Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Система кримінального процесу.

Діяльність уповноважених державою органів здійснюється у певній послідовності і може бути поділена на певні частини, або етапи, які прийнято йменувати стадіями кримінального процесу. Стадії є відносно відокремленими частинами кримінального процесу. Будучи самостійними, вони водночас перебувають у зв’язку між собою, утворюючи єдину систему кримінального процесу. Особливостями кожної стадії є:

- своєрідне коло завдань;

- певне коло учасників;

- специфічний процесуальний порядок діяльності суб’єктів та їх правовідносин;

- зміст та форма підсумкових рішень, які приймаються на відповідному етапі процесуального провадження.

Стадії кримінального процесу – це самостійні пов’язані між собою частини кримінального процесу, розмежовані одна від одної підсумковим процесуальним рішенням і які характеризуються безпосередніми завданнями (що випливають із загальних завдань судочинства), колом учасників стадії, порядком виконання процесуальних дій і характером кримінально-процесуальних відносин.

Стадії є відносно відокремленими, самостійними частинами кримінального процесу, але вони водночас перебувають у зв’язку між собою, утворюючи єдину систему кримінального процесу, де кожна попередня стадія формує основу (правову базу) наступної, а наступна – є контролюючою відносно попередньої.

В межах стадії можна виділити певні етапи, які вона проходить. Наприклад,стадія досудового розслідування складається із наступних етапів:

-прийняття заяви або повідомлення про кримінальне правопорушення та його реєстрація у Єдиному реєстрі досудових розслідувань;

-проведення слідчих(розшукових) та негласних(розшукових) дій;

-повідомлення про підозру;

-закінчення досудового розслідування.

Кримінальне провадження не обов’язково проходить усі стадії кримінального процесу. Наприклад, якщо на стадії досудового розслідування буде прийнято рішення про закриття кримінального провадження, то наступних судових стадій не буде. Або, якщо постановлений судом вирок не буде оскаржений в апеляційному чи в касаційному порядку, то цих стадій не буде.

Кримінальний процес складається з восьми стадій:

1) Досудове розслідування (глави19-26 КПК України);

2) Підготовче провадження (глава 27 КПК України);

3) Судовий розгляд (глава 28 КПК України);

4) Провадження в суді апеляційної інстанції (глава 31 КПК України);

5) Провадження в суді касаційної інстанції (глава 32 КПК України);

6) Виконання судових рішень (розділ восьмий КПК);

7) Провадження у Верховному Суді України (глава 33КПК України);

8) Провадження за нововиявленими обставинами (глава 34 КПК України);

 

Перша стадія ─ досудове розслідування

Ст.214 КПК України регулює процесуальний порядок початку досудового розслідування.

(Процитувати ст..214 КПК та надати її коментар).

Таким чином, досудове розслідування починається з моменту внесення відповідних відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідування.

Вона полягає у проведенні органами досудового розслідування передбачених законом слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, спрямованих на отримання доказів, попередження, припинення, швидке та повне розкриття кримінального правопорушення, всебічне дослідження обставин його вчинення та викриття винних, виявлення та усунення причин та умов, які сприяли вчиненню кримінального правопорушення, відшкодування завданої їм шкоди, забезпечення невідворотності відповідальності осіб, які його вчинили , і правильне застосування закону з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був обґрунтовано повідомлений про підозру. У цій стадії кримінального процесу особі, що вчинила злочин, повідомляється про підозру і надається право мати захисника та захищатись самому всіма передбаченими законом засобами. До підозрюваного можуть застосовуватися запобіжні заходи (ст.176 КПК)─ особисте зобов’язання; особиста порука; застава; домашній арешт; тримання під вартою; та тимчасовий запобіжний захід-затримання. Прокурор здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням відповідно ст.36 КПК(Процитувати ст.36КПК).

Основний зміст розслідування становить діяльність зі збирання, дослідження, оцінки, перевірки та використання доказів (доказування), розкриття кримінальних правопорушень, забезпечення встановлення істини та захисту прав і свобод людини.

Закінчується досудове розслідування прийняттям прокурором одного із рішень, передбачених ст.283 КПК(Процитувати ст.283 КПК) , а саме:

1.закриттям кримінального провадження;

2.зверненням до суду із клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності;

3.зверненням до суду із обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

Друга стадія ─ підготовче провадження.Після закінчення розслідування кримінальне провадження з обвинувальним актом, складеним слідчим та затвердженими прокурором, (або складеним прокурором, якщо він не погодився з обвинувальним актом, що був складений слідчим) або із клопотанням про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру передається до суду, де в підготовчому судовому засіданні вирішується питання про можливість призначення їх до судового розгляду та організації судового розгляду

Підсумковими рішеннями у даній стадії кримінального процесу є рішення, передбачені с..314 КПК(Процитувати ст.314КПК), а саме:

1.затвердити угоду або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування в порядку, передбаченому ст..468-475 КПК;

2.закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених ст.п.4-8 ч.1 або частиною 2 ст.284 КПК;

3.повернути обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, якщо вони не відповідають вимогам КПК;

4.направити обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановленнянепідсудності кримінального провадження;

5.призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

Ця стадія кримінального процесу не дозволяє допустити до судового розгляду кримінальні провадження, по яких обвинувальний акт або клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру складені із порушенням вимог КПК України.

Третя стадія ─ судовий розгляд. Ця стадія передбачає розгляд у судовому засіданні із додержанням засад кримінального провадження : гласності, змагальності, усності та безпосередності дослідження доказів і всіх інших засад правосуддя, за активної участі всіх заінтересованих учасників процесу, матеріалів кримінального провадження ( кримінальної справи) , дослідження всіх матеріалів, представлених суду сторонами обвинувачення та захисту, розв’язання усіх клопотань учасників процесу та прийняття судом рішення по суті кримінального провадження. У цій стадії вирішується питання про винність або невинуватість обвинуваченого. Суд виносить вирок і призначає справедливе покарання особі, яка вчинила кримінальне правопорушення. Саме у цій стадії реалізуються засади кримінального судочинства, передбачені ст.7 КПК (Процитувати ст.7КПК ). Це найважливіша, центральна стадія кримінального процесу, тому що в ний вирішується головне питання - чи винна особа у вчиненні кримінального правопорушення чи ні, а якщо винна, то яке покарання вона має отримати за його вчинення.

Судовий розгляд кримінальних проваджень здійснюється місцевими судами України. Головними учасниками процесу у цій стадії є суд, прокурор, який підтримує обвинувачення, обвинувачений, захисник, потерпілий, цивільний позивач, цивільний відповідач та їх представники. Завершується ця стадія або винесенням вироку (обвинувального чи виправдувального), або ухвали про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

КПК України 2012 року усунув можливість повернення судом кримінальних проваджень на додаткове розслідування.

Якщо у судовому засіданні будуть встановлені підстави для закриття кримінального провадження, передбачені п.1 та 2 частини 1 ст.284 КПК, суд виносить виправдувальний вирок, в інших випадках - ухвалу про закриття кримінального провадження(ч.6 та ч.7 ст.284КПК).

Четверта стадія ─ провадження в суді апеляційної інстанції ─ полягає у перегляді апеляційним судом рішень, які були ухвалені судами першої інстанції і не набрали законної сили (ч.1 ст.392 КПК) у зв’язку з поданою учасником процесу апеляцією. Апеляція може бути подана особами, які перелічені у ст..393 КПК.

Порядок та строки подачи апеляції передбачені у ст.395 КПК.

За наслідками апеляційного розгляду відповідно до ст..407 КПК апеляційний суд може прийняти наступні рішення:

- залишити вирок або ухвалу без змін;

- змінити вирок або ухвалу;

- скасувати вирок повністю або частково та ухвалити новий вирок;

- скасувати ухвалу повністю чи частково та ухвалити нову ухвалу;

- скасувати вирок або ухвалу і закрити кримінальне провадження;

- скасувати вирок або ухвалу і призначити новий розгляд в суді першої інстанції.

П’ята стадія ─ провадження в суді касаційної інстанції – полягає у касаційному перегляді Вищим спеціалізованим судом України з розгляду кримінальних справ судових рішень суду першої інстанції, що були розглянуті апеляційним судом та судові рішення апеляційної інстанції щодо зазначених судових рішень суду першої інстанції.(ч.3ст.33 та ст.424КПК).

Порядок та строки подачи касації передбачені у ст. ст.425,426КПК.

 

Шоста стадія ─ виконання вирокуполягає в реалізації вироку, що набрав законної сили, та виконанні рішень суду(ст.ст.532-540 КПК).

Новим КПК України передбачені ще дві виключні стадії:

Сьома стадія-провадження у Верховному суді (ст. ст.444-458 КПК )

Провадження у цій стадії полягає у перегляді судових рішень, що набрали законної сили у разі:

1)неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм закону України про кримінальну відповідальність щодо подібних суспільно небезпечних діянь (крім призначення покарання, звільнення від кримінальної відповідальності), що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень;

2)встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом ( ст..445 КПК).

Восьма стадія- провадження за нововиявленими обставинами передбачає можливість та порядок перегляду судових рішень, що набрали законної сили у зв’язку із обставинами, які були невідомі суду при постановленні судового рішенні.

Процесуальний порядок провадження за нововиявленими обставинами передбачений у главі 34 КПК.

Відповідно ч.2 ст.459КПКнововиявленними обставинами визнаються:

1)штучне створення або підроблення доказів, неправильність перекладу висновку і пояснень експерта, завідомо неправдиві показання свідка, потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, на яких ґрунтується вирок;

2)зловживання слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду під час кримінального провадження;

3)скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення рішення суду, що належить переглянути;

4)визнання Конституційним судом неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом;

5)інші обставини, які були невідомі суду на час судового розгляду при ухваленні судового рішення і які самі по собі або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність вироку чи ухвали, що належить переглянути.

Ці виключні стадії кримінального процесу слугують надійною гарантією дотримання судами України законності при постановлені судових рішень та можливості своєчасного виправлення судових помилок.

 

 


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  4. II. Поняття соціального процесу.
  5. IV. План навчального процесу.
  6. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  7. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  8. The educational system of Great Britain (Система освіти Великобританії)
  9. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  10. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  11. VI. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня завдань.
  12. VI. Узагальнення та систематизація знань




Переглядів: 6715

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття і завдання кримінального процесу. | Кримінально-процесуальна форма і її значення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.029 сек.