Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Географічні пояси і природні зони

Значні відмінності в балансі тепла і вологи, особливо на рівнинах Північної Америки обумовлюють складний спектр природних зон та значну неоднорідність природних умов в їх межах. Близькість до материка дуже холодної Гренландії формує від'ємні широтні температурні аномалії на північному сході, тому тут природні зони зміщені значно південніше, ніж в Євразії. Поступове збільшення кількості тепла з півночі на південь і наростання сухості в напряму зі сходу на захід в південній частині континенту визначає розміщення і конфігурацію природних зон, а орографія вносить значні корективи в особливості природних умов різних їх частин.

Арктичний пояс.Тут панують весь рік низькі температури повітря, обширні простори вкриті льодом, особливо на сході, слабкий розвиток мають біологічні і геохімічні процеси. Південна межа поясу визначається липневою ізотермою + 5°. Переважає зона арктичних пустель, де лише вільні від льоду ділянки вкриті мохами і лишайниками. На заході, де опадів менше, льодовиків немає і в пониженнях рельєфу зустрічаються вищі рослини переважно подуш-коподібної форми (кассіопея, дріада, пушидя); подекуди полярний мак, сніговий жовтець, ломикамінь. Тваринний світ досить бідний: мускусний бик (вівцебик), білий ведмідь, песець, лемінг. Влітку багато перелітних птахів - га ги, кайри тощо.

Субарктичний пояс.Його південна межа збігається приблизно з ізотермою липня + 10°. У межах поясу знаходяться дві природні зони: тундри і лісотундри. Клімат характеризується значною коитинен-тальністю, бо переважає суша, тому у віддалених від океану районах зимові температури бувають нижчими, ніж в Арктиці.

На півночі тундри переважають мохи і лишайники, характерні також полярний мак, ломикамінь, жовтець тощо. Південніше поширені чагарники - карликові береза і верба, повзучий верес. Фауна тундри бідна на види. Часто зустрічається північноамериканський олень карібу, полярні вовк і лисиця, песець, лемінг, Найтиповішими птахами, які зимують в тундрі, є біла сова, тундрова і біла куріпки, пуночка і аляскинський подорожник. Влітку сюди прилітає багато різних водоплавних птахів, які гніздяться на озерах і болотах.

Лісотундра на відміну від тундри більш різноманітна за ландшафтними комплексами, її ширина варіює в межах 400-500 км. На болотно-гаейових та глейово-підзолистих грунтах на заплавах та надзаплавних терасах крім трав'янистої і чагарникової рослинності зустрічається й деревна. Найпівнічніше проникають чорна та біла ялини, а на сході - модрина. По

долинах річок далеко на північ проникає бальзамічна тополя, а також береза. Вододіли займає чагарникова тундра з поодинокими деревами на бідних тайгово-мерзлотних фунтах.

Тваринний світ лісотундри: північні оле ні, лемінги, полярні вовки, горностаї, ласки, норки, а з птахів - білі куріпки, гуси, качки, кулики.

На схилах Кордільєр лісотундра замінюється гірською тундрою, але на припіднятих масивах плоскогір'я Юкон лісо тундрові ландшафти зустрічаються досить часто.


Читайте також:

  1. Великі географічні відкриття і первісне нагромадження капіталу
  2. Великі географічні відкриття та їхній вплив на економічний розвиток Європи
  3. Вплив географічних та кліматичних умов на соціально-економічний розвиток. Природні ресурси України
  4. Географічні координати
  5. Географічні пояси й природні зони
  6. Географічні фактори, які визначають поширення паразитів та ймовірність існування певних паразитарних систем
  7. Градусна сітка на глобусі й географічній карті
  8. Економіко-географічні регіони.
  9. ЗБРОДЖУВАНІ ТА НЕЗБРОДЖУВАНІ ПРИРОДНІ СПОЛУКИ
  10. Індивідуальні відмінності у здібностях людей та їх природні передумови
  11. Індивідуальні відмінності у здібностях людей та їх природні передумови




Переглядів: 2013

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ГРУНТИ, РОСЛИННІСТЬ І ТВАРИННИЙ СВІТ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. | Помірний пояс.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.