Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



СОЦІАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ

Форми соціальної мобільності

У системі стратифікації індивіди або групи можуть переміщатися з одного рівня (шару) на інший. Цей процес називається соціальною мобільністю. Соціальна нерівність припускає відмінності в розподілі благ і відповідальності, а соціальна стратифікація - структуровану систему нерівності, соціальна мобільність проявляється в русі індивідів або груп від одного соціального статусу до іншого.

Є принаймні дві головні причини існування в суспільстві соціальної мобільності. По-перше, суспільства міняються, а соціальні зміни видозмінюють розподіл праці, створюючи нові статуси і підриваючи колишні. По-друге, хоча еліта може монополізувати можливості для здобуття освіти, вона не в змозі контролювати природний розподіл талантів і здібностей. Тому вищі шари неминуче поповнюються талановитими вихідцями з нижчих.

Виділяють безліч форм соціальної мобільності : вертикальну і горизонтальну, межпоколенную і внутрипоколенную і так далі. Вертикальна мобільність - зміна положення індивіда, яке викликає підвищення або пониження його соціального статусу. Якщо автомеханік стане директором заводу, це прояв висхідної мобільності, але, якщо автомеханік стане сміттярем, таке переміщення буде показником низхідної мобільності. Якщо ж автомеханік отримає роботу слюсаря, таке переміщення вказуватиме на горизонтальну мобільність.

Горизонтальна мобільність - зміна соціального положення, яке не призводить до підвищення або пониження соціального статусу.

Соціологи розрізняють також мобільність між поколіннями і мобільність в межах одного покоління.

Межпоколенная мобільність (интергенерационная мобільність) визначається порівнянням соціального статусу батьків і їх дітей в певний момент кар'єри тих і інших (наприклад, по рангу їх професії в приблизно однаковому віці). Дослідження показують, що значна частина, можливо навіть більшість, російського населення переміщається хоч би небагато вгору або вниз в класовій ієрархії в кожному поколінні.

Внутрипоколенная мобільність (интрагенерационная мобільність) припускає порівняння соціального статусу особи протягом тривалого часу. Результати досліджень свідчать про те, що багато росіян протягом свого життя міняли рід занять. Проте мобільність у більшості носила обмежений характер. Переміщення на коротку відстань є правилом, а на велике - виключенням.

Причини і наслідки соціальної мобільності. Під час революції змінюється уся класова система суспільства в цілому. Проте після його радикальної реорганізації подальша соціальна мобільність може виявитися мінімальною.

На соціальну мобільність можуть також чинити дію повільніші і менш помітніші зміни, наприклад переміщення індивідів або груп з бідних аграрних регіонів в багатші, міські. У масштабі історії людства важливим чинником вертикальної мобільності служила міжнародна міграція, наприклад міграція в XIX ст. представників робочого класу і селянства з Європи в Сполучені Штати; західноєвропейська колоніальна експансія, що принесла вигоду деяким верствам населення і поневолення іншим.

Соціальні наслідки мобільності, особливо вертикальної, важко піддаються вимірам. Одні учені дотримуються думки, що великомасштабна мобільність, спрямована як вгору, так і вниз, призводить до руйнування класової структури і робить суспільство одноріднішим. Інші заявляють, що індивіди, що намагаються підвищити або зберегти своє існуюче положення, насправді зміцнюють класову систему, оскільки вони мають бути зацікавлені в поглибленні класових відмінностей. Треті висувають припущення, що класові відмінності можна ослабити, але не за рахунок індивідуальної мобільності, а шляхом досягнення соціальної і економічної рівності усіх членів суспільства.

Позитивним наслідком мобільності можна вважати повніше розкриття індивідуальних дарувань. Цьому сприяє система освіти, що склалася, в сучасних індустріальних країнах. Але високий рівень вертикальної мобільності призводить до індивідуальної і громадської аномии. В період аномии індивід почуває себе ізольованим від суспільства і випробовує занепокоєння; у контексті ж усього суспільства спостерігається послаблення або зникнення загальноприйнятих переконань і стандартів поведінки. Багато учених переконано, що класова система західних індустріальних суспільств зазнала корінні зміни завдяки створенню в роки після завершення Другої світової війни ефективної системи соціального забезпечення. Іншим результатом стала підвищена соціальна мобільність завдяки зростанню рівня життя. Вважається, що підвищена мобільність звела класові відмінності до мінімуму, так що сучасні західні країни розвиваються у напрямі відносно безкласового (чи середньокласового) суспільства. Але інші аналітики стверджують, що нині формується новий вищий клас, нова верхівка, що складається з організаторів виробництва і менеджерів як державного, так і частки секторів економіки.


Читайте також:

  1. Адміністративно – територіальний устрій і соціальна структура Слобожанщини у половині XVII – кінці XVIII століття
  2. Адресна соціальна допомога
  3. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  4. Активність, мобільність і міграція робочої сили
  5. Б. Громадсько-політичний рух 60-90 рр. ХІХ ст. інтелігенції Росії та України, в центрі уваги яких був народ, селянська община та соціальна революція.
  6. Біологічна, соціальна та психологічна сутність здоров’я.
  7. Визначення поняття соціальна мобільність.
  8. Вплив освіти на соціальну мобільність індивіда.
  9. Гендерна нерівність і соціальна стратифікація
  10. Генеза і соціальна сутність мистецтва.
  11. Глава 6. СОЦІАЛЬНА СТРАТИФІКАЦІЯ
  12. Глава 9 СОЦІАЛЬНА ПРАВОВА ДЕРЖАВА




Переглядів: 1026

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Депривация | Соціальна мобільність в індустріальних суспільствах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.