Молекулярно-кінетичні властивості обумовлені тепловим рухом частинок.До таких властивостей відносяться дифузія, осмотичний тиск, розподіл частинок по висоті (гіпсометричний розподіл). В колоїдних системах молекулярно-кінетичні властивості визначаються рухом частинок дисперсної фази - броунівським рухом,яке було виявлене Броуном (1827р.) при спостереженні під мікроскопом хаотичного руху квіткового пилку і спор рослин у воді.
Однак незабаром було виявлено, що такий рух спостерігається і серед дрібних частинок неорганічного походження, тобто посилання на життєві процеси виявились безпідставними. Нагадаємо, що до кінця ХІХст. не було експериментальних доказів існування атомів, молекул та їх руху. Броунівський рух заповнив цю прогалину, ставши важливим експериментальним методом у становленні і розвитку молекулярної фізики.
Броунівський рух обумовлений зіткненням молекул середовища, що перебувають у безперервному тепловому русі, зі зваженими в ній частками дисперсної фази, мікроскопічних або колоїдних розмірів.
У результаті цих рухів частка одержує величезне число ударів з усіх боків. Результат цих ударів у значній мірі залежить від розмірів часток. Частки великого розміру мало чутливі до ударів молекул середовища, через велику кількість ударів результуючий імпульс дорівнює 0, частка не рухається.
Частки малого розміру одержують значно меншу кількість ударів з боку молекул середовища, імовірність нерівномірного розподілу імпульсів збільшується й частки здобувають поступальний, обертальний і коливальний рухи.
Сьогодні броунівський рух розуміють як аксіомно просте явище. За сучасною теорією броунівського руху, створеній визначними фізиками-теоретиками А.Ейнштейном (1905р.) і Смолуховським (1906р.), цей рух має молекулярно-кінетичну природу, тобто є наслідком теплового руху молекул дисперсійного середовища.В основі цієї теорії лежить наступний постулат: