Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



БАГАТСТВО ОРГАНІЧНОГО СВІТУ ТА ҐРУНТОВИЙ ПОКРИВ.

Формування ґрунтового вкриття знаходиться в тісному взаємозв'язку з кліматом, рельєфом та розвитком рослинності. Тут немає суцільних однорідних територій, де панував би один тип грунту. В зв'язку з тим, що більша частина материка лежить в низьких широтах, тут переважають різні типи латеритних фунтів, які утворюються в областях з високими температурами на протязі року, а також при постійному зволоженні. Для територій з сезонним зволоженням типові червоні, червоно-коричневі та бурі грунти, які з просуванням на захід змінюються сіро-коричневими грунтами (результат зменшення кількості опадів). В пампі формуються червонувато-чорні та чорноземоподібні родючі ґрунти. В помірних широтах на заході грунти в основному бурі лісові, а на сході, в Патагонії, каштанові та пустельно-степові. На Вогняній Землі домінують заболочені лучні та торф'яні ґрунти. В Андах ґрунтовий покрив змінюється з висотою і кожен висотний пояс має свій тип ґрунтів, який від аналогічних рівнинних відрізняється невеликою потужністю горизонтів та профілю в цілому, присутністю уламків гірських порід по всьому ґрунтовому профілю тощо. Значні території тут займають гірські червоноземи, бурі лісові, підзолисті та гірсько-лучні ґрунти. Внутрішні райони Анд займають коричневі та високогірні пустельно-степові ґрунти. Формування багатої та різноманітної за видовим складом флори південної Америки знаходиться в тісному зв'язку з історією геологічного розвитку материка, особливостями рельєфу та клі мату.

До кінця мезозою Південна Америка входила до складу Гондвани разом з Африкою, Австралією та Антарктидою, розпад якої на початку палеогену привів до тривалої ізоляції та віддаленості континенту від інших материків та формуванню своєрідної флори і фауни, які зберегли спільні риси з іншими масивами суші. Флора материка характеризується багатством видів (нараховує понад 40 тисяч вищих рослин) і великою кіль кістю ендеміків. Типовими для неї є бромелієві, настурцієві, каннові, кактусові. Давня флора широко представлена в основному епіфітами в Амазонії, а також в саванах та рідколіссях. Молода лучно-степова рос­линність, флора напівпустель та чагарників Патагонії сформувалася в післяльодовиковий час з антарктичної флори. В процесі виникнення Анд поступово утворювалися і рослинні формації, які зазнали значних видозмін і пристосувалися до умов високогір'я.

Формування фауни тісно пов'язане з особливостями природних умов та палеогеографічного розвитку, а також тривалою ізоляцією Південної Америки від інших континентів. Тому фауна, як і флора, характеризується ендемізмом. Найбільші ссавці представлені двома дикими видами родини верблюдових - ламами гуанако і вікунья, які поширені в Андах на високогірних плато. Збереглися чотири види сумчастих, ендемічний загін неповнозубих (броненосці, мурахоїди тощо). Характерними для материка є широконосі мавпи, зокрема ревуни, капуцини, а також своєрідні гризуни - водосвинка капібара, шиншила, віскача та ін.

Хижаків у Південній Америці мало - ягуар, пума, оцелот, і гуара або гривастий вовк. І Більшість тварин пристосувалася до певного типу рослинності. Для амазонських лісів характерні мавпи, чіпкохвості дикобрази, лінивці, сумчасті криси опосуми; біля боліт і водойм мешкає реліктова тварина тапір.

Для відкритих просторів саван характерні пампаський олень, магелланова собака, пампаська кішка, броненосці та ін.

Багата і ендемічна орнітофауна материка - 1500 видів птахів. Ендеміками є страус нанду, гоацин, тінаму тощо. Типовими птахами є грифи, тукани, паламедея, папуги та колібрі, серед яких ендемічними є 300 видів.

Цікавим птахом Галапагоських островів є в'юрок дятловий, який харчується комахами та деревними личинками, що живуть в корі. Для того, щоб їх дістати ия пташка використовує колючку кактуса. Так цей птах використовує "знаряддя праці" - крім нього ше стерв'ятник єгипетський піднімається над гніздом і кидає на каміння страусині яйця, міцну шкаралупу яких важко розбити дзьобом. Численними також є ящір ки, удави (в тому числі водяний удав анаконда, яка досягає 11м завдовжки). Багато ендеміків мешкає у водоймах: водосвинкакапібара, прісноводний дельфін інія, арапайма (піраруку) в Амазонці тощо.

Флора і фауна материка зазнали потужного антропогенного впливу, особливо в районах узбережжя та долинах річок, де тропічні ліси майже повністю вирубані. Значних втрат завдано органічному світу пампи та саван, навіть високогірним районам Анд. Основна причина знищення лісів - створення пасовищ для розведення домашньої худоби, будівництво доріг та вирубка цінних порід дерев, а також створення плантацій тропічних культур. Особливо значної шкоди завдано амазонським лісам - сельві. Під час будівництва Транс амазонської магістралі від океану до океану завдовжки 5000 км було знищено 1.3 млн. км2 лісу, що посилило ерозійні процеси, привело до зміни видового складу флори і фауни, клімату тощо. Слід па м'ятати, що сельва дає 50% кисню, що виділяється щоденно рослинами планети і поглинає 25% вуглекислого газу. Збереження цих лісів важливе для всього людства, але поки-що охороняється лише 1,8% їх площі. Під національними парками та біосфер-ними заповідниками знаходиться близько 9 млн. га території материка. Найвідомішими з них є Галапагоські острови в Еквадорі, Сахама'в Болівії, Ігуасу (Аргентина і Бразилія).


Читайте також:

  1. Більш повну практику ціноутворення в сучасних умовах у розвинутих країнах світу допоможе з’ясувати короткий виклад розвитку теорії ціни.
  2. Болонський процесс як засіб інтеграції у вищу освіту європейських країн.
  3. Боротьба українського народу за національну освіту й рідну мову
  4. БУТТЯ У СУЧАСНІЙ НАУКОВІЙ КАРТИНІ СВІТУ
  5. В орбіті кочового світу. Полтавщина, як частина Дешт-і-Кипчака.
  6. В українському інформаційному просторі аналітична журналістика також повинна відіграти вже зараз видатну роль: збудувати духовну будівлю українського національного світу.
  7. Взаємовідносини особистості і світу в українському експресіонізмі
  8. Видатки бюджетів на загальну освіту
  9. Виділяють класичну наукову картину світу, і некласичну (сучасну) наукову картину світу.
  10. Визначення економічного збитку від забруднення лісу, рослинності і тваринного світу.
  11. Виникнення грошей у державах Стародавнього світу




Переглядів: 965

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Природні зони

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.