Бойовим станом називають стан, у якому ОР перебуває в момент застосування і викликає при цьому максимальний ефект в ураженні живої сили.
Більшість сучасних ОР являють собою рідини або тверді тіла, деякі ОР за нормальних умов – газоподібні сполуки. Для газоподібних ОР їх звичайний стан і є бойовим станом.
Розрізняють такі бойові стани ОР:
пароподібний, коли ОР знаходиться в атмосфері у вигляді пари або газу;
аерозольний, коли рідкі або тверді ОР завислі в повітрі у вигляді частинок різного розміру: від тонкодисперсних (туман, дим) до грубодисперсних (мряка, великі частинки диму);
крапельно-рідинний.
Для забруднення місцевості, озброєння й військової техніки, об’єктів військових та господарчих структур ОР застосовують у вигляді аерозолів і крапель. Забруднена місцевість, ОВТ й інші об’єкти стають джерелами ураження людей. У цих умовах особовий склад змушений тривалий час перебувати в засобах захисту (час уражаючої дії залежить від стійкості ОР), а це знижує боєздатність військ.
Стійкість ОР на місцевості – це тривалість часу від моменту застосування ОР до моменту, коли дія ОР на особовий склад настільки незначна, що можливо як подолання забрудненої ділянки без засобів захисту, так і перебування на ній без них.
Шляхи проникнення отруйних речовин до організму
Основними шляхами проникнення ОР в організм і його ураження є: