Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність та види структурних пропорцій в економіці.

План лекції

Змістовний модуль 5. Структурна перебудова національної економіки.

Література

1. Національна економіка: Підручник./За ред..проф.,к.е.н. П.В.Круша.-К.: Каравела; Піча Ю.В., 2008.- 416 с. - Р.ІІ.С.72-137.

2. Гринів Л.С. Національна економіка: Навч.посібник / Кічурчак М.В.-Львів: «Магнолія 2006», 2008.- 464 с. - Р.ІІ.-С.75-102.

3.Національна економіка: навч.посіб.для студ.вищ.навч.закл. [Білоцерковець В.В., Завгородня О.О., Лебедєва В.К. та ін.. ]; За ред.. В.М.Тарасевича –К.: Центр учбової літератури, 2009.- 280 с. - Гл.ІІ.-С.48-65.

4. Тарангул Л.Л. Розміщення продуктивних сил: Посібник / Горленко І.О., Євтушенко Г.І. – К., 2000.-264 с. - С.48-65.

 

Протягом лекції пропонується розглянути сутність та види структурних пропорцій в економіці, господарський комплекс національної економіки і його структуру.

Мета лекції – з’ясувати сутність, структуру та необхідність удосконалення національної економічної системи.

Завдання лекції полягає у вивченні структурних пропорцій в економіці; знати структуру національного господарського комплексу; вміти розрізняти особливості регіональної структури економіки України.

1.Сутність та види структурних пропорцій в економіці.

2.Господарський комплекс національної економіки і його структура.

3.Структура бізнесу в Україні та її основні показники.

Національна економіка, як відкрита складна людинорозмірна система, представляє собою цілісну сукупність взаємозалежних елементів або під­систем, а також взаємовідносин між ними.

Структура національної економіки – це співвідношення, які виражають взаємозв’язки між окремими частинами економіки, окремими її секторами, галузями тощо.

Залежно від змісту економічних явищ та процесів, зв’язки між якими відображаються в пропорціях, розрізняють наступні види структури економіки:відтворювальна;галузева;територіальна (регіональна); секторальна; соціальна; зовнішньоекономічна; техніко-економічна.

Відтворювальна структура національної економіки – це співвідношення елементів, сторін, підрозділів процесу суспільного відтворення.

На рівні функціональних зв'язківміж економічними суб'єктами пріо­ритет надається структуризації за видами економічної діяльності та за галузями економіки, які відображають наявну систему поділу праці, проце­сів кооперування й комбінування суспільного виробництва.

Інтегральним показником якості наявної структури економіки є ство­рений на її основі ВВП, який у своєму натурально-речовому та вартісному вимірах формує ресурсне забезпечення нового відтворювального циклу і визначає розширений, простий чи звужений характер суспільного відтво­рення.

 

При цьому середньострокова та довгострокова динаміка абсолют­них та відносних макроекономічних показників, розрахованих на основі ВВП, служить індикатором для оцінки відповідності наявної діяльнісно-видової та галузевої структур: а) вимогам об'єктивних процесів (проявам дії закону підвищення потреб, закономірностям розвитку суспільного по­ділу праці, поглибленню спеціалізації та кооперації виробництва, НТП); б) цілям національної економіки; в) зовнішнім викликам та «шокам». У разі неадекватності та наявності певних протиріч, що стають загрозою збере­ження цілісності макроекономічної системи, формуються передумови для структурної трансформації та структурних зрушень.

Структурні зрушення— сукупність кількісних та якісних змін, що відбуваються в мезо- й макропропорціях економічної системи, та обумов­люють її перехід в інший якісний стан. Це складне економічне явище, яке має свої чинники, рушійну силу, наслідки, глибину та термін здійснення.

Структурні зрушення відображають становлення принципо­во нового технологічного способу виробництва, основною продуктивною силоюякого є знання людей, втілені в інформаційно-інтелектуальних, ко­мунікаційно-комп'ютерних та автоматизованих технологіях, принципа­ми— інноваційність, ресурсозаощадливість, екологічність, інтенсифікація, інтелектуалізація, гуманізація, а фактичним каталізатором змін— різно­манітні інновації.

Вирішення цих проблем неможливе без активної економічно обґрун­тованої державної структурної політики, оскільки новостворені ринкові форми в умовах НТП самотужки не спроможні адекватно реагувати на стратегічні суспільні потреби та забезпечувати швидкі цілеспрямовані зрушення в економічній структурі.

Структурна політика— це сукупність державних заходів, орієнто­ваних на керування рухом економічних ресурсів і встановлення структур­них параметрів національної економіки, необхідних для підтримання ди­намічної макроекономічної рівноваги і сталого економічного зростання.

У конкретних історичних умовах України її основними завданнями є:

• зміцнення технологічних порівняльних переваг вітчизняних товаро­виробників відносно зарубіжних конкурентів;

• зменшення залежності національної економіки від імпорту товарів і ресурсів;

• збільшення питомої ваги ресурсозаощадливих виробництв та галузей "високих технологій";

• підвищення рівня внутрішньої збалансованості економіки за рахунок переорієнтації виробництва засобів виробництва на найбільш повне задоволення потреб міжгалузевої кооперації;

• створення розвиненого споживчого сектора економіки та сфери по­слуг.

  Варіанти вирішення основних завдань структурної політики
Основні напрями структурних зрушень Засоби впливу
Збільшення питомої ваги ресурсозаощадливих виробництв Диференціація законодавче встановлених платежів у бюджет в залежності від відносної енергоємності вироб­ництва. Ціни на енергоресурси.
Зменшення частки еко­логічно брудних вироб­ництв Природоохоронне законодавство, диференціація пла­тежів у бюджет, штрафи за забруднення, екологічно оріє­нтовані податкові пільги.
Розвиток споживчого сектору економіки Бюджетні кредити, податкові пільги, державні замов­лення, банківський процент, державні гарантії під креди­ти банків, споживчий кредит.
Зростання частки висо-котехнологічних галузей Держзамовлення, податкові пільги, прискорена амор­тизація, бюджетні кредити, субсидії та субвенції, банків­ський процент, страхування інноваційних ризиків, звіль­нення від оподаткування прибутку, спрямованого в інно­вації.
Збільшення питомої ваги експортоорієнтованих галузей Митні тарифи та акцизи, ліцензування, сертифікація продукції, банківський процент, податкові пільги, держа­вні кредити на конкурсних засадах, ціноутворення.

Читайте також:

  1. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  2. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  3. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  4. Безробіття: сутність, види, соціально – економічні наслідки.
  5. Безрозмірною характеристикою гідротрансформатора називається залежність коефіцієнтів пропорційності моментів насосного і турбінного коліс від його передаточного відношення.
  6. Бізнес-план підприємства: сутність та складові
  7. Біологічна, соціальна та психологічна сутність здоров’я.
  8. Бюджетне регулювання, його сутність та методи здійснення
  9. Бюджетні установи: сутність та класифікація.
  10. Вивчення структури та зв”язку структурних зрушень елементів.
  11. Видатки бюджету, їх сутність, склад і класифікація
  12. Визначаючи сутність девіантної поведінки, необхідно зазначити, що вона поділяється на два типи.




Переглядів: 874

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні показники економічного зростання | Господарський комплекс національної економіки і його структура.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.