Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типи формальних організацій

Люди вступають у формальні організації з цілого ряду причин. Соціолог Амитаи Етциони класифікує організації виходячи з цих причин і виділяє три основні типи організацій : добровільні, примусові і утилітарні. Добровільні організації - це асоціації, члени яких мають право вільного вступу і виходу. Прикладами таких організацій є: клуб шахістів, товариство охорони природи, ветеранів афганської війни, суспільство рибалок і так далі. Члени таких організацій не отримують плати за участь в їх діяльності. Індивіди вступають в добровільні організації, щоб заповнити вільний час, поспілкуватися з однодумцями, виконати громадський обов'язок, послужити якійсь справі або постаратися допомогти самим собі.

Членами деяких примусових організацій стають проти своєї волі. Люди можуть потрапити в клініку для психічнохворих, бути засуджені до тюремного ув'язнення або покликані на службу в армію. Соціолог Эрвин Гоффман вивчав життя людей в так званих тоталітарних інститутах - соціальних інститутах, мета яких - в умовах ізоляції людей від іншого суспільства протягом тривалого періоду часу підпорядкувати їх строго регламентованим нормам поведінки. У таких оточеннях індивіди піддаються процедурам ресоциализации, в ході яких їх систематизований прагне позбавити від колишніх ролей і переконань і нав'язати нові ролі. Початковий етап перебування в таких організаціях часто має на увазі пригнічення особи. Індивідів розлучають з сім'ями і друзями, що втілюють для них зв'язок з їх колишніми соціальними ролями. Їх привчають до організаційних правил і внутрішньої дисципліни, відбираючи особисті речі і одяг, пов'язані із звичним чином життя. За допомогою однакових стрижок, форменого або стандартного одягу встановлюється приналежність людей до нової інституціональної структури. Часто гідність новачків всіляко ущемляється - їх примушують виконувати брудну або принизливу роботу, піддають образливим епітетам (соціологи називають таку процедуру "церемонією деградації"). Усе це робить індивідів психологічно і емоційно сприйнятливими до тих ролей і принципів, прийняття яких вимагають від них примусові формальні організації (див. гл. 5).

Індивіди також вступають у формальні організації, створені з практичними цілями, - в утилітарні організації. Університети, корпорації, фермерські асоціації, профспілки, урядові і приватні фонди належать до формальних організацій, створених людьми для виконання насущних повсякденних завдань.

Утилітарні організації є чимось середнім між добровільними і примусовими організаціями: членство в них не є ні повністю добровільним, ні виключно обов'язковим. Приміром, ніхто не примушуватиме вас поступити на роботу в корпорацію, але якщо вам знадобляться кошти для існування, вам просто необхідно буде погодитися на цю посаду.


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  3. VІ. План та організаційна структура заняття
  4. Адаптивні організаційні структури управління.
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  7. АКЦІОНЕРНА ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВА ФОРМА ПІДПРИЄМСТВ
  8. Акціонерне товариство, як форма організацій бізнесу. Акції, їх суть і види.
  9. Альтернативні парадигми організаційного процесу
  10. Аналіз організаційних структур управління.
  11. Аналіз та оцінка організаційних структур управління
  12. Англійський економіст У. Бріджез пропонує модель організаційних змін за такими напрямками.




Переглядів: 582

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Формальні організації | Бюрократія

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.