Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Функції політичної еліти

В основі феномена політичної еліти лежить абсолютизація політичної влади. Елітою стають завдяки своїм природним талантам і соціальним умовам лише 7 - 10 % людей.

Призначення політичної еліти, увесь сенс її існування "у реалізації провідництва, керівництва, та управління політичною організацією суспільства". Це є найголовнішою функцією політичної еліти.

Політична еліта, як і кожен з різновидів (наукова, мистецька, воєнна, бізнесової та ін.), вирізняється специфічними функціями, які полягають у розв'язанні нею найбільш загальних пріоритетних соціально-управлінських завдань, що постають перед даним суспільством, а також презентує дане суспільство іншим суспільствам.

Перша функція політичних еліт - це виокремлення проблем, що стоять перед даним суспільством на даний час та у перспективному ракурсі, оцінка їх значущості та розстановка пріоритетів серед них. Друга - оцінка та розподіл наявних у суспільстві ресурсів (фінансових, матеріальних, людських тощо) серед ключових суспільних проблем. Третя функція - це стратегічне планування діяльності суспільства, спрямоване на розв'язання поставлених цілей. Четверта - мотивування суспільства в цілому, окремих суспільних груп (в тому числі інших еліт) та окремих особистостей до служіння суспільству й утримання їх від суспільно-шкідливої діяльності.

П'ята - контроль та корегування суспільної діяльності та суспільних відносин.

В. Бебик визначає такі функції:

- артикуляція й трансмісія інтересів великих суспільних груп;

- репрезентація суспільних груп у політичному житті суспільства;

- формування (інституційно-організаційно) волі суспільних груп;

- регулятивно-контрольна;

- кадрова.

Г. Полуніна найбільш важливими функціями політичної еліти вважає:

- стратегічну;

- комунікативну;

- організаторську;

- інтеграційну.

Політична еліта займає найвище місце в суспільній стратифікації. У свою чергу, інші суспільні еліти їй підпорядковуються і так або інакше зазнають від неї як позитивного, так і негативного селекційного впливу (наприклад, сталінські чистки адміністративної, воєнної, наукової, творчої та інших еліт). Корисність або шкідливість такого впливу значною мірою визначає ефективність даного суспільства.

Важливими показниками суспільної функціональності чи дисфункціональності політичної еліти можна вважати: по-перше, міру якості наведених вище її функцій; по-друге, співвідношення піклування політичної еліти про свій власний добробут із дбанням про загальносуспільні інтереси та добробут мас. Як свідчить суспільно-історична практика, зазначені показники можуть варіюватись у дуже широких межах. За допомогою високофункціональних еліт суспільство може досягти великих успіхів. Дисфункціональність політичної еліти негативно впливає спочатку на суспільство, а потім, зрештою, і на саму політичну еліту, призводячи до втрати нею владного становища.

З огляду на територію циркуляції еліт можна зробити висновок, що будь-яка функціональна еліта приречена з часом стати дисфункціональною і бути відправленою на звалище історії, яку В. Парето називав цвинтарем еліт.

При цьому зміни еліт можуть набувати як форми соціальних катаклізмів (у Росії), так і мати відносно рівний характер (в Англії). Останнє залежить від багатьох чинників, але особливо від здатності еліти до розумної відкритості, соціального обміну між політичною елітою, іншими елітами та масами. Для політичної еліти важливо виробити механізм вчасного включення до свого складу політично високопродуктивних особистостей з нижчих прошарків і видалення вниз (або, принаймні, відсторонення від влади) тих представників, які втратили, або не мають політичної продуктивності. Інший важливий чинник - це дотримання балансу між соціальним егоїзмом та соціальним альтруїзмом у функціонування політичної еліти.


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  3. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  4. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  5. Альтернативні варіанти геополітичної орієнтації України
  6. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
  7. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  8. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  9. Асимптоти графіка функції
  10. Асимптоти графіка функції
  11. Базальні ядра, їх функції, симптоми ураження
  12. Базові функції, логічні функції




Переглядів: 688

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Громадські рухи й організації та засоби масової інформації як виразники суспільної думки про діяльність державної служби | Політична еліта сучасного управлінського суспільства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.