Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Суть та показники міжнародної торгівлі.

Міжнародна торгівля є традиційною і найдавнішою формою міжнародних економічних відносин. Міжнародна торгівля - сфера міжнародних товарно-грошових відносин, специфічна форма обміну продуктами праці (товарами і послугами) між продавцями і покупцями всіх країн світу. Міжнародна торгівля - це сукупність зовнішньої торгівлі всіх країн світу. Під терміном "зовнішня торгівля" розуміють торгівлю будь-якої країни з іншими країнами що складається з оплачуваного ввозу (імпорту) та оплачуваного вивозу (експорту) товарів.

Суб'єктами міжнародної торгівлі виступають держави, державні та недержавні організації, ТНК, окремі особи, приватні, акціонерні та кооперативні підприємства і фірми. В якості об'єктів міжнародної торгівлі виділяють результати людської праці - товари і послуги.

Товар - це предмет який задовольняє будь-яку суспільну потребу, виготовлений для обміну та має уречевлену, видиму форму. Послуга - предмет праці людини, який також спрямований на задоволення суспільної потреби, виготовлений для обміну але не має уречевленої видимої форми. Проте не всі товари і послуги можуть стати об'єктом міжнародного обміну. Тому виникає необхідність розмежування усіх товарів на торгові і неторгові товари, тобто у міжнародній економіці товар розглядається не як продукт виробництва, а як об'єкт попиту та пропозиції. Торгові товари - це товари, які можуть переміщатися між різними країнами та їх ціна визначається взаємодією попиту і пропозиції як на внутрішньому так і на світовому ринку. Неторгові товари - товари, які споживаються у тій самій країні де і виготовляються тобто не переміщаються між країнами і ціна на які визначається рівністю попиту і пропозиції в національних межах.

Торгові товари поділяються на товари експорту та імпорту.

Серед товарів експорту виділяють товари реального експорту та субститути експорту - ті вітчизняні товари, які в даний момент продаються лише на внутрішньому ринку, але при бажанні можуть продаватись і за кордоном.

Товари імпорту складаються з товарів реального імпорту та субститутів - тих вітчизняних товарів, якими при бажанні можна замінити іноземні.

Основними показниками за допомогою яких можна охарактеризувати стан зовнішньої торгівлі є - обсяг зовнішньої торгівлі, динаміка експорту та імпорту; товарна структура зовнішньої торгівлі; географічна структура.

Обсяг світової торгівлі визначається у натуральних та вартісних показниках. Вартісні показники переважно розраховуються у національній валюті. Для вартісної оцінки експорту більшість країн використовує базу цін FOB (продавець зобов'язаний доставити товар у порт відвантаження і завантажити його на борт судна). Для оцінки імпорту найчастіше використовують базу цін CIF (продавець зобов'язаний за свій рахунок зафрахтувати судно, вантажити товар і страхувати від ризиків). Фізичний обсяг світової торгівлі оцінюється у вагових одиницях (тоннах, кілограмах, фунтах) або у специфічних одиницях вимірювання (барелях, бушелях, мішках).

Зміна обсягів торгівлі характеризується динамікою зовнішньоторговельного обороту. Зовнішньоторговельний оборот - це сума експорту та імпорту країна за певний період часу. Різниця між сукупним експортом та імпортом протягом певного періоду становить сальдо торгового балансу, яке є активним якщо експорт за вартістю перевищує імпорт, і пасивним - коли ситуація протилежна.

Структура міжнародної торгівлі зазвичай розглядається з точки зору її географічного розподілу (географічна структура) і товарного наповнення (товарна структура).

Географічна структура міжнародної торгівлі являє собою розподіл торговельних потоків між окремими країнами та їх групами, які виділяються:

♦ за територіальною ознакою (міжнародна торгівля країн, що належать до однієї частини світу (Африка, Пд. Америка, Європа), або до укрупненої групи країн (індустріальні країни, країни, що розвиваються));

• за організаційною ознакою (міжнародна торгівля між країнами, які належать до окремих інтеграційних об'єднань (ЄС, СНД, НАФТА), або між країнами, які виділяються в окрему групу за тим чи іншим аналітичним критерієм (країни -експортери, країни – чисті боржники).

Товарна структура міжнародної торгівлі - розподіл торговельних потоків за товарними групами (сировинні товари; напівфабрикати; готові вироби; готові промислові товари короткострокового користування, призначені для промисловості (строк придатності до 1 року); готові вироби довготривалого користування; споживчі товари (нехарчові) нетривалого використання; товари довготривалого використання).

 


Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. Абсолютні показники фінансової стійкості
  3. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи
  4. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  5. Аналітичні показники динаміки та прийоми їх обчислення
  6. Аналітичні показники ряду динаміки.
  7. Аналітичні показники ряду динаміки.
  8. Антидемпінгове регулювання у світовій торгівлі.
  9. Базисні показники
  10. Важливим елементом міжнародної правосуб’єктності держави є її імунітет, що витікає з принципу суверенної рівності держав.
  11. Вартісні показники обсягу виробництва.
  12. Вартісні показники продукції сільського господарства




Переглядів: 1469

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Нові та новітні теорії міжнародної торгівлі | Форми міжнародної торгівлі товарами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.