Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



В процесі читання виділіть маркером або підкресліть найважливіші поведінкові адаптації тварин..

Етологічна (від грец. Ethos – характер, норов) структура популяції – це закономірності поведінкиособин (наприклад, вомбати-самці при зустрічі кидаються битися, вовки – вітатися; коти ведуть одинокий спосіб життя, ворони – сімейний і т. д.).

До царини етології відносяться тактики полювання різних видів. Наприклад, лисиці та вовчиці полюють на диких гусей таким чином. Під час перельотів гуси зупиняються попастись на полях або на водоймах, до лісу вони близько не підходять і обов”язково виставляють часового, який здалеку помічає хижака, що намагається підкрастись. Він подає сигнал тривоги, всі гуси дивляться на вовчицю чи лисицю, готові вмить злетіти. Тоді та, замість ховатися, починає дзявкати, підстрибувати, качатися по землі, перекидатися через голову -- при цьому весь час потроху наближаючись до гусей. Більше того, гуси настільки зацікавлюються, що самі починають підходити чи підпливати ближче, щоб краще роздивитись, що діється. І коли вони виявляються у межах досяжності, хижак робить стрибок і хапає найближчого птаха.

Етологічна структура популяцій – найбільш цікава з еволюційної точки зору. Саме поведінкові аспекти дають можливість популяції чи окремій особині вижити тоді, коли всі інші можливості адаптацій вичерпані: так, у критичних ситуаціях дикі тварини шукають порятунку у людини.

У 2006 році газети багато писали про дитинча поліської рисі , яке під час лісової пожежі відстало від матері (очевидно, було у виводку найслабшим і не могло встигати за іншими). Єгері по слідах визначили, що воно залишилось без матері, само ще не вміє здобувати собі їжу і пробували вислідити і спіймати його, щоб врятувати (цей вид занесено до Червоної книги України). Однак цього ніяк не вдавалося зробити – рисеня було невловиме. І раптом воно само „здалося в полон”: пізно ввечері, коли єгері машиною поверталися до свого господарства, воно вийшло з лісу і пішло у світлі фар через дорогу перед машиною. Один з чоловіків вискочив і просто накрив його курткою. Воно трохи поборсалось для порядку і затихло. Слід підкреслити, що якби рисеня такого віку хотіло вирватися з рук, то воно б пошматувало і куртку, і мисливця. У лісництві йому дали води і половинку вареного курячого яйця – більше не можна було, бо тваринка була дуже виснажена і могла від переїдання померти. А поївши таким чином, воно почало гратися як звичайне кошеня.

Виявилося, що це самка, її назвали Глашею, поселили у великому вольєрі, намагалися з нею поменше контактувати, щоб не приручати. А коли Глаша виросла, її випустили в ліс на територію, зайняту самцем рисі, щоб вони могли утворити пару.

Цього літа дитинча дельфіна, що залишилось без матері, припливло рятуватись у один з кримських дельфінаріїв, що являє собою затоку, відгороджену від моря сіткою. Воно плавало біля входу, шукаючи можливості потрапити досередини. Коли його впустили і оглянули, виявилось, що воно хворе і йому потрібна невідкладна медична допомога, яку йому тут же надали. Без спеціального лікування воно померло б через кілька годин, тобто це була його єдина можливість врятуватися, і воно додумалось нею скористатись.

Надзвичайно складна етологічна структура популяцій кошачих, зокрема домашніх кішок. Багато вчених вважає, що люди запозичили свою соціальність саме в них. Кожна особина має свою територію, часом вони ділять її з друзями, захищають від зайд, для чого можуть об”єднуватись; є молодіжні спілки і ветеранські організації. Досить розвинута система спілкування – при допомозі звуків та рухів різних частин тіла. В деякій мірі є здатність до копіювання звуків інших видів (гавкання, пташиного щебету). Як правило, кожен кіт або кішка обходить свою територію певними стежками. Вночі всі або більшість мешканців якоїсь території збираються у певному місці, спеціально призначеному для таких зібрань і кілька годин проводять, сівши кружком та час від часу видаючи якісь звуки. „Точно невідома мета таких зібрань, але бійок майже не буває”, -- пишуть дослідники (Крисаченко, Хилько, 2002). Можна припустити, що вони зібралися на нараду.

Типи сім”ї: материнський(стадо слонів, клан гієн),батьківський(прайд левів, табун диких коней), змішаний( сім”я ворон або воронів, вовків).

Зграя – тимчасове об”єднання тварин для організованих дій (захисту від ворогів, полювання, міграції).Так, при нападі великого хижака (наприклад, тигра) буйволи-самці утворюють круг головами назовні, всередині якого ховаються самки і дитинчата, а ворога зустрічає суцільний бар”єр рогів. Найчастіше напад успішно відбивають, що поодинокому буйволові не під силу.

Вовки з весни і до початку зими живуть парами, вигодовуючи дитинчат. Пари, як правило, утворюються на все життя. Взимку сім”ї з підрослими дітьми об”єднуються в зграї – так вони можуть уполювати здобич, яка одному вовкові не під силу. Влітку вони, як правило, живляться дрібною здобиччю (тундрові вовки – мишами і лемінгами).

Якщо вовк гине, вовчиця майже завжди знову „виходить заміж”. Якщо гине вовчиця, вовк, як правило, більше не одружується, а пристає до якоїсь подружньої пари і допомагає їм доглядати та вигодовувати вовченят, не приймаючи участі в розмноженні. Найчастіше саме такі овдовілі самці спаровуються із бродячими собаками. В результаті з”являються гібридні форми, особливо небезпечні, тому що вони не бояться ні людей, ні вовків.

Стадо –тривале або постійне об”єднання тварин, в основі якого лежать відносини підпорядкування й домінування.

В стаді відбувається добування корму, захист від хижаків, розмноження, виховання молодняка, міграції і т.д. У стаді може бути тимчасовий або постійний лідер, поведінку якого наслідують інші особини.

У оленів це, як правило, найстаріша, найдосвідченіша і найобережніша самка. Вона не стільки пасеться, скільки стежить за оточенням і при найменшій тривозі кидається навтіки – а за нею все стадо. Але якогось активного керівництва вона не здійснює.

У стаді слонів активно командує найстаріша і, відповідно, найбільша слониха. Всі інші слони у групі – це її дочки різного віку та їх діти, в тому числі самці, що не досягли зрілості. Після досягнення зрілості їх із стада виганяють.

У стадах зебр, павіанів та ін. виділяються об”єднання, що являють собою сімейні чи вікові групи із складним ієрархічним підпорядкуванням особин різних рангів, де виділяються вожаки, що активно управляють зграєю при допомозі спеціальних сигналів, погроз чи прямого нападу.

Колонія –групове поселення тварин (чайки, мідії, терміти,бджоли). Існують постійно або на період розмноження.

 


Читайте також:

  1. II. Найважливіші проблеми, що визначають розвиток місцевого самоврядування і є спільними для будь-яких урядових систем.
  2. N Уроки класного читання
  3. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  4. Автоматизація виробничих процесів
  5. АВТОМАТИЗАЦІЯ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ
  6. АВТОМАТИЗАЦІЯ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ
  7. Адаптації до паразитичного способу життя
  8. Адаптації та навчання
  9. Аналіз паралельного інтерфейсу з DSP-процесорами: читання даних з АЦП, що під’єднаний до адресного простору пам’яті
  10. Аналіз потреб споживачів та аналіз конкурентів у процесі маркетингового дослідження
  11. Аналіз процесів самоорганізації підприємства в контексті його стратегічного розвитку
  12. АНАЛІЗАТОРІВ У ПРОЦЕСІ РОСТУ ТА РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ.




Переглядів: 942

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
В процесі читання виділіть маркером або підкресліть найважливіші ознаки популяцій. | КЛЮЧОВІ СЛОВА: толерантність, закони Коммонера, популяція.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.