Дуже часто при розрахунку кіл доводиться розв’язувати таку задачу: відома схема кола, відомі опори всіх резисторів і параметри всіх джерел, а треба обчислити струм в одному-єдиному резисторі. В такій ситуації дуже зручним є застосування методу еквівалентного генератора, який полягає в наступному. Вказаний єдиний резистор вважають за опір навантаження RH, а всю іншу частину кола – за активний двополюсник. Цей активний двополюсник замінюють на просту схему реального джерела напруги (за теоремою Тевенена) або реального джерела струму (за теоремою Нортона), обчисливши Rгекв та Егекв або Jгекв. Після цього залишається знайти шуканий струм як струм навантаження в одному з двох простих кіл (рис. 1.42).
Рис. 1.42
При цьому
IH=EГекв/(RГекв+RH) (1.9)
для кола, схема якого наведена на рис. 1.42,а, та
Iн=JгеквRгекв/(Rгекв+Rн)
для кола, схема якого наведена на рис. 1.42,б.
Формула (1.9) вказує шлях до експериментального визначення величини Rгекв. Величина Егекв дорівнює напрузі холостого ходу UXX(рис. 1.40), яку можна виміряти. Якщо ж покласти в (1.9), що Rн=0 (тобто що двополюсник знаходиться в режимі замикання, як на рис. 1.38), то одержимо таке:
.
Звідси
. (1.10)
Струм короткого замикання також може бути безпосередньо виміряний в багатьох випадках (звичайно, якщо режим короткого замикання не призведе до виходу з ладу досліджуваного кола).
Отже, експериментальні дані (UxxтаIкз) та формула (1.10) забезпечують можливість експериментального знаходження Rгекв.