Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні теорії міжнародної торгівлі

Економічна рента

У сучасній західній літературі використовують термін "економічна рента", який є більш широким поняттям, ніж земельна рента.

В загальноекономічному розумінні економічна рента — це рента за використання ресурсу, кількість якого значно обмежена, тобто пропозиція якого нееластична.

При такому визначенні економічної ренти інші види рент, в тому числі і земельна, виступають різновидами економічної ренти. Економічну ренту отримують і власники людського ресурсу — талановиті музиканти, співаки, спортсмени, кінозірки, топ-моделі, шахісти у вигляді супергонорарів за свій рідкісний професійний ресурс.

Кількісно економічна рента є різницею між реальною ціною рідкісного ресурсу і тою мінімальною ціною, яку необхідно сплатити, щоб спонукати власника цього ресурсу його продавати.

 

Засади теорії міжнародної торгівлі були сформульовані представниками класичної теорії — Адамом Смітом і Девідом Рикардо. У своїй програмній праці «Багатство націй» Сміт висунув теорію абсолютних переваг. Згідно з цією теорією країна має абсолютну перевагу у виробництві певного виду продукції за умов, якщо вона здатна її виробляти з меншими витратами ресурсів, ніж інші країни. Тому кожна країна повинна спеціалізуватися на експорті тих товарів, щодо яких вона має абсолютну перевагу та імпортувати ті товари, які виробляються з меншими витратами в інших країнах.

Нехай Україна на виробництво 1 т олії витрачає 10 одиниць ресурсів, а Білорусь — 20 одиниць; на виробництво 1 т картоплі Україна витрачає 12 одиниць ресурсів, а Білорусь — 10 одиниць. Отже, Україна має абсолютну перевагу у виробництві олії, а Білорусь — у виробництві картоплі. Тому Україна повинна експортувати олію у Білорусь та імпортувати картоплю з Білорусі. На думку Сміта, торгівля, що спирається на абсолютну перевагу, приносить вигоду обом країнам, оскільки в кожній з них забезпечується найефективніше використання обмежених ресурсів.

Проте чинник, що лежить в основі теорії Сміта, обмежує кількість країн, яким зовнішня торгівля може бути вигідною. За його теорією зовнішня торгівля є вигідною лише тоді, коли країна має абсолютну перевагу щодо виробництва одних видів товарів і абсолютно поступається щодо виробництва інших товарів. Але якщо одна країна має абсолютну перевагу у виробництві всіх видів товарів, а інша не має абсолютної переваги у виробництві жодного з товарів, то згідно з теорією Сміта такі країни не можуть мати мотивацію до зовнішньої торгівлі. Рикардо показав, що це не так. У монографії «Основи політичної економії» він доказує, що міжнародна торгівля може бути доцільною для всіх країн, якщо спиратися на відносні переваги.

Згідно з теорією порівняльних переваг, яку висунув Рикардо, кожна країна повинна спеціалізуватися на виробництві тих товарів, які мають нижчу відносну ціну порівняно з іншими країнами Для ілюстрації теорії порівняльних переваг звернемося до числового прикладу (табл. 16.1).


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  3. Автомати для комбінованої торгівлі
  4. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  5. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  6. Альтернативні теорії вартості
  7. Альтернативні теорії капіталу
  8. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  9. Альтернативні теорії максимізації
  10. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  11. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  12. Антидемпінгове регулювання у світовій торгівлі.




Переглядів: 585

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Диференційна рента | ВПЛИВ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ НА ОБСЯГ ВИРОБНИЦТВА ТОВАРІВ ЗГІДНО З ТЕОРІЄЮ ПОРІВНЯЛЬНИХ ПЕРЕВАГ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.