Проаналізувати динаміку та середні значення показників оборотності коштів, користуючись даними про стан надходжень та залишків на поточному рахунку клієнта банку - підприємства - протягом кварталу з помісячним поділом (таблиця).
Розв’язання
АНАЛІЗ РІВНЯ ОСІДАННЯ ГРОШОВИХ КОШТІВ НА ПОТОЧНОМУ РАХУНКУ ПІДПРИЄМСТВА (ТИС ГРН)
Показник
І міс
ІІ міс
ІІІ міс
Всього
Надходження за період
1 056
2 864
Кількість днів у періоді
Середньоденні надходження
Сума залишків за період
Середньоденний залишок
8,2
8,5
Оборот за видачею коштів
Середньоденний оборот
35,8
35,6
Рівень осідання коштів, %
12,5
18,6
19,3
Тривалість зберігання, дні
Отже, протягом кварталу на рахунок підпр-ва надійшло 2864 тис грн, а оскільки в кварталі було 65 роб днів, то середньоденне надходження коштів становило 44 тис грн (2860 / 65 = 44). Аналіз динаміки рівня середньоденних надходжень за місяцями свідчить про постійне підвищення цього показника, що позитивно оцінюється банком.
За поточ рахунком підпр-ва мають місце як надходження, так і платежі, тому банк має проаналізувати не лише обсяги надходжень, але й залишки грош коштів на поточ рахунку клієнта (кредитове сальдо). Сума залишків за рахунком підпр-ва протягом кварталу становила 550 тис грн і з урахуванням тривалості аналізованого періоду середньоденні залишки коштів дорівнюють 8,5 тис грн (550 / 65 = 8,5).
Показник рівня осідання коштів в середньому за квартал становить 19,3%, що свідчить про досить високу стабільність коштів на поточному рахунку підпр-ва, котре аналізується. Аналіз динаміки цього показника свідчить про постійне підвищення рівня осідання коштів на рахунку даного клієнта і з позицій банку розцінюється як позитивна тенденція.
Показник середньої тривалості зберігання коштів на рахунку підприємства теж демонструє позитивну для банку динаміку, адже його значення щомісяця зростають і в середньому за квартал становлять 15 днів.
Приклад 9.2
За результатами аналізу стабільності своєї ресурсної бази банк з’ясував, що рівень осідання коштів за поточними зобов’язаннями становить 10%, за групою мінливих зобов’язань — 20%, а за стабільними зобов’язаннями — 95%.
З урахуванням одержаних даних здійснити перерозподіл обсягів зобов’язань за групами.