В етіології даного ускладнення значну роль відіграють нейрогенні, гормональні, імунологічні, плацентарні, генетичні фактори.
Чітка послідовність розвитку патоморфологічного комплексу при гестозах не встановлена, але очевидно, що патологічний процес починається з вазоспазму, який призводить до порушення мікроциркуляції і гіпоперфузії з розвитком дистрофічних змін в життєво важливих органах.
Класична тріада симптомів гестозу набряки, протеінурія, гіпертонія, викликана рядом патогенетичних факторів, тісно пов'язаних між собою.
Головними ланками патогенезу ПГВ є:
1. Генералізований спазм судин.
2. Гіповолемія.
3. Порушення реологічних властивостей крові (зміна в'язкості крові, агрегаційних властивостей клітин крові — гемоконцентрація).
4. Розвиток синдрому внутрішньосудинного згортання крові, порушення мікроциркуляції.
Вказаний комплекс гемодинамічних і метаболістичних змін є фоном, на якому розвиваються дистрофічні і гемодинамічні зміни в тканинах життєво важливих органів, обумовлюючи їх дисфункцію.
Фактори ризику виникнення токсикозів:
- хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту; хронічні захворювання печінки; астенічний синдром; порушення функції щитовидної залози; нервово-психічні захворювання; юний вік вагітної (до 18 років); генітальна гіпоплазія; трофобластичні захворювання (міхурцевий занесок) в анамнезі; цукровий діабет; бронхіальна астма.