Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Форми браку

Той факт, що одружуються члени двох різних родових груп, чинить вирішальний вплив на структуру сім'ї. Дійсно, збереження і довгостроковий добробут будь-якої групи, об'єднаної родинними зв'язками, залежить від включення в таку групу представників інших груп як подружжя для неодружених або незаміжніх членів роду. Група, об'єднана родинними зв'язками, зацікавлена в збереженні деякої долі контролю принаймні над частиною своїх членів після того, що їх одружується. Отже, категорія браку вимагає детального розгляду. Брак - форма соціальних стосунків, що історично міняється, між чоловіком і жінкою, за допомогою якої суспільство упорядковує і санкціонує їх статеве життя і встановлює їх подружні і споріднені права і обов'язки.

Ендогамія і екзогамія. Усі суспільства обмежують допустимий круг, з якого індивідам слід вибирати собі партнерів для браку. Батьки, як правило, стурбовані не просто бажанням одружувати своїх синів або видати заміж дочок. Вони хочуть, щоб діти вибрали собі "відповідну" дружину або "відповідного" чоловіка, особливо якщо подібний брак спричиняє за собою важливі наслідки для більшої групи родичів. Правильний вибір чоловіка регулюється двома типами матримоніальних норм : ендогамією і екзогамією. Ендогамія - правила, приписуючі укладення шлюбу усередині певних груп, тобто люди повинні виходити заміж і одружуватися на представниках свого класу, раси, етнічної групи або віросповідання. Екзогамія - правила, вимагаючі укладення шлюбу поза межами власної групи, коли люди повинні одружуватися з індивідами, не пов'язаними кровною спорідненістю.

Норми екзогамії передусім базуються на принципі виключення кровної спорідненості і зазвичай включають табу на інцест - заборона сексуальних стосунків між близькими кровними родичами, які не просто забороняються, - вони викликають засудження і відразу в суспільстві. Табу на інцест є єдиною універсальною нормою у світі різноманітних моральних принципів. Проте загальновідомо, що браки між братами і сестрами не лише дозволялися, але і часто практикувалися в історії, наприклад в країнах Древнього Сходу. Браки між братом і сестрою служили цілям збереження влади і власності у рамках сім'ї і запобігали роздробленню майна в ході його розділу між спадкоємцями. Подібна шлюбна практика мала місце і на Гавайських островах, у перуанських інків, жителів Дагомеи в Західній Африці. Крім того, різні суспільства по-різному визначають міру спорідненості, що підпадає під поняття інцеста. Наприклад, в колоніальній Новій Англії як інцест розглядався шлюб чоловіка з сестрою його покійної дружини. Проте у древніх євреїв чоловік в деяких випадках був зобов'язаний одружуватися на вдові свого покійного брата.

Заборона на інцест по-різному інтерпретувалася антропологами і соціологами. Наприклад, Клод Леви-Строс припустив, що табу на інцест сприяє створенню союзів між різними сім'ями і зміцненню їх соціальної взаємозалежності. Джордж Пітер Мердок стверджує, що табу на інцест сприяє звільненню членів сім'ї від руйнівних почуттів сексуальних ревнощів і суперництва. Соціолог Кингсли Дейвис заявляє, що кровозмісні стосунки заборонені тому, що можуть спричинити безнадійне змішення сімейних статусів (наприклад, дитина чоловічої статі, що з'явилася на світ в результаті кровозмісного союзу між батьком і його дочкою, доводилася б сином власній сестрі, пасинком своїй бабусі і онуком власному батьку). Соціологи, що відмічають, що діти, що виросли разом в ізраїльських кибуцах, рідко одружуються один з одним, стверджують, що подібна поведінка закладена генетично. За загальним визнанням, ці питання залишаються невирішеними, і соціологи продовжують сушити голову над реальним джерелом табу на інцест.

Типи браку. Взаємозв'язки між чоловіком і дружиною можуть будуватися по чотирьох різних принципах: моногамія - один чоловік і одна дружина; полігінія - один чоловік і дві або більше число дружин; поліандрія - два або більше за чоловіків і одна дружина; груповий брак - два або більше число чоловіків і дві або більше число дружин. Моногамія спостерігається в усіх суспільствах, хоча інші форми можуть бути не лише допустимими, але і переважними. Моногамія вважалася переважним або ідеальним типом браку в менш ніж 20% з 862 суспільств, включених у вибірку для порівняльного дослідження культур. Полігінія набула широкого поширення у світі - в 83% з 862 суспільств, включених у вибірку, чоловікам дозволяється мати по дві дружини.

Приміром, в Старому Завіті розповідається про випадки полігінії у євреїв: у Гідеона було багато дружин, що народили йому 70 синів; у царя Давида було декілька дружин; у царя Соломона, за переказами, було 700 дружин і 300 наложниць; у сина царя Соломона, Ровоаму, було 18 дружин і 60 наложниць; у свою чергу, сини Ровоаму теж мали багато дружин.

Доля чоловіків, що мають декількох дружин, не схожа на голлівудські уявлення про арабського шейха, якого чекає гарем, у будь-який момент готовий виконати кожне бажання свого володаря. Насправді антрополог Ральф Линтон переконаний в тому, що такий чоловік гідний не заздрості, а жалості :

"У рідкісних суспільствах з прийнятою полігінією чоловік знаходиться дійсно в кращому положенні, чим в умовах моногамії. Якщо дружину одного чоловіка не ладнають один з одним, сім'я перетворюється на арену безперервної боротьби, а чоловікові відводиться невдячна роль посередника або громовідводу. Якщо дружини живуть в згоді один з одним, то чоловік, найімовірніше, стає об'єктом організованої жіночої опозиції".(Linton R. The Study of Man : An introduction. N.Y., 1936. P. 183-184.)

Хоча Линтон переоцінює ситуацію, його точка зору заслуговує на розгляд. Як правило, тільки найбільш заможні чоловіки можуть дозволити собі мати більше однієї дружини (наприклад, в Китаї, Індії і ісламських країнах полігінія зазвичай була привілеєм спроможної меншості). Полігінія пояснюється безліччю інших чинників, окрім сексу; вона тісно пов'язана з міркуваннями економічного виробництва і економічного статусу. Такий сімейний устрій заохочується тоді, коли великі сім'ї мають більше переваг, а жінки вносять значний вклад в добування засобів існування.

Поліандрія зустрічається украй рідко. Як правило, принцип поліандрії не припускає свободи сексуального вибору для жінок; частенько він означає лише, що молодші брати чоловіка також отримують право або можливість жити з дружиною свого старшого брата. Якщо сім'я не може дозволити собі одружувати усіх синів, вона може знайти дружину тільки для старшого сина. Антрополог У.Г. Р. Риверз вивчав полиандрические стосунки у народності тодас, що проживає в Індії, і зробив наступні спостереження:

"Тодас мають чітко організовану і визначену систему поліандрії. Коли жінка виходить заміж, мається на увазі, що вона одночасно стає дружиною братів свого чоловіка. Якщо хлопець одружується на дівчині, то зазвичай чоловіками дівчини вважаються усі брати її чоловіка; навіть молодший брат чоловіка, що народився вже після його одруження, також отримує права на дружину свого старшого брата.. Брати живуть разом, і мої співрозмовники визнали дивним моє припущення про те, що при такому сімейному устрої можливі якісь розбрати або прояви ревнощів.. На думку тодас, коли чоловік не хоче ділитися своєю дружиною з іншими, це аморально".

Соціологи далекі від згоди в поглядах на те, чи існував коли-небудь груповий брак як культурна норма. Є деякі свідчення того, що така форма браку дійсно існувала у мешканців бразильських джунглів, у жителів Маркизских островів в південній частині Тихого океану, у чукчей в Сибіру і у народу тодас в Індії. Іноді, як, наприклад, у випадку з тодас, поліандрія зміщувалася у бік групового браку, при якому декілька братів мали більше за одну загальну дружину.


Читайте також:

  1. А) Відносини власності і форми господарювання в сільському господарстві
  2. А) Заробітна плата її форми та системи.
  3. А) Заробітна плата, її форми та системи.
  4. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  5. Автоматизовані форми та системи обліку.
  6. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  7. Акредитив та його форми
  8. Активні форми участі територіальної громади у вирішенні питань ММС
  9. Атипові форми.
  10. Б) Перекладіть текст з урахуванням Вашого фаху, знайдіть у ньому займенникові форми і охарактеризуйте особливості їх вживання у науковому тексті.
  11. Банківський контроль та нагляд: форми та мета здійснення. Пруденційний нагляд: поняття, органи та мета проведення.
  12. Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.




Переглядів: 572

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Типи сім'ї | Функціоналістський підхід до проблеми сім'ї

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.