Адаптація сечовидільної системи до фізичних навантажень
Головним органом сечовидільної системи є нирки. Дослідження функції нирок із метою вивчення впливу на них занять спортом свідчить про те, що в стані спокою сеча в основної маси здорових спортсменів за своїм складом не відрізняється від такої в здорових людей, які не займаються спортом. Поряд із цим встановлено, що під впливом інтенсивних навантажень у сечі може з'являтися білок (протеїнурія), кров (гематурія) і циліндри.
Гемоглобінурія - знаходження в сечі вільного пігменту гемоглобіну - деколи відмічається при охолодженні та при надмірному фізичному навантаженні („маршеві гемоглобінурії" розвиваються через 1-3 години після закінчення довготривалого бігу). Виділення гемоглобіну з сечею надає їй бурого кольору.
Частота і вираженість змін у сечі залежать як від інтенсивності, так і від обсягу тренувального або змагального навантаження, а також від стану тренованості спортсмена. Коли фізичне навантаження перевищує функціональні можливості спортсменів, зміни в сечі виражені сильніше.
Відновлення нормального складу сечі відбувається через 24 години після закінчення тренування або змагання. В окремих випадках після великого за обсягом та інтенсивністю навантаження зміни в сечі можуть зберігатися до 48 і навіть 72 години.
Часта поява змін у сечі під впливом тренувань і змагань дозволяє розглядати ці зміни як фізіологічну реакцію на фізичне навантаження.
Зміни в сечі у спортсменів можуть бути пов'язані і з патологічними процесами в нирках, особливо в тих випадках, коли вони виявляються у спокої. Причиною цих змін може бути будь-яка травма поперекової області, підребер'я, прямі й непрямі пошкодження нирок (удар, стискання, струс тіла (при падінні на ноги), сильні скорочення м'язів черевного пресу й спини (при піднятті ваги)).
У спортивній медицині існує таке поняття, як нирка спортсмена, яка характеризується деформацією ниркових мисок і чашечок у результаті повторних травм у ділянці нирок. Вона частіше спостерігається в боксерів, борців, футболістів.