосунків і державного управління. З економічною наукою вона граничить, зачіпаючи сферу соціального звернення товарів і послуг, але в аспекті дослідження соціальних наслідків виробництва, розподілу і обміну. Як і антропологія, соціологія робить своїм предметом культуру, вірування, традиції, але розглядає їх під особливим соціологічним кутом. З психологією її ріднить те, що вона досліджує особу і її життя в групі собі подібних. Нарешті, на відміну від історичної науки, яка вивчає тільки те, що відбулося і увійшло до історії, соціологія фокусується на сучасності, включає соціальне планування і прогнозування.

Що ж відрізняє соціологію від інших громадських наук?


Читайте також:

  1. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  2. XV. Фінансові результати від первісного визнання та реалізації сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів
  3. Агностик, суб’єкт пізнання, субстанція
  4. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  5. Антропологія права в структурі філософсько-правового знання.
  6. Артефакти культури. Знання, цінності і регулятиви як три основних види смислів культури.
  7. В основу визначення витрат певного періоду покладено можливість одночасного визнання доходу, для отримання якого вони здійснені, і навпаки.
  8. Вибіркове соціологічне дослідження
  9. Види й форми рефлексії наукового знання
  10. Визнання витрат
  11. Визнання витрат
  12. Визнання господарських договорів недійсними і неукладеними




Переглядів: 473

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПЕРЕДМОВА | Визначення предмета соціології

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.126 сек.