МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Криві другого порядку
Рис. 3.52
Розділ 3. Аналітична геометрія
Аналітична геометрія є розділом вищої математики, в якому геометричні образи (точки, лінії, поверхні) вивчаються за допомогою алгебраїчних методів. Засновником аналітичної геометрії вважають французького математика і філософа Декарта (1596–1650). Ним був розроблений і вперше застосований метод координат, який дав можливість пов’язати одне з одним геометричні та алгебраїчні поняття. Будь-якій лінії (чи поверхні) відповідає її рівняння, а потім властивості лінії (поверхні) вивчаються за допомогою аналітичного дослідження відповідного рівняння.
Криві другого порядку
1. Загальне рівняння кривої другого порядку. Рівняння другого степеня з двома змінними визначає на площині криву другого порядку, і до того ж єдину. Таке рівняння має вигляд . В цьому рівнянні коефіцієнти можуть приймати дійсні значення за умови, що коефіцієнти , і одночасно не дорівнюють нулеві (так як у противному разі рівняння не буде рівнянням другого степеня). Найбільш важливими з кривих другого порядку є еліпс (частинним випадком якого є коло), парабола і гіпербола; тому іноді тільки їх називають кривими другого порядку. Ці криві завжди викликали глибоке зацікавлення у вчених та інженерів і знаходили багаточисельне використання в науці та техніці. Про деякі з них ми будемо розмовляти під час вивчення теми. Для того, щоб за умовою задачі скласти рівняння кривої, заданої множиною точок на площині, потрібно встановити залежність між координатами і довільної точки, яка належить цій множині, і параметрами (постійними величинами, заданими в умові задачі) і записати цю залежність у вигляді рівняння.
2.Коло і його рівняння. Вивчення кривих другого порядку почнемо з кола, однієї з найвідоміших ліній, які часто зустрічаються. Прикладом кола є траєкторія руху матеріальної точки , що рівномірно обертається на нитці, яка не розтягується, навколо нерухомого центра (рис.3.1). В будь-який момент часу точка віддалена від точки на одну і ту саму відстань, рівну довжині нитки. Колом називається множина всіх точок площини, рівновіддалених від однієї точки, яка називається центром. Нехай центром кола є точка , а відстань до будь-якої точки кола дорівнює . Тоді, згідно формули відстані між двома точками, маємо . Підставимо в цей вираз координати точок і та відстань , отримаємо , звідки після піднесення до квадрата знаходимо (1). Рівняння (1) називають рівнянням кола з центром в точці і радіусом . В тому випадку, коли центр кола співпадає з початком координат, отримаємо рівняння (2). Рівняння (2) називається канонічним рівнянням кола. Приклад 1. Скласти рівняння кола з центром і радіусом . Розв’язання. За умовою , , . Підставимо , і у рівняння (1), тоді . Відповідь: . Приклад 2. Тіло, що рухається по колу , відірвалося від нього, знаходячись у точці . Визначити подальшу траєкторію тіла. Розв’язання. Після відриву тіло буде рухатись по дотичній до даного кола, проведеної в точці . Як відомо, дотична перпендикулярна радіусу , проведеному в точку дотику . Центром кола є точка . З цього видно, що пряма паралельна осі ординат, а отже, дотична в точці паралельна осі абсцис і має рівняння . Отже, тіло буде рухатися по прямій . Відповідь: тіло буде рухатися по прямій .
Контрольні питання 1) Записати загальне рівняння кривої другого порядку. 2) Як криві другого порядку є найбільш важливими? 3) Що називають колом? 4) Записати рівнянням кола з центром в точці і радіусом . 5) Записати канонічне рівняння кола.
Читайте також:
|
||||||||
|