2. Поняття та елементи правоздатності фізичних осіб.
3. Дієздатність. Елементи й обсяг.
4. Capitis deminutio та зменшення громадянської честі.
5. Правовий статус квіритів, латинів, перегринів, рабів, колонів.
6. Поняття, правосуб’єктність і види юридичних осіб.
7. Поняття та особливості сімейних правовідносин. Умови й порядок укладання шлюбу.
8. Поняття та види шлюбу за римським приватним правом
9. Конкубінат і контуберніум
10. Батьківська влада (Patriapotestas). Усиновлення та узаконення.
Контрольні завдання:
1. Дорослі сини звернулися до батька з вимогою розподілу майна, посилаючись на те, що воно є їхньою спільною власністю. Однак батько виконати цю вимогу відмовився, зазначивши, що сини знаходяться під його владою, а тому є не суб'єктами, а об'єктами права. Хто з них прав?
2. Неемансипованого тридцятирічного сина було призначено на посаду міського претора. Батько звернувся до сина, як до посадової особи, з питанням: хто з них має підпорядковуватися іншому: чи він сину - як кожен громадянин Риму - магістрату, чи син йому, як paterfamilias? Дайте мотивоване роз'яснення.
3. До юриста звернулися з питанням: «Що робити, коли особа, яка досягла 25 років, продала себе у рабство, тобто якщо вона отримала частину ціни за свій продаж? Чи може вона потім бути поновлена в правах?» Дайте мотивовану відповідь.
4. Римський громадянин уклав договір продажу свого маєтку, але, не встигнувши одержати за нього гроші, пішов на війну та потрапив у полон. Чи може одержати гроші, що належать йому за цим договором, його син, який жив разом з батьком? Його дружина?
5. Ставши імператором, Марк Ульпій Траян надав декільком містам своєї рідної Іспанії латинське громадянство. Чи зможе хто-небудь із жителів цих міст претендувати на титул римського імператора, подібно Траяну? Чи могли вони придбати в Римі будинок? землю?
6. Колишній раб, відпущений на волю колегією пекарів іспанського міста Кордуби, зайнявся поставками їй зерна з Африки та став заможнім. Один зі членів колегії попросив у нього в борг грошей і не повернув вчасно. Вільновідпущеник-кредитор подав до свого боржника позов. Але презид провінції відмовився прийняти його на тій підставі, що він не має права безчестити свого патрона. Чи правильно вчинив презид?