Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Економічна сутність доходів бюджету

Доходи бюджету держави, їхній зміст доцільно розглядати з ви¬користанням тих самих підходів, що й зміст бюджету. Як об'єктивна економічна категорія бюджет держави відображає грошові відносини, пов'язані з розподілом і перерозподілом ВВП з метою формування та використання основного централізованого фонду грошових коштів держави. Отже, бюджетні відносини охоплюють, з одного боку, про¬цес формування основного централізованого фонду грошових коштів держави, а з іншого - процес використання коштів цього фонду

Таким чином, доходи бюджету доцільно розуміти як об'єктивне економічне явище, пов'язане з сукупністю економіч¬них відносин щодо розподілу та перерозподілу ВВП з метою фор¬мування основного централізованого фонду грошових коштів дер¬вави. За сутністю доходи бюджету, з одного боку, є результатом розподільних процесів, а з іншого - об'єктом подальшого розподі¬лу на окремі цільові фонди відповідно до функцій держави.

Форми і методи мобілізації грошових коштів до бюджету за¬лежать від умов і методів господарювання, завдань, які вирішує суспільство на конкретному етапі розвитку, стану економіки та інших чинників. У процесі мобілізації держава може використо¬вувати як загальні методи, властиві всім суб'єктам фінансових від¬носин, так і специфічні.

Загальними методами вважаються мобілізація доходів від продуктивної діяльності, від майна та державних угідь, запозичен¬ня. До спеціальних належать податковий та емісійний методи.

Отже, доходи бюджету - це частка централізованих ресурсів держави, які потрібні для виконання нею відповідних функцій. Вони виражають економічні відносини, що виникають у процесі формування основного централізованого фонду грошових коштів і надходять у розпорядження органів державної влади та управління. Доходи бюджету відображають економічні відносини держави з підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які виникають у процесі стягнення бюджетних платежів. Вони є фі¬нансовою базою діяльності держави. їхній склад, форми мобілізації залежать від системи і методів господарювання, а також від еконо¬мічних завдань, які вирішує суспільство в той чи інший період .Доходи бюджету утворюються за рахунок надходжень на безповорот¬ній основі, справляння яких передбачене законодавством України.

Доходи бюджету доцільно розглядати як істотний чинник, що здійснює вплив на сукупне споживання та заощадження через рі¬вень дохідності різних видів економічної діяльності. Високий рі¬вень вилучення коштів у підприємств і населення призводить до зменшення підприємницької активності сукупного попиту, що відповідно впливає на обсяги виробленої продукції і призводить до зменшення як обсягу новоствореної вартості, так надходжень до бюджетів. У дохідній частині бюджету зосереджується та частина вартості валового внутрішнього продукту, яка в процесі розподілу і перерозподілу доходів і може бути спрямована на розвиток економіки держави, соціальний захист населення, соці¬ально-культурні заходи, потреби оборони, управління. Основним джерелом формування фінансових ресурсів, акумульованих у дер¬жавному бюджеті, є податки, сутність яких полягає у примусовому відчуженні державою частини новоутвореної вартості. Основним джерелом доходів є ВВП, який створюється працею фізичних осіб та діяльністю суб'єктів господарювання у виробничій сфері Складовою доходів чистий дохід державного сектору господарства, який вважається власністю держави.

 



Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. III. Виконання бюджету
  3. Алгоритм розробки методичних основ бюджетування
  4. Аналіз динаміки та структури банківських доходів
  5. Аналіз доходів і витрат підприємства
  6. Аналіз доходів та витрат від операцій з цінними паперами.
  7. Аудит доходів і результатів діяльності
  8. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  9. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  10. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  11. Безробіття: сутність, види, соціально – економічні наслідки.
  12. Бізнес-план підприємства: сутність та складові




Переглядів: 772

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Система міжбюджетних трансфертів | Класифікація та групування доходів бюджету

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.