Еколого-економічна оцінка технічної документації за результатами експертизи
Еколого-економічна оцінка технічної документації за результатами експертизи проводиться для кількісної оцінки рівня екологічної забезпеченості науково-технічної, проектно-конструкторської та технічної документації [ 1 ].
Перш за все проектна документація повинна відповідати діючим природоохоронним законам, державним стандартам, нормативам і положенням.
Економічний ефект від природоохоронних міроприємств різного напрямку визначається величиною запобігнутого екологіного і, як наслідок, економічного і соціального збитку, як на самому підприємстві, так і в навколишньому середовищі і суспільстві на всіх видах реципієнтів.
При рекультивації повинен враховуватися додатковий ефект за рахунок одержання продукції з відновлених площ.
Для визначення економічної ефективності природоохоронних міроприємств застосовують наступні показники:
- загальна економічна ефективність;
- порівняльна економічна ефективність;
- чистий економічний ефект.
Загальна економічна ефективність визначається з ціллю визначення народногосподарських витрат на попереджувальні і захисні міроприємства;
характеристика фактичної і планової ефективності витрат на діючому підприємстві;
прийняття рішень про черговість проведення природоохоронних міроприємств різних напрямків.
При вирішенні одноцільової задачі по попередженню або скороченню негативного впливу об’єкту на природне середовище повний економічний ефект дорівнює величині річного збитку, якого вдалося уникнути:
де -річний економічний збиток, якому запобігають внаслідок зниження або припинення впливу і -го об’єкту на навколишнє середовище, гр. на рік.
При вирішенні багатоцільової задачі в процесі здійснення природоохоронних міроприємств, які базуються на новій технології виробництва, енерго-і(або)ресурсозбереження, або при утилізації відходів виробництва, або побутових (внаслідок чого може бути одержаний приріст прибутку від використання відходів) повний економічний ефект дорівнює
Де -приріст річного прибутку на виробництві -й ресурсозберігаючої технології або використання речовин, вловлених при очистці стічних вод і відходячих газів.