Оксигемоглобін HbО2 – утворюється в легенях при підвищеному парціальному тиску кисню. Для приєднання і від’єднання О2 необхідно, щоб атом Феруму в складі гему перебував у відновленому стані Fe2+. При включенні в гем осикненого Fe3+ утворюється метгемоглобін.
Метгемоглобін – стійка сполука гемоглобіну, який містить Ферум трьохвалентний, з киснем. Метгемоглобін утворюється у тому випадку, коли O2 не приєднується до гему, а окиснює Ферум. Під час дихання в еритроцитах безперервно утворюється метгемо-глобін. Для його відновлення в еритроциті існує спеціальна ферментативна система, яка відновлює метгемоглобін і перетворює його в нормальний дезоксигемоглобін. Дефект цієї системи спричиняє важке захворювання – метгемоглобінемію, за якої гемоглобін перестає бути переносником кисню. Вивільнення кисню з метгемоглобіну ускладнене, що призводить до порушення газообміну в тканинах. Утворення цієї сполуки в еритроцитах може бути спадковим чи набутим. В оснаньому випадку метгемоглобін утворюється у разі впливу на еритроцити сильних окисників (нітрати, неорганічні нітрити, анілінові отрути, деякі медикаментозні препарати).
Карбоксигемоглобін HbСО утворюється завдяки набагато вищій спорідненості гемоглобіну з чадним газом, ніж з киснем, тому транспорт останнього в присутності СО утруднений.
Глікозильований гемоглобін HbA1с утворюється в результаті неферментативного приєднання глюкози до β-ланцюгів гемоглобіну. Ця повільна хімічна реакція протікає протягом усього життя еритроцита. Вміст HbA1с у зрілих еритроцитах здорових людей становить 3–5 % від загальної кількості гемоглобіну. Глікозилювання гемоглобіну залежить від тривалості контакту еритроцитів з цукрами, які є в кровоносному руслі. Старі еритроцити, які довгий час знаходяться в руслі крові, характеризуються високим ступенем глікозилювання і відповідно високим вмістом глікозильованого гемоглобіну.
Визначення концентрації гемоглобіну
· Визначення гемоглобіну за методом Салі
Принцип методу. Гемоглобін при додаванні хлоридної кислоти перетворюється у хлорид гематину коричневого кольору.
Обладнання. Вата, скарифікатори, капіляр та гемометр Салі.