Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



СИСТЕМИ СОЦІАЛЬНОЇ СТРАТИФІКАЦІЇ

Рабство

Незалежно від форм, які приймає соціальна стратифікація, її існування універсальне. Відомі чотири основні системи соціальної стратифікації : рабство, касти, клани і класи.

Причини рабства. Невід'ємною рисою рабства є володіння одних людей іншими. Раби були і у древніх римлян, і у древніх африканців. У Древній Греції раби займалися фізичною працею, завдяки чому вільні громадяни мали можливість самовираження в політиці і мистецтвах. Найменш типовим рабство було для кочових народів, особливо мисливців і збирачів, а найбільшого поширення воно набуло в аграрних суспільствах.

Зазвичай вказують на три причини рабства. По-перше, боргове зобов'язання, коли людина, що виявилася не в змозі заплатити борги, потрапляла в рабство до свого кредитора. По-друге, порушення законів, коли страту вбивці або грабіжника замінювали на рабство, тобто винуватця передавали постраждалій сім'ї як компенсація за заподіяне горе або збиток. По-третє, війна, набіги, підкорення, коли одна група людей завойовувала іншу і переможці використовували частину полонених як рабів. Історик Герда Лернер відмічає, що серед рабів, захоплених у військових діях, було більше жінок; їх використовували як наложниць, в цілях відтворення потомства і як додаткова робоча сила. Таким чином, рабство було наслідком військової поразки, злочину або неоплаченого боргу, а не ознакою деякого, спочатку властивого якимсь людям природної якості.

Умови рабства. Умови рабства і рабовласництва істотно розрізнялися в різних регіонах світу. У деяких країнах рабство було тимчасовим станом людини : відпрацювавши на свого хазяїна покладений час, раб ставав вільним і мав право повернутися на батьківщину. Так, ізраїльтяни звільняли своїх рабів в ювілейний рік, кожні 50 років. Раби в Древньому Римі, як правило, мали можливість купити свободу; щоб зібрати необхідну для викупу суму, вони укладали угоду зі своїм хазяїном і продавали свої послуги іншим людям (саме так поступали деякі освічені греки, що потрапили в рабство до римлян). Проте у багатьох випадках рабство було довічним; зокрема, засуджені на довічні роботи злочинці перетворювалися на рабів і працювали на римських галерах як веслярі до самої смерті.

Не скрізь статус раба передавався у спадок. У Древній Мексиці діти рабів завжди були вільними людьми. Але в більшості країн діти рабів автоматично теж ставали рабами, хоча в деяких випадках дитини раба, усе життя що прослужило в багатій сім'ї, ця сім'я усиновляла, він отримував прізвище своїх хазяїв і міг стати одним із спадкоємців нарівні з іншими дітьми хазяїв. Як правило, раби не мали ні майна, ні влади. Проте, наприклад, в Древньому Римі, раби мали можливість скопити якусь власність і навіть добитися високого становища в суспільстві. Історії відомі випадки, коли розбагатілий раб починав позичати гроші своєму хазяїну і врешті-решт хазяїн потрапляв в рабство до колишнього раба.


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. T. Сутність, етіологія та патогенез порушень опорно-рухової системи
  9. VI. Філогенез нервової системи
  10. А) Заробітна плата її форми та системи.
  11. А) Заробітна плата, її форми та системи.
  12. А) Поліпшення системи зворотного зв’язку.




Переглядів: 499

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Виміри стратифікації | Рабство в Новому Світлі бере свій початок із служби європейців за договором. Ця служба в Новому Світлі була чимось середнім між контрактом про найм працівника і рабством.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.