— Прелюдія, або прелюд, означає вступ. Це невелика інстру-ментальна п'єса імпровізаційного характеру, що була спочатку вступом до основного музичного твору.
Проте вже довгий час композитори створюють прелюдії як самостійні музичні твори. Вони належать до жанрів камерної музики.
Що ж називають камерною музикою? Коли не було концертних залів чи філармоній, інструментальну музику та невеликі вокальні твори виконували переважно в домівках любителів музики. Збиралися декілька музикантів, розставляли пюпітри, виймали з футлярів скрипки, альти, віолончелі (іноді флейти та гобої), хтось сідав за клавесин — і розпочинався домашній концерт.
Так народилися жанри, призначені для виконання не у великій залі, театрі чи церкві, а в кімнаті. Таку музику назвали камерною (з італійської camera — що означає кімната), адже в кімнаті не зі-граєш симфонії, не поставиш опери чи ораторії. Тому камерними називають твори, написані для невеликої кількості виконавців (інструментальні п'єси, дуети, тріо, квартети, пісні й романси, ін-струментальні цикли та сонати).
Мова музики — це мова світу, яка допомагає взаємопроникнен-ню культур різних народів. Послухайте вірш та дайте відповідь на запитання.
· Чи потребує музика перекладу?
Нам любий Бах... Та як про це сказать?
Не те, щоб нині музики не стало,
але такого чистого кристалу
не дарувала неба благодать.
Які ж у ній гармонії палкі,
яка ж оце всеобіймуща совість,
яка і досі незбагненна повість
про мою душу, ввергнуту в віки!
Такі слова присвятив російський поет Микола Ушаков видатному німецькому композиторові Йоганну Себастьяну Баху. їх розділяє майже два століття, але пов'язує прекрасна, вічно молода музика, яка зрозуміла всьому світові без перекладів і пояснень.