Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



В процесі читання виділіть маркером або підкресліть найважливіші ознаки популяцій.

Популяція (від лат. Populus – народ, населення)– сукупність особин одного виду, що на протязі багатьох поколінь населяють певний простір(ареал), вільно схрещуються між собою та ізольовані в певній мірі від інших таких угрупувань.

Ізольованість популяцій дуже відносна, особливо у великих рухливих тварин – вовків, оленів, що за добу здатні подолати десятки кілометрів.

Псевдопопуляції--це сукупність особин одного виду, що існують тимчасово і без можливості відтворення (перелітні птахи на зимівлі, стада молодих слонів – самців, табуни молодих жеребців і т.д.).

Перелітні птахи на зимівлі проводять по кілька місяців і, звичайно, не в”ють там гнізда і не розмножаються. Є метелики (монарх), які подібно до птахів відлітають на зиму у теплі краї, долаючи тисячі кілометрів, а для розмноження повертаються додому. У таких сезонних псевдопопуляціях присутні і самці, і самки.

Існують також одностатеві псевдопопуляції: у слонів, оленів, диких коней, левів і т.д. молоді самці, що досягли статевої зрілості, змушені покинути стадо, табун чи прайд, і можуть утворювати тимчасові зграї, де періодично б”ються між собою, тренуючись. Зміцнівши, вони роблять спроби відбити молодих самок із гаремів. Кожен лев чи жеребець збирає такий гарем, який тільки здатен утримати, весь час відбиваючи атаки безгаремних суперників. Слони-самці, трохи подорослішавши, ведуть самотній спосіб життя.

Статичніпоказники популяцій характеризують їх стан у певний момент часу(чисельність,тобто кількість особин у популяції; щільність–кількість особин на одиницю простору: екз/м2), динамічні–зміни їх стану учасі (народжуваність та смертність –показує, скільки особин народилось або загинуло за певний проміжок часу).

Щільність популяції залежить від розмірів тіла та типу харчування тварин – чисельність крупних істот може складати кілька особин на сотні гектарів (лосі), дрібних – по екземпляру на кожен квадратний метр (жаби). Щільність популяції хижака повинна бути в 62 рази меншою, ніж травоїдних тварин такого ж розміру. Тобто на 62 особини, наприклад, диких кіз, може припадати не більше 1 вовка – тільки тоді він зможе прогодуватись, полюючи на цих кіз і не призводячи до їх зникнення.

Народжуваність залежить від біотичного потенціалу виду – кількості нащадків, що здатна дати одна особина або пара.

Принцип Оллі:для кожної популяції існує своя оптимальна щільність та чисельність організмів.Як недонаселеність, так іперенаселеністьнегативно позначаються на життєдіяльності окремих організмів та популяції в цілому.

Коли організми занадто розсіяні, виникають труднощі з пошуками партнера для розмноження (як у нелітаючих папуг папаго), коли ж розміщені занадто щільно, загострюється конкуренція за ресурси. Так, полярна копитна миша – лемінг -- в сприятливі роки досягає такої щільності поселення, що тундра буквально кишить ними.

Навіть коли корму вистачає всім, починає бракувати місця: куди б не повернувся лемінг, всюди він бачить лише лемінгів. Від повної неможливості усамітнитись у них розвивається стресовий синдром: різко збільшується виділення адреналіну, відповідно зростає агресивність, блокується розмноження. Зрештою вони впадають в панічний стан і починають бігти куди завгодно, лиш би подалі від скупчення собі подібних, заражаючи своєю панікою всіх лемінгів на своєму шляху.

Ті, що попрямували до берега моря, падають у воду і гинуть; ті, що побігли в іншу сторону і зуміли вибратись за зону щільного поселення, поступово заспокоюються, довго сплять і їх стан нормалізується. Ті, що не зуміли досягти незаселених просторів перш, ніж їх сили вичерпались, гинуть від виснаження. В результаті щільність поселення різко знижується, уцілілі лемінги починають знову інтенсивно розмножуватись і все повторюється спочатку. Нам, людям, важливо не уподібнюватись лемінгам.

Методи підрахунку чисельності та щільності:для крупних організмів (лосів, слонів, зубрів) – загальний підрахунок поголів”я (наприклад, з вертольота або з машини), для дрібних форм (жаб, ящірок) –метод маршрутного підрахункy (прокладають маршрут довжиною 100 – 1000 м і підраховують організми на відстань 3 м в обидві сторони від центральної лінії маршруту, потім перераховують на гектар чи км2),для активно рухливих форм (птахів)– метод мічення з наступним відловом(кільцювання).

Структура(лат. Structura – будова, розміщення, порядок)популяцій.Оскільки популяція – це біосистема надорганізменого рівня, вона складається із елементів (організмів), об”єднаних певними законами взаємодії. Ці закони і є структурою цієї системи. Отже, структура популяції– це закони взаємодії між організмами, що складають популяцію.

Розрізняють такі категорії структури популяцій.

Просторова –це специфічний розподіл організмів у просторі (рівномірний, груповий, випадковий).

Вікова – співвідношення між різними віковими групами.

Статева –співвідношення між чоловічими та жіночими особинами у різних вікових групах


Читайте також:

  1. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  2. N Уроки класного читання
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  5. Автоматизація виробничих процесів
  6. АВТОМАТИЗАЦІЯ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ
  7. АВТОМАТИЗАЦІЯ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ
  8. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  9. Адміністративне правопорушення, його ознаки та склад
  10. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  11. Адміністративні правовідносини: поняття, ознаки,
  12. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.




Переглядів: 947

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | В процесі читання виділіть маркером або підкресліть найважливіші поведінкові адаптації тварин..

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.