Відповідь:розмір боргу наприкінці строку позики дорівнює 209,85 млн грн.
Як видно з розв’язування Модельних задач 1і 2, застосування різних механізмів нарахування процентів (при всіх інших рівних умовах) призводить при однакових розмірах внеску (сума внеску ─ 1000 грн) до зовсім різних кінцевих сум грошей. Схема простих процентів дає, у підсумку 1400 грн, а схема складних процентів ─ 1464,1 грн. Бачимо, що схема складних процентів дає більшу майбутню вартість.
_________НЕОГОЛОШЕНЕ ПРАВИЛО__________
В науковій та учбовій літературі, ЯКЩО НЕ ВКАЗАНО (НЕ ОГОВОРЕНО) МЕХАНІЗМ НАРАХУВАННЯ ПРОЦЕНТІВ (СКЛАДНИЙ ЧИ ПРОСТИЙ), ТО ЗАВЖДИ РОЗРАХУНОК ВЕДЕТЬСЯ ЗА СКЛАДНОЮ СХЕМОЮ НАРАХУВАННЯ ПРОЦЕНТІВ.
В науковій економічній та фінансовій літературі, а також і в учбовій, цим правилом користуються завжди, АЛЕ В БАНКІВСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ, на практиці, при оформленні депозитних договорів, якщо не оговорено механізм , то він ─ простий, а при оформленні кредитних договорів може бути навпаки. При оформленні договорів (кредитних, депозитних) пропонується про цей момент домовитись і записати в текст договору.
Закріпимо отримані знання на прикладі розв’язання наступної задачі (Приклад 2.3).
_Приклад 2.3___________________________________
Задача.
Розрахувати нарощену суму з початкової суми в 2 млн. грн. при розміщенні її в банку на строк 10 років на умовах нарахування: а) простих і б) складних процентів, якщо ставка 15%, а періоди нарощення (нарахування) наступні: або квартал; або півріччя; або один рік; або 5 років; або 10 років.