Всі дії учасників процесу здійснюються у визначеному законом порядку, з додержанням передбачених законом умов і послідовності, тобто згідно із процесуальною формою.
Процесуальна форма─це відповідні змісту й засадам кримінального процесу, передбачені кримінальним процесуальним правом умови, послідовність та порядок діяльності учасників процесу, засоби реалізації ними своїх прав, свобод і обов’язків, процедура здійснення окремих процесуальних дій та прийняття юридичних рішень, а також режим документування процесуальної діяльності, покликані забезпечити розв’язання завдань і досягнення мети кримінального процесу.
Процесуальна форма покликана забезпечити дотримання передбачених законом процесуальних прав сторін, встановлення об’єктивної істини у кримінальному провадженні та правильне застосування закону.
Процесуальна форма створює детально врегульований, обов’язковий, стабільний та захищений державою правовий режим розслідування та розгляду кримінальних проваджень, який покликаний забезпечувати дотримання прав і свобод громадян,встановлення усіх обставин вчиненого кримінального правопорушення.
Процесуальна форма повинна відповідати вимогам: доцільності (забезпечувати швидке, безпомилкове й ефективне правосуддя); простоти (бути вільною від непотрібних бюрократичних формальностей); надійності (гарантувати досягнення істини й справедливості); толерантності (забезпечувати повагу до прав і свобод людини), ясності, моральності та етичності. Вона повинна бути пронизана духом поваги до честі і гідності особи, захисту прав і свобод людини.
Значення процесуальної форми полягає в тому, що вона:
· визначає стабільну та юридично доцільну процедуру судочинства;
· оптимізує й активізує діяльність щодо розв’язання завдань кримінального процесу;
· надає правове поле для встановлення єдиної для всіх законності;
· створює систему необхідних гарантій встановлення істини, захисту прав і свобод людини та забезпечення справедливості.