Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ВНЕСОК ДЖ. М. КЕЙНСА У РОЗВИТОК ТЕОРІЇ ГРОШЕЙ

Кейнсіанська теорія. Дж. Кейнс відводив важливе місце аналізу мотивів нагромадження грошей: трансакційний, обачності та спекулятивний. Перші два відображають традиційну роль грошей як засобу обігу і платежу. Вони переважно об'єднуються під загальною рубрикою трансакційного попиту, який залежить від суми товарообмінних угод чи доходу. Але головна новизна у Дж. Кейнса - визначення третього елемента попиту на гроші - попиту на спекулятивні залишки. Дж. Кейнс пов'язував його з динамікою ціни фінансових активів чи облігацій. За кейнсіанством стійко закріпилася репутація "проінфляційної доктрини", що ігнорує цінову динаміку і приносить купівельну спроможність грошей у жертву завданням забезпечення високих темпів економічного зростання. Таким чином, кейнсіанський підхід проявлявся у ставленні до інфляції. Інфляційна загроза явно недооцінювалася. Емісія грошей широко використовувалася для фінансування всіх поточних потреб, які не були передбачені державним бюджетом, та для покриття бюджетного дефіциту. Теорія грошей Дж. Кейнса глибоко вплинула на всю систему економічних уявлень Заходу. Однак післякейнсіанський розвиток призвів до різкого зниження інтересу до грошової проблематики взагалі і до кейнсіанських пропозицій зокрема. Коли період великої економічної депресії минув, певною мірою і завдяки політиці "дешевих грошей", погляди економістів і політиків були звернені до іншого інструменту впливу на кон'юнктуру до системи бюджетних заходів, що сприяло поширенню недооцінки грошових факторів.

Дж. М. Кейнс називав гроші витвором держави, а вартість їх визначав як результат співвідношення маси грошей і маси това­рів в обороті, тобто з позицій кількісної теорії. Головним спрямуванням дослідницьких зусиль Кейнса в теорії грошей були питання місця і ролі грошей у відтворювальному процесі. Дж. М. Кейнс доводив, що гроші мають суттєве значення і виконують самостійну роль у розвитку економіки.

Аналізуючи економічні кризи, які періодично потрясали світо­ву економіку протягом 50-ти останніх років, Дж. М. Кейнс дійшов висновку, що виникла об'єктивна необхідність державного регулювання економіки.

Кейнс створив закінчену концепцію «керованих гро­шей», що базувалася на широкому державному регулюванні про­позиції грошей і була спрямована на забезпечення стимулювання ефективного попиту.

Він довів, що вплив грошей на економіку здійснюється не тільки через ціни, а й з допомогою норми процента. Зміна норми процента безпосередньо впливає на інвес­тиційну активність економічних суб'єктів: при підвищенні процента вона знижується, а при зниженні — підвищується. Динаміка ж інве­стицій безпосередньо впливає на зміну інвестиційного попиту, за­йнятості, масштабів виробництва, темпів економічного зростання.

Дж. М. Кейнс велику увагу приділив аналізу мотивів нагромадження грошей. У Кейнса їх три: трансакційний, завбачності та спекулятивний (попиту на спекулятивні залишки). Кейнс пов'язав його з динамікою ціни на фінансові активи, зок­рема облігації, тобто з процентом. Тому сукупний попит на гроші (М) у Кейнса складається з двох частин: трансакційного (МІ), що є функцією доходу, і спекулятивного, що є функцією процента.

Зміна грошової пропозиції (маси грошей) зумовлює зміну рівня проце­нтної ставки, що, у свою чергу, веде до зміни в інвестиційному попиті і через мультиплікативний ефект — до зміни обсягів ВВП. У зв'язку з цим передавальний механізм впливу грошей на реа­льну економіку, що випливає з кейнсіанської концепції, може бу­ти виражений такою формулою:

М Пр І Пз ВВП,

де М - маса грошей, Пр - ставка процента, І - попит на інвестиції, Пз - загальний обсяг платоспроможного попиту, ВВП - обсяг ВВП.

Він вважав помірну інфляцію цілком виправ­даною платою за активізацію кон’юнктури ринку, стимулюван­ня ефективного попиту з метою сприяння зайнятості та еко­номічного зростання.

Кейнс вважав, що з допомогою регулю­вання податків та дефіцитного бюджетного фінансування суспі­льних потреб можна більш оперативно і дійово впливати на пла­тоспроможний попит, ніж через монетарну політику. Реалізація такого підходу протягом тривалого часу неминуче призведе до інфляції незалежно від обраного шляху «накачування» ефектив­ного попиту. Це положення наочно проявилось у реальній дійс­ності країн, що управляли своєю економікою згідно з рекоменда­ціями Дж. М. Кейнса в 60—70 роки XX ст.


Читайте також:

  1. IV. ТИМЧАСОВА ВАРТІСТЬ ГРОШЕЙ
  2. Pp. Розвиток Галицько-волинського князівства за Данила Романовича
  3. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  4. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
  5. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  6. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  7. Адміністративно-територіальний устрій та соціально-економічний розвиток
  8. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  9. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  10. Акцентуація характеру – перебільшений розвиток певних властивостей характеру на шкоду іншим, в результаті чого погіршуються відносини з оточуючими людьми.
  11. Альтернативні теорії вартості
  12. Альтернативні теорії капіталу




Переглядів: 934

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Кембриджська версія | Сучасний монетаризм як альтернативний напрямок розвитку кількісної теорії.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.