Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Характеристика виробничого процесу серійного виготовлення стерильних розчинів

Серією лікарського засобу є визначена кількість однорідної продукції (лікарського засобу), виготовленої в умовах аптеки з певної кількості сировини відповідно до техно­логічної інструкції в єдиному технологічному процесі від одного завантаження в одиниці ємнісного обладнання. Принциповою ознакою серії є її однорідність. На кожний лікар­ський засіб, який виробляється серійно, повинна бути технологічна інструкція, тобто внутрішній документ суб'єкта господарювання, що належить до категорії виробничих інструкцій, визначає технологічні методи, технічні засоби, норми та нормативи вироб­ництва лікарського засобу, методи контролю і встановлює якісні та кількісні показники лікарського засобу, їх допустимі межі, вимоги до його упаковки, маркування, умов збе­рігання, терміну придатності.

Виробничий процес серійного виготовлення стерильних розчинів складається з шести етапів, більшість з яких мають ще окремі технологічні операції (рис. 7.2).

Перший етап - підготовчі роботи - складається з таких операцій: підготовка при­міщень і обладнання, підготовка персоналу, підготовка посуду і допоміжного матеріалу, підготовка лікарських і допоміжних речовин і розчинника.

Так, для виготовлення ізотонічного та гіпертонічного розчинів натрію хлориду, останній повинен прожарюватися протягом двох годин при температурі 180 °С і вико­ристовуватися щонайбільше за одну добу.

Воду очищену одержують з питної води дистиляцією, іонним обміном чи будь-яким іншим підхожим способом. Її використовують свіжоприготовленою або протягом трьох діб з моменту одержання за умови зберігання у закритих ємностях, виготовлених з мате­ріалів, що не змінюють властивостей води і захищають її від сторонніх часток та мікро­біологічних забруднень.

Воду очищену відповідно до монографії ДФУ "Вода очищена іп bиlк" контролюють на загальне число життєздатних аеробних мікроорганізмів. Визначають вміст загального органічного вуглецю або проводять випробування "Речовини, що окиснюються". Крім того, перевіряють питому електропровідність та проводять випробування на чистоту (нітрати, алюміній, важкі метали, бактеріальні ендотоксини).

Воду для ін'єкцій одержують із води питної або води очищеної шляхом дистиляції на обладнанні, частини якого, що контактують із водою, виготовлені з нейтрального скла, кварцу або підхожого металу. Обладнання має бути забезпечене ефективним пристроєм для запобігання захопленню крапель. Необхідне належне утримання і технічне обслу­говування обладнання. Першу порцію води, одержану на початку роботи, виливають, потім дистилят збирають.

Для приготування очних крапель, що підлягають подальшій термічній стерилізації, необхідно використовувати воду, що відповідає вимогам монографії ДФУ "Вода очи­щена в контейнерах" (розфасована). Її контролюють на нітрати, алюміній, важкі метали, бактеріальні ендотоксини, кислотність або лужність, речовини, що окислюються, хло­риди, сульфати, амонію солі, кальцій і магній, сухий залишок, мікробіологічну чистоту.

Вода для ін'єкцій, що використовується для виготовлення парентеральних лікар­ських засобів, які в подальшому підлягають термічній стерилізації, повинна відповідати вимогам монографії ДФУ "Вода для ін'єкцій іп bиlк". Її контролюють на загальне число життєздатних аеробних мікроорганізмів. Визначають питому електропровідність та проводять випробування на чистоту (нітрати, алюміній, важкі метали, бактеріальні ендотоксини).

Для приготування внутрішньовенних інфузійних лікарських засобів, ін'єкційних лікарських засобів, що не підлягають термічній стерилізації, необхідно використову­вати воду для ін'єкцій стерильну. Відповідно до монографії ДФУ "Вода для ін'єкцій сте­рильна" - це вода для ін'єкцій іп bиlк, розфасована у підхожі контейнери, укупорена і стерилізована в умовах, які гарантують, що одержаний продукт витримує випробування на бактеріальні ендотоксини. Вода для ін'єкцій стерильна не повинна містити сторонніх речовин. Вона повинна витримувати вимоги випробувань "Хлориди" (для контейнерів із мінімальним об'ємом більше 100 мл), "Сульфати", "Амонію солі", "Кальцій і магній", "Кислотність і лужність", "Питома електропровідність", "Речовини, що окислюються", "Сухий залишок", "Механічні включення: невидимі частки", "Стерильність", "Бактері­альні ендотоксини".

Забезпечення належних умов отримання води очищеної і води для ін'єкцій "іп bиlк" в аптеці контролюється посадовими особами органу державного контролю - Дер­жавної інспекції з контролю якості лікарських засобів. Відібрані посадовими особами органу державного контролю зразки перевіряються один раз на квартал в атестованих чи акредитованих відповідним чином лабораторіях за показниками: "Вміст загального органічного вуглецю" або "Речовини, що окиснюються", "Питома електропровідність", "Загальне число життєздатних аеробних мікроорганізмів", "Бактеріальні ендотоксини" (для води для ін'єкцій "іn bulк") та за показниками "Випробування на чистоту" відповід­них монографій ДФУ "Вода очищена іп bиlк" та "Вода для ін'єкцій іп bиlк".

Перевірка якості води для ін'єкцій стерильної за показниками "Випробування на чистоту" монографії ДФУ "Вода для ін'єкцій стерильна" здійснюється вибірково один раз на квартал відповідним чином атестованими чи акредитованими лабораторіями.

Увесь посуд, який використовується при виготовленні лікарських засобів, обов'яз­ково миється з використанням дозволених до застосування МОЗ України мийних засо­бів з попереднім замочуванням, стерилізується, закупорюється і зберігається у щільно закритих шафах. Термін зберігання стерильного посуду, який використовується при виготовленні нестерильних лікарських засобів, становить не більше трьох діб.

Для пакування ін'єкційних лікарських засобів використовують контейнери і корки, які відповідають вимогам ДФУ та технічної документації на них.

Параметри стерилізації, що здійснюється у процесі підготовки посуду і допоміжного матеріалу, лікарських і допоміжних речовин та розчинника, фіксують у відповідних роз­ділах журналу реєстрації стерилізації лікарських засобів, допоміжних матеріалів, посуду тощо.

Другий етап - приготування розчину: ознайомлення з прописом, проведення необ­хідних розрахунків, відважування, відмірювання компонентів і розчинника, контроль якості виготовленого розчину.

Одночасне виробництво в одному виробничому приміщенні кількох найменувань ін'єкційних, інфузійних внутрішньовенних лікарських засобів забороняється.

 

Ін'єкційні лікарські засоби до стерилізації контролюються за показниками: іденти­фікація, рН, прозорість, кольоровість розчину, механічні включення, кількісне визна­чення діючих, ізотонуючих, стабілізуючих речовин.

Третій етап - фільтрування і фасування розчину: фільтрування, розливання, заку­порювання гумовими корками, первинний контроль на відсутність механічних вклю­чень і видимих часток, закупорювання металевими ковпачками і нанесення напису.

Четвертий етап - стерилізація розчину. Стерилізація розчинів повинна здійсню­ватися не пізніше трьох годин від початку приготування під контролем спеціально при­значеної особи (фармацевт або провізор). Стерилізація розчинів глюкози повинна здійс­нюватися зразу ж після їх приготування. Повторна стерилізація ін'єкційних розчинів не допускається.

П'ятий етап - контроль готового розчину: повторний контроль на відсутність механічних включень і видимих часток, контроль за фізико-хімічпими показниками, відбракування.

Після стерилізації розчини перевіряються за показниками: ідентифікація, рН, про­зорість, кольоровість розчину, механічні включення, кількісне визначення діючих речо­вин. Для хімічного контролю відбирається один флакон з кожної серії.

Контроль ін'єкційних та внутрішньовенних інфузійних лікарських засобів на меха­нічні включення і видимі частки проводиться відповідно до вимог ДФУ з обов'язковою перевіркою кожного флакона. Одночасно проводиться перевірка якості закупорювання флаконів (алюмінієвий ковпачок не повинен прокручуватися при перевірці вручну) та об'єм наповнення флаконів.

Розчини для ін'єкцій вважають забракованими при умові:

- невідповідності їх фізико-хімічним показникам;

- вмісту видимих механічних включень;

- нестерильності;

- порушення фіксованості закупорки;

- недостатності об'єму заповнення флакона.

Контроль на стерильність ін'єкційних, внутрішньовенних інфузійних лікарських засобів, офтальмологічних та інших неін'єкційних лікарських засобів, до яких став­ляться вимоги щодо їх стерильності, здійснюється щомісяця (вибірково).

Шостий етап - оформлення до відпуску: підбір етикеток, заповнення реквізитів, наклеювання етикеток.

Контроль якості стерильних лікарських засобів повинен охоплювати всі стадії їх виробництва (виготовлення). Результати контролю фіксуються в журналі реєстрації окремих стадій виробництва ін'єкційних, внутрішньовенних інфузійних та очних лікар­ських засобів, а також у журналі реєстрації результатів контролю лікарських засобів, вироблених (виготовлених) в аптеці, внутрішньоаптечних заготовок, етилового спирту.


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  3. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  4. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  5. II. Поняття соціального процесу.
  6. II.3.3. Общая характеристика
  7. IV. План навчального процесу.
  8. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  9. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  10. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  11. Автокореляційна характеристика системи
  12. Автоматизація процесу призначення IP-адрес




Переглядів: 2447

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вимоги санітарного режиму до виготовлення ліків в асептичних умовах | Методика таксування серійно виготовлених лікарських форм у лікарняних і міжлікарняних аптеках

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.