Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Визначення предмета соціології

Одні соціологи розглядають суспільство як структуровану систему, інші - як сукупність взаємодіючих індивідів, одні вивчають матеріальні факти, інші - символи. Тканина громадських стосунків настільки складна, що практично неможливе в одному визначенні виразити такий широкомасштабний предмет соціології. Тому приведемо деякі найбільш авторитетні судження:(Волков Ю.Г., Мостова И.В. Соціологія. М., 1999. С. 67-69.)

"..Можна назвати інститутом усі вірування, усю поведінку, встановлену групою. Соціологію тоді можна визначити як науку про інститути, їх генезис і функціонування"(Э. Дюркгейм).

Соціологія, "будучи в найширшому значенні слова великою наукою про суспільство.. може бути визначена як наука соціальних елементів і перших принципів"(Ф.Г. Гиддингс).

Предмет соціології "містить в собі безліч рухів.. відношення індивідуума до суспільства, причини і форми утворення груп, протилежності класів і переходи від одного до іншого, розвиток стосунків між пануючими і підпорядкованими і нескінченне число інших питань"(Г. Зиммель).

"Соціологія є наука, що досліджує форми правління, посилення і послаблення солідарності між свідомими органічними особинами"(П. Л. Лавров).

"Сама соціологія справедливо і дуже точно визначається як наука про культуру, або, вірніше, про чинники культури в широкому значенні слова"(Е.В. Де-Роберти).

"Соціологія має бути вченням про суспільство, подібно до того як існує загальне вчення про життя"(Н.И. Кареев).

Соціологія - "наука про порядок і прогрес людських суспільств"(М. М. Ковалевський).

"Соціологія вивчає явища взаємодії людей один з одним, з одного боку, і явища, що виникають з цього процесу взаємодії, - з іншою"(П. А. Сорокин).

На додаток до цього приведемо ще деякі визначення предмета соціології як науки, яка вивчає суспільство і соціальну поведінку.

Згідно з визначенням Р. Парку і Э. Берджесса, соціологію можна вважати наукою, яка вивчає колективну поведінку. А. Инкелес у свою чергу відмічає, що соціологія вивчає системи соціальних дій і їх взаємовідношення і її об'єктами є суспільства, інститути і соціальні стосунки.

Соціологія намагається осягнути поведінку людини, що детермінується передусім культурою, побутом, соціальною організацією і іншими подібними чинниками. При цьому, природно, у поле зору дослідника потрапляють різні причинні зв'язки, стосунки і залежності, тобто соціальна поведінка вивчається в динаміці.

Я. Робертсон називає соціологію наукою, що вивчає людське суспільство і соціальну поведінку. По Д. Дугласу, соціологія є наукою, яка вивчає людину і спільності і прагне визначити їх характерні риси, особливо на прикладі сучасних цивілізацій.

Хоча соціологія звертає увагу і на індивіда, проте центральними об'єктами її дослідження є соціальні групи і угрупування, а також соціальні процеси. Соціологія описує і розглядає серед іншого моделі соціальних цінностей, соціальних змін, девіантної поведінки, релігійної поведінки і сімейного життя. Соціологія досліджує відмінності, які існують між соціальними класами, політичними і професійними групами і іншими соціальними об'єднаннями. При цьому вона не цікавиться власне міжособовими відмінностями, хоча іноді повинна розглядати і їх.

Дж. Ноббс, Би. Хайн і М. Флемминг висунули визначення, що характеризує соціологію як наукове і систематичне дослідження поведінки людей, що живуть в групах (маються на увазі організовані спільності). Найменшою групою є, як правило, сім'я, а найбільшою - нація або держава. Існують такі групи, як шкільний колектив, робочий колектив, сусідство, село або місто.

"Соціологія, - пише В. А. Отрут, - це наука про становлення, розвиток і функціонування соціальних спільностей і форм їх самоорганізації : соціальних систем, соціальних структур і інститутів. Це наука про соціальні зміни, що викликаються активністю соціального суб'єкта, - спільностей; наука про соціальні стосунки як механізми взаємозв'язку і взаємодії між різноманітними соціальними спільностями, між особою і спільностями; наука про закономірності соціальних дій і масової поведінки".

Г. В. Осипов визначає соціологію як науку, яка досліджує соціальну структуру суспільства, розвиток систем і організацій, а також взаємодії усередині суспільства. Під соціальною структурою Осипов має на увазі между- і внутрішньокласові стосунки і систему соціальних інститутів або установ, регулюючу ці стосунки.

Згідно Н. Смелзеру, "соціологія, просто кажучи, це один із способів вивчення людей.. Якщо коротко, соціологію можна визначити як наукове вивчення суспільства і соціальних стосунків". Э. Гидденс розуміє соціологію як "науку про соціальне життя людини, груп і суспільств".

У усіх приведених визначеннях підкреслюється соціальна структура, з одного боку, і соціальна поведінка (дія) - з іншою, як предмети соціологічного дослідження. Демографічна, економічна і класова структура суспільства, територіальні чинники, пануючі етичні, моральні і духовні цінності (що у загальних рисах складає соціальну структуру суспільства) визначають соціальну поведінку. Соціологія прагне розуміти і пояснювати поведінку людини саме за допомогою цих структурних і ситуативних чинників.

Одні структурні чинники, як, наприклад, демографічна і економічна структура суспільства, дуже конкретні. Інші - є абстрактними і неначе не такими очевидними. До них відносяться, зокрема, соціальні стосунки, які, як і соціальна структура, регулюють взаємодію індивідів.

Визначення предмета соціології як науки, яка вивчає соціальну поведінку, або дія, і соціальні структури, графічно представлені на мал. 1.1.

 


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  3. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  4. Ocнoвнi визначення здоров'я
  5. S Визначення оптимального темпу роботи з урахуванням динаміки наростання втоми.
  6. Алгебраїчний спосіб визначення точки беззбитковості
  7. Алгоритм побудови калібрувального графіка для визначення загального білка сироватки крові
  8. Алгоритм побудови калібрувального графіка для визначення загального білка сироватки крові
  9. Аналіз існуючих виробів та визначення завдань проекту
  10. Аналіз службового призначення деталей та конструктивних елементів обладнання харчових виробництві, визначення технічних вимог і норм точності при їх виготовленні
  11. Аналіз стратегічних альтернатив та визначення оптимальної стратегії формування фінансових ресурсів
  12. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.




Переглядів: 693

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Глава 1. СОЦІОЛОГІЧНЕ ЗНАННЯ | РОЗВИТОК СОЦІОЛОГІЇ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.