Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Біологічний і календарний вік

 

Відомо, що на уроках з фізичної культури учні групуються перш за все в залежності від календарного віку.

Поняття „календарний вік" (хронологічний) відображає час, який пройшов з моменту народження індивідуума до певного періоду в його житті. При розподілі учнів на вікові групи до певної групи „п років" відносять дітей, яким у даний момент виповнилося п років ± 6 місяців. Наприклад, до групи 10-річних відносять дітей у віці від 9 років 6 місяців до 10 років 5 місяців 29 днів.

Але такий розподіл на групи нерідко недоцільний. Річ у тім, що діти, особливо підлітки, одного календарного віку відрізняються індивідуальними особливостями в темпах росту й розвитку організму, тобто характеризуються різним рівнем біологічного дозрівання, або різним біологічним віком. Особливо збільшився діапазон таких індивідуальних відмінностей у зв'язку з акселерацією.

Біологічна зрілість дитини (синонім „біологічний вік") - це сукупність структурно-функціональних властивостей організму на момент обстеження відповідно до часових характеристик.

Біологічний вік значно більше за календарний відображає онтогенетичну зрілість індивідуума, його працездатність і характер адаптивних реакцій. Критеріями оцінки біологічного віку можуть бути морфологічні, функціональні, біохімічні, імунологічні, цитохімічні показники, цінність яких у визначенні ступеня дозрівання організму змінюються в залежності від етапів постнатального онтогенезу.

Основними критеріями біологічного віку вважаються:

1) зрілість, яка оцінюється за ступенем розвитку вторинних статевих ознак; 2) скелетна зрілість (порядок і час скостеніння скелета);

3) зубна зрілість (час і порядок прорізування молочних і постійних зубів).

Існує значна кореляція між ступенем розвитку вторинних статевих ознак і розмірами тіла. У підлітав розміри тіла гам більші, чим сильніше розвинуті вторинні статеві ознаки. Існує також зв'язок між рівнем статевого дозрівання та ступенем розвитку м'язової системи: у підлітків одного віку показники м'язової сили тим вищі, чим більш розвинені вторинні статеві ознаки.

Оскільки між окремими параметрами біологічної зрілості існує досить тісний зв'язок, у практичній роботі для визначення біологічного віку простіше й достатньо використовувати зубну й статеву формули.

Зубна формула враховує порядок, час прорізування й заміну молочних зубів постійними. Вона є об'єктивним індикатором біологічного віку дітей від 6 місяців до 13 років. Ці показники визначають візуально й порівнюють зі стандартами.

Таблиця 21 Час прорізування молочних і постійнихзубів

Зуби Вік
Молочні  
Медіальні різці 6 -- 8 міс.
Латеральні різці 8- 12 міс.
Перші моляри 12 - 16 міс.
Ікла 16 -20 міс.
Другі моляри 20 -30 міс.
Постійні  
Медіальні різці 6-8 років
Латеральні різці 8-12 років
Перші премоляри 9-11 років
Другі премоляри II -13 років
Ікла 12 - 14 років
Перші моляри 10 - 11 років
Другі моляри 12-13 років
Треті моляри 17-20 років

 

Для оцінки біологічного віку в період статевого дозрівання враховується розвиток первинних і вторинних статевих ознак. У нашій країні використовується схема, заснована на визначенні стадії розвитку волосся в аксілярній впадині (Ах) і на лобку (Р), молочних залоз (Ма) і часу настання першої менструації (Ме).

Оцінка проводиться так:

Оволосіння аксілярної впадини:

Ах0 - відсутність волосся;

Ах1 - поодиноке коротке волосся на невеликій ділянці;

Ах2 - добре виражений волосяний покрив, волосся більш довге, але не займає ще всієї аксілярної впадини;

Ах3 - волосся довге, густе, в'ється, займає всю поверхню

аксілярної впадини.

Оволосіння лобка: Р0 - відсутність волосся;

Р1- поодиноке коротке волосся на лобку.

Р2 - добре виражений волосяний покрив, волосся більш

довге, але не займає всієї поверхні лобка;

Р3 — волосся довге, густе, в'ється, у формі трикутника, займає всю поверхню лобка, переходячи на стегна;

Р4 - волосся займає не тільки всю поверхню лобка, але й внутрішню поверхню стегон, а також утворює волосяну доріжку в напрямку до пупка.

Молочна залоза:

Ма1 -маленький, слабо пігментований білясосковий кружок, сосок мало підвищується;

Ма2 - білясосковий кружок підвищується над шкірою грудей, утворюючи конус на обмеженій ділянці;

Ма3 - молочна залоза має форму сплощеної півкулі, білясосковий кружок слабо пігментований, починає формуватися сосок;

Ма4 - зріла, різна за формою та величиною молочна залоза з добре вираженою пігментацією білясоскового кружка, сосок сформований.

Менструація:

Ме -указується відсутність (0) або час першої менструації (рік, місяць).

Найбільш чітким показником статевого дозрівання жіночого організму є перша менструація (менархе). У більшості європейських країн менархе настає біля 13 років. У дівчат, які проживають у сільській місцевості, відмічено більш пізній час менархе: різниця з міським населенням складає від 6 до 10 місяців.

До 13 років у хлопчиків проходить мутація голосу й з'являється волосся на лобку; до 14 років спостерігається пубертатне набухання сосків і з'являється волосся у аксілярних впадинах. До 15 років починається ріст волосся на верхній губі і підборідді. В 14-15 років у хлопчиків появляються перші полюції (самовільне виверження сімені).

Визначення біологічного віку (БВ) - один з методів не нозологічної діагностики. Одна з головних проблем при визначенні біологічного віку - стандартизація методики - до теперішнього часу не вирішена. Друга проблема, яка виникає при визначенні біологічного віку, пов'язана з необхідністю вироблення компромісу між складністю методики, необхідної апаратури для її реалізації, з одного боку, і максимального спрощення методики, що зробило би її придатною для масових досліджень - із другого боку.

Для визначення БВ використовується „батарея тестів" різної складності. При цьому логічна схема оцінок постаріння включає наступні етапи: 1) розрахунок дійсного значення БВ для даного індивіда (використовуючи набір клініко-фізіологічних показників); 2) розрахунок повинного значення БВ для даного індивіда (по його календарному віці); 3) співставлений дійсної та повинної величини (на скільки років досліджуваний випереджає чи відстає від однолітків по темпам старіння). Отримані оцінки є відносними: основою підрахунку є популяційний стандарт - середня величина ступені старіння у даному календарному віці (КВ) для даної популяції. Такий підхід дозволяє ранжувати осіб одного КВ по ступені „вікового зношення" і, як наслідок, по „запасу" здоров'я.

Запропоновано ранжувати оцінки здоров'я, які опираються на визначення БВ, у залежності від величини відхилення останнього від популяційного стандарту:

I ранг - від - 15 до - 9 років

II ранг - від - 8,9 до - 3 років

IIIранг - від - 2,9 до + 2,9 років

IV ранг - від + 3 до + 8,9 років

V ранг - від + 9 до + 15 років

Таким чином, І ранг відповідає різко сповільненому, а V ранг-різко прискореному темпу старіння; IIIранг відображає приблизно відповідності БВ і КВ. IIранг відповідає сповільненому темпу старіння; IV ранг відповідає прискореному темпу старіння.

Методика визначення БВ(В. П. Войтенко, 1991)

У відповідності з метою і можливостями досліджувача можна використовувати один з чотирьох варіантів методики різної ступені складності:

1-й варіант найбільш складний, потребує спеціального обладнання та може бути реалізований в умовах стаціонару або в добре обладнаній поліклініці (діагностичному центрі);

2-й варіант більш простіший, але також потребує використання спеціальної апаратури;

3- й варіант опирається на загальнодоступні показники: його інформативність у певній мірі підвищена за рахунок вимірювання життєвої ємності легень;

4-й варіант не потребує використання спеціального діагностичного обладнання і може бути реалізований у будь-яких умовах.

Батарея тестів для визначення БВ:

1. Артеріальний тиск систолічний (АТС) і діастолічний (АТД) вимірюється за загальноприйнятою методикою на правій

руці, в положенні сидячи, тричі з інтервалом 5 хвилин. Враховуються результати того вимірювання, при якому артеріальний тиск має найменшу величину. Пульсовий тиск (АТП) - різниця між АТС і АТД.

2. Швидкість розповсюдження пульсової хвилі артеріальними судинами реєструється на 6-канальному електрокардіографі 6-НЕК або на іншому приладі аналогічного типу. Вимірюється швидкість розповсюдження пульсової хвилі на судинах еластичного типу (С ділянка „сонна - стегнова артерія") і м'язового типу (С ділянка „сонна - променева артерія").

3. Життєва ємність легень (ЖЄЛ) вимірюється у положенні сидячи, через 2 години після прийому їжі на апараті „Спіротрон" або на іншому приладі аналогічного типу.

4. Тривалість затримки дихання після глибокого вдиху (ЗДВ) і глибокого видиху (ЗДВид) вимірюється тричі з інтервалом 5 хвилин за допомогою секундоміра. Враховується найбільша величина обох показників. Досліджуваного необхідно проінструктувати про те, що отриманий результат відображає його функціональні можливості і тому він повинен показати найкращий результат.

5. Акомодація (А) визначається для ведучого ока шляхом знаходження найближчої точки ясного зору при читанні шрифту з таблиць Сівцева в умовах корекції аметропії та пресбіопії.

6. Слуховий поріг, або гострота слуху (ГС), визначається при частоті звукових коливань 4000 Гц на аудіометрі МА-21 або на іншому приладі аналогічного типу.

7. Статичне балансування (СБ) визначається при стоянні досліджуваного на лівій нозі, без взуття, очі закриті, руки опущені вздовж тулуба, без попереднього тренування. Враховується найкращий результат (найбільша тривалість

стояння на одній нозі) з трьох спроб з інтервалом між ними 5 хвилин.

8. Символ-цифровий тест Векслера (ТВ) - проводиться за стандартною методикою. Підраховується число комірок, правильно заповнених досліджуваним протягом 90 секунд.

9. Індекс самооцінки здоров'я (СОЗ) визначається за спеціальним опитувальииком.

10. Маса тіла (МТ) у легкій одежі, без взуття реєструється за допомогою медичної ваги.

11. Календарний вік (КВ) - число прожитих повних років. Опитувальник самооцінки здоров'я містить наступні

питання:

1. Чи турбує Вас головний біль?

2. Чи можете Ви сказати, що легко просипаєтеся від будь-якого шуму?

3. Чи турбує Вас біль в області серця?

4. Чи вважаєте Ви, що у Вас погіршився зір?

5. Чи вважаєте Ви, що у Вас погіршився слух?

6. Чи стараєтеся Ви пити тільки кип'ячену воду?

7. Чи Вам уступають місце молодші у міському транспорті?

8. Чи турбує Вас біль у суглобах?

9. Чи впливає на Ваше самопочуття переміна погоди?

10. Чи бувають у Вас періоди, коли із-за хвилювань Ви втрачаєте сон?

11. Чи турбують Вас закрепи (запори)?

12. Чи турбує Вас біль в області печінки (в правому підребір'ї)?

13. Чи бувають у Вас головокружіння?

14. Чи стало Вам важче зосереджуватися, ніж у минулі роки?

15. Чи турбують Вас ослаблення пам'яті, забудькуватість?

16. Чи відчуваєте Ви в різних областях тіла печію, поколювання, відчуття „повзання мурашок"?

17. Чи турбує Вас шум або дзвін у вухах?

18. Чи тримаєте Ви для себе в домашній аптечці один із наступних медикаментів: валідол, нітрогліцерин, серцеві каплі?

19. Чи турбують Вас набряки на ногах?

20. Чи прийшлося Вам відмовлятися від деяких страв?

21. Чи буває у Вас задуха при швидкій ході?

22. Чи турбує Вас біль в області попереку?

23. Чи приходиться Вам вживати у лікувальних цілях будь-яку мінеральну воду?

24. Чи можна сказати, що Ви стали легко плакати?

25. Чи буваєте Ви на пляжі?

26. Чи вважаєте Ви, що в даний час Ви такі ж працездатні, як колись?

27. Чи бувають у Вас такі періоди, коли Ви відчуваєте себе радісно збудженим, щасливим?

28. Як Ви оцінюєте стан свого здоров'я?

На перші 27 запитань передбачені відповіді „так" і „ні", на останній - „добре", „задовільне", „погане" і „дуже погане". І Підраховується кількість несприятливих відповідів на перші 27 запитань, окрім того, додається 1, якщо на останнє запитання була відповідь „погане" або „дуже погане".


Читайте також:

  1. VI. РАДІАЦІЙНИЙ, ХІМІЧНИЙ, БІОЛОГІЧНИЙ ЗАХИСТ
  2. Біологічний захист.
  3. Біологічний метод
  4. Біологічний метод
  5. Біологічний та геологічний кругообіг речовин у біосфері
  6. Види аналізів: макроскопічниій, мікроскопічний, люмінесцентний, хімічний якісний та кількісний, гістохімічний, фітохімічний, фізико-хімічний, біологічний.
  7. Календарний графік виконання окремих видів робіт.
  8. Календарний план процесу стратегічного планування корпорації
  9. Людина як біологічний і соціальний суб’єкт.
  10. Малий біологічний кругообіг речовин
  11. Медичний (біологічний) критерій неосудності має на увазі наявність у особи всіх можливих психічних захворювань, що істотно впливають на свідомість і волю людини.




Переглядів: 11958

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Акселерація і спорт | Робочі формули для розрахунку БВ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.