Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Теоретичні відомості

У комплексі заходів щодо підвищення родючості грунтів одним із основних факторів є хімічна меліорація - вапнування кислих та гіпсування солонцевих грунтів, у результаті чого поліпшуються фізичні, фізико-хімічні, агрохімічні та біологічні властивості грунтів. Як наслідок, створюються оптимальні умови росту та розвитку сільськогосподарських культур, тим самим підвищуючи їх урожай.

За результатами останнього туру агрохімічної паспортизації 6972,0 тис.га обстежених площ мають кислу та близьку до нейтральної реакції грунтового розчину, а 3105,0 тис. га – солонцюваті грунти.

Проведення хімічної меліорації грунтів має глибокий та багатогранний вплив на грунт. Вапнування не тільки зменшує кислотність грунтового розчину, збільшує ємність вбирання основ і забезпеченість грунту вологою та повітрям, а й створює сприятливі умови для мобілізації поживних речовин грунту і добрив, зменшує рухомість важких металів і радіонуклідів та їх нагромадження в рослинницькій продукції, покращує якість продукції.

Починаючи з початку 90-х років обсяги проведення хімічної меліорації скоротилися, що пов’язано з реформуванням сільського господарства. Провапновані площі у 1996-2000 роках зменшилися порівняно з 1986-1990 рр. у 29 разів, а гіпсування – у 51 раз. Це, в свою чергу, вплинуло на родючість грунтів.

До системи меліорації належать зрошення земель у посушливих районах і осушення боліт, заболочених та затоплених земель; агролісомеліорація –насадження полезахисних лісових смуг, заліснення сипких пісків та ін.; хімічна меліорація – заходи щодо поліпшення кислих і засолених земель вапнуванням та гіпсуванням.

Для життя рослин велике значення мають склад, концентрація і реакція грунтового розчину. Ці властивості залежать від типу грунту. Біохімічних процесів у них, їх характеру та інтенсивності, складу поглинутих катіонів та аніонів, вмісту легкорозчинних солей.

Хімічна меліорація, система заходів хімічного впливу на грунт для поліпшення її властивостей і підвищення врожайності с.-г. культур. При хімічної меліорації з кореневмісного шару грунту видаляються шкідливі для с.-г. рослин солі, в кислих грунтах зменшується вміст водню і алюмінію, в солонцях - натрію, присутність яких в грунтовому поглощающем комплексі погіршує хімічні, фізико-хімічні та біологічні властивості грунту і знижує грунтову родючість. Під час проведення робіт з хімічної меліорації грунтів оптимальним варіантом є доведення реакції грунтового розчину до нейтральної, з подальшим підтриманням цього рівня.

Способи хімічної меліорації:

- вапнування грунтів (в основному в нечорноземній зоні) - внесення вапняних добрив для заміни в грунтовому поглинаючому комплексі іонів водню і алюмінію іонами кальцію, що усуває кислотність грунту;

- гіпсування грунтів (солонців і солонцевих грунтів) - внесення гіпсу, кальцій якого замінює в грунті натрій, для зниження лужності;

- підкислення грунтів (з лужною і нейтральною реакцією) - підкислення грунтів, призначених для вирощування деяких рослин (наприклад, чаю) при внесенні сірки, дисульфат натрію та ін.

До хімічної меліорації відносять також внесення органічних і мінеральних добрив у великих дозах, що приводить до докорінного поліпшення поживного режиму меліорованих грунтів, наприклад піщаних.

 


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  4. Активне управління інвестиційним портфелем - теоретичні основи.
  5. Білковий обмін: загальні відомості
  6. Біографічні відомості
  7. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  8. Вальниці ковзання. Загальні відомості
  9. Види правосвідомості
  10. Виникнення і розвиток свідомості у людини.
  11. Виникнення людської свідомості. Мова і свідомість.
  12. Від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охоро1




Переглядів: 465

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні терміни | Відношення с.-г культур до реакції грунтового розчину

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.