При проходженні через різні породи вода набуває характерні для цих порід властивості. Так пройшовши через вапняні породи, вода стає вапняної, через доломітові - магнієвої, через кам'яну сіль і гіпс - мінеральної. Властивості води роблять свій вплив і на здоров'я людини, і на стан систем водопостачання, і на роботу побутових приладів.
Погіршення стану здоров'я населення у зв'язку з вживанням питної води може бути інфекційної і неінфекційної природи. В останньому випадку вплив на організм людини пов'язано з особливостями хімічного складу води.
Хімічні речовини, що містяться в питній воді в різних поєднаннях, часто є так званими «факторами малої інтенсивності», що сприяють збільшенню частоти хвороб вже раніше поширених серед населення. За результатами досліджень, це несприятливий вплив може виявлятися у таких напрямках: викликати хронічну інтоксикацію, одним з проявів якої є зниження імунітету, вести до сенсибілізації організму, надавати бластомогенная, тератогенну і мутагенну дію, впливати на обмінні процеси в організмі і т.д.
Зниження опірності організму до різних захворювань в результаті загальнотоксичної дії питної води призводить до зростання загальної захворюваності, серцево-судинних, кишкових неінфекційних, ендокринних і, в тому числі, стоматологічних захворювань.
Сенсибилизируюче вплив хімічних компонентів питної води на населення може проявлятися збільшенням частоти алергічних захворювань.
Бластомогенне вплив може проявлятися при тривалому впливі на організм деяких компонентів питної води і характеризується збільшенням поширеності доброякісних і злоякісних новоутворень у населення.
Генетичними наслідками впливу складу питної води на здоров'я можуть бути збільшення поширеності спонтанних абортів, мертвонароджень і вроджених вад розвитку.