Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Класична кількісна теорія грошей, її основні постулати.

Класична кількісна теорія грошей виникає у XVI - XVII ст. Об'єктивною причиною її виникнення була необхідність з'ясування причин різкого зростання цін, під якою представники даної теорії вважали приплив золота та срібла з-за кордону. Перші спроби теоретичного дослідження сутності грошей та їхньої ролі в господарському житті суспільства були здійснені античними мислителями Ксенофонтом, Платоном, а особливо Аристотелем. У XVIII ст. англійський учений Д. Юм у трактаті "Про гроші"(1752р.) встановлює функціональну залежність і взаємозв'язок між двома економічними величинами - рівнем товарних цін і кількістю грошей в обігу. Він стверджував, що будь-яка зміна кількості грошей веде до пропорційної зміни абсолютного рівня цін товарів і послуг, а відтак – до зміни номінального вираження валового національного продукту. Гроші, за Д. Юмом, мають представницький характер і входять у структуру обігу без вартості, отримуючи останню лише в процесі обміну. Представницька вартість грошей, що обслуговує товарний обіг, залежить від їхньої кількості. Вона визначається співвідношенням суми цін товарів до числа обертів грошової одиниці. Отже, кількісна теорія грошей - це загально-методологічний підхід в економічній теорії, згідно з яким гроші впливають на економіку лише своєю кількістю, і тому функціонування економічних систем вивчається у взаємозв'язку зі зміною маси грошей в обороті. Класична кількісна теорія грошей пояснює зміну цін лише зміною кількості грошей в обігу, а самого механізму впливу кількості грошей на ціни та наслідків зміни цін у сфері виробництва ця теорія не вивчає. Активним прихильником класичної кількісної теорії грошей був американський економіст І.Фішер, який спробував математично довести справедливість постулатів даної теорії, запропонувавши рівняння обміну: М х V = Р х Q, де М - маса грошей в обігу, V - швидкість обігу грошей, Р - середній рівень цін на товари та послуги, Q – фізичний обсяг товарів та послуг, що реалізуються в даному періоді. Згідно з наведеним рівнянням середня ціна визначається кількістю грошей в обігу, швидкістю обігу грошей та фізичним обсягом виробленої продукції. Проте, І.Фішер не зробив такого висновку. Він використав рівняння лише для того, щоб довести залежність зміни цін від зміни кількості грошей в обігу, тобто лише від одного фактора і зазначав, що обсяг виробництва і товарообороту змінюються так повільно, особливо протягом тривалих періодів і тому від їх впливу можна абстрагуватися.

 

 

Кількісна теорія грошей зародилася в XVI ст. внаслідок революції цін, причини якої бачили в приливі золота в Європу з відкритого континенту Америки. Це було чи не перше масове підтвердження того, що вартість грошей, а отже й ціни, залежать від їх кількості в обороті.

Свою назву ця теорія дістала тому, що її засновники пояснювали вплив грошей на економічні процеси зміною маси грошей в обо­роті. Визначальною її ознакою є положення про те, що чим бі­льше грошей в обороті, тим ціни вищі, а цінність нижча, і навпаки.

Першим, хто висунув ідею про залежність рівня цін від кіль­кості благородних металів, був французький економіст Ж. Боден. Він дійшов висновку, що високі ціни хоч і зумовлюються багатьма чинниками, проте основним серед них є збільшення кількості зо­лота й срібла.

Висхідні постулати класичної кількісної теорії:

постулат, причинності – зміна цін визначається зміною кількості грошей;

постулат пропорційності – ціни змінюються пропорційно до зміни кількості грошей;

постулат однорідності – у разі зміни кількості грошей у тій самій пропорції змінюються ціни на всі товари, а співвідношення цін залишається незмінним.

Важливий внесок у кількісну теорію зробив англійський еко­номіст Дж. Локк. Він вважав, що вирішальним чинником, який регулює і визначає вартість грошей (у даному разі золота й сріб­ла), є їх кількість. На його думку, справжнє багатство нації пов'язане не з мертвими запасами золота й срібла, як вважали меркантилісти, а зі ство­ренням мануфактур, використанням у них живої праці. Відтак ідеї кількісної теорії сприяли розвінчанню меркантилізму та металістичної концепції грошей.

Англійсь­кий економіст Д. Юм висунув і обґрунтував принцип, який у сучасній літературі називається «постулатом однорідності»: подвоєння кількості грошей при­зводить до подвоєння абсолютного рівня всіх цін, виражених у грошах, але не зачіпає відносних мінових співвідношень окремих товарів.

Він висунув і обґрунтував ідею про представницький харак­тер цінності грошей, згідно з якою:

• гроші вступають в обіг без власної цінності, а набувають її в обігу внаслідок обміну певної маси грошей на певну масу товарів;

• сформована в обігу цінність грошей визначається цінніс­тю товарів, що реалізовані, а величина її за­лежить від кількості грошей в обігу: чим вона більша, тим ме­нша маса товарної цінності буде припадати на одну грошову одиницю.

Американський економістІ. Фішерповністю сприйняв класичні постулати кількісної теорії і спробував математично довести їх справедливість. У сво­їй роботі «Купівельна сила грошей» він запропонував формулу «рівняння обміну»: М* V=P*Q,

де М— кількість грошей в обороті; Vшвидкість обігу грошей за певний період; Р — середній рівень цін; Q - фізичний обсяг товарів і послуг, що реалізовані за цей період.


Читайте також:

  1. E) теорія раціонального вибору.
  2. I. Теорія граничної продуктивності і попит на ресурси
  3. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  4. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
  5. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  6. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  7. Артеріальний пульс, основні параметри
  8. Б. Некласична форма.
  9. Балансова теорія визначення статі. Диференціація статі і роль гормонів у цьому процесі.
  10. Банківська система та її основні функції
  11. Біржові товари і основні види товарних бірж. Принципи товарних бірж.
  12. Біхевіоральна теорія




Переглядів: 2004

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Теорії грошей, їх загальна характеристика. | Неокласичний варіант розвитку кількісної теорії грошей.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.