МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Індивідуальне, суб’єктивне відтворення подій, явищ і фактів в тому вигляді, в якому вони запам’яталися їх учаснику або сучаснику.Джерела особистого походження. Склад: особисті листи (епістолярні джерела – іноді виділяють в окремий вид джерел), мемуари (спогади) і щоденники, автобіографії, некрологи (дехто відносить). Головна риса - суб’єктивність, переважання авторського начала. Позитив - містять багато деталей, яскраві, образні характеристики; дозволяють чітко уявити інтереси окремих соціальних груп, станів, до яких відносився автор; часто повідомляють про такі факти (особливо відомі політичні діячі), що не знайшли відображення в документах. Дозволяють відчути колорит епохи. Негатив – теж суб’єктивність – несвідомі помилки (неточність, пам'ять, власний погляд, характер, навіть настрій людини, незнання якихось подробиць) та свідомі викривлення. Листування – існує з давнини, відомо і за часів середньовіччя, але до XV ст. збереглося листів. Набувають масовості в епоху Відродження. Мемуарна література: в широкому розумінні – спогади, щоденники, записки; у вузькому – лише спогади.
Щоденник - щоденні або періодичні записи, що фіксують спостереження автора безпосередньо в ході подій або відразу ж по їх завершені. Найбільш точно відображають факти і події, зберігають яскравість безпосередніх вражень учасників. Достатньо ознайомитися з біографією автора до описаних подій та його місцем в них. До щоденників відносяться також записні книжки, записки. У деяких випадках ці записи – спостереження, роздуми з різних проблем, які не можна назвати щоденником у повному смислі слова. Але ці щоденні записи – свідоцтво думок і почуттів автора.
Спогади – найрозповсюдженіший різновид мемуарної літератури. Звичайно створюються через певний проміжок часу і фіксують ретроспективний погляд на події. Тому саме в них найбільшою мірою проявляються недоліки мемуарної літератури, зумовлені властивостями людської пам’яті з часом втрачати взаємозв’язок подій минулого, точність, яскравість окремих епізодів. На спогади також впливають уявлення та ідеали автора, властиві для нього під час написання. Автори спогадів не просто фіксують факти і події, а намагаються осмислити, узагальнити їх, дати свою оцінку. Важливо знати не тільки біографію автора, але й еволюцію його поглядів з моменту подій до написання мемуарів. Автобіографія– життєописання автора. Менше спогадів, але охоплюють ширший відрізок часу. В центрі - особистість автора, його участь в різних сферах суспільного життя. В автобіографіях частіше, ніж в інших різновидах зустрічаються елементи свідомого або ненавмисного перебільшення подій, що в них брав участь автор, його ролі в них. Але добре відтворюють життєвий шлях мемуаристів, допомагають заповнити певні пробіли у висвітлені їх житті та діяльності, пояснюють мотиви їх вчинків. Біографічні спогади – розповіді про окремих осіб, написані тими, хто їх знав.
Мемуари (спогади) перші з’являються в XV ст. «Мемуари» Филиппа де Комміна. Придворний Карла Сміливого, що перейшов на бік Людовіка ХІ. Малює реальний портрет короля з усіма недоліками. У наступні століття їх кількість постійно збільшується. Окрім власне мемуарів (спогадів) відносяться також щоденники, записки мореплавців, мандрівників. З Італії – маємо автобіографії та мемуари відомих діячів Відродження. Зокрема автобіографія скульптора Бенвенуто Челліні. Франція. Продовження традиції де Комміна – написання мемуарів придворними діячами, що лежать на межі мемуарної та історичної літератури. Мемуари герцога де Сюллі, що прославляє Генріха ІV та власну діяльність. До кінця ХІХ ст. вважалися одним з найважливіших джерел з цієї епох. Критична перевірка, порівняння з документами довели, що мітять багато фальсифікацій та викривлень. Схожа ситуація склалася і з мемуарами кардинала Ришельє. Їх достовірність тривалий час не викликала сумнівів і вони широко використовувалися. На початку ХХ ст. було здійснено їх глибокий критичний аналіз, який спричинився до дискусії з приводу авторства Ришельє. В решті решт виявилося, що мемуари не є спогадами кардинала в буквальному розумінні. Це апологія кардинала, створена за його наказом та під його наглядом, часто за його участю з використанням оригінальних документів. Більше джерело не про його діяльність, а про його задумки, проекти. Мета – вихвалення Ришельє. Німеччина. Автобіографія Лютера. Комплекс мемуарної літератури, виникнення якої пов’язане з Великими географічними відкриттями. Щоденник Колумба (переробка оригіналу близькою до Колумба особою). Записки супутника Кортеса – Берналь Діаса про завоювання держави ацтеків. Багато інформації про суспільний устрій ацтеків, їх побут, тому осі залишається одним з головних джерел. Записки супутників Васко да Гами, Магеллана. Записки європейських мандрівників про Україну.
Читайте також:
|
||||||||
|