Води використовують у порядку загального і спеціального водокористування, для потреб гідроенергетики, водного і повітряного транспорту.
Загальне водокористуванняздійснюють громадяни для задоволення своїх потреб (купання, плавання на човнах, аматорське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
Спеціальне водокористування– це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання до них зворотних вод.
Спеціальне водокористування здійснюють юридичні і фізичні особи насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарських, побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Спеціальне водокористування здійснюють на підставі дозволу.
Спеціальне водокористування є платним.
Спеціальне водоспоживання може бути короткостроковим(до трьох років) або довгостроковим(від трьох до двадцяти п'яти років).
Водокористування не є спеціальним,якщо воно пов'язане з пропуском води через гідровузли, судноплавством, подачею (перекачуванням) води водокористувачам у маловодні регіони, усуненням шкідливої дії вод (підтоплення, засолення, заболочення тощо), використанням підземних вод для вилучення корисних компонентів, вилученням води з надр разом з видобуванням корисних копалин.